ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gowin i Kowal apelują do premiera o debatę ws. energetyki
01.04.2014r. 15:49

Brak ułatwień dla firm, które chcą eksploatować łupki oraz opóźnienia realizacji inwestycji związanych z energetyką - wytknęli we wtorek premierowi Donaldowi Tuskowi politycy Polski Razem Jarosław Gowin i Paweł Kowal. Apelowali o debatę na temat energetyki.

"Wydarzenia na Ukrainie na ostrzu noża postawiły kwestie bezpieczeństwa energetycznego; dobrze, że premier to dostrzegł" - powiedział Gowin na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie.

Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi szefa rządu, który przekonywał, że europejska unia energetyczna powinna opierać się m.in. na mechanizmie solidarności gazowej, wspólnych zakupach energii, rehabilitacji węgla i radykalnej dywersyfikacji źródeł dostaw energii.

Jednak - w ocenie Gowina - pomysły premiera dot. energetyki oraz pomysł unii energetycznej to "katalog pobożnych życzeń i element kampanii wyborczej PO". Lidera PR wsparł Kowal, przekonując, że w Europie unia energetyczna już istnieje - dzięki traktatowi lizbońskiemu i europejskiej wspólnocie energetycznej.

Zdaniem Kowala, premier powinien skupić się na ustawie umożliwiającej działanie firmom chcącym wydobywać gaz łupkowy. Jak wskazał, Polska ma w tej dziedzinie kilkuletnie opóźnienia.

Politycy wytykali też premierowi inne zaniedbania dot. polityki energetycznej: blisko trzyletnie opóźnienie w budowie gazoportu, zwłokę dotyczącą budowy elektrowni w Opolu, niekorzystne - ich zdaniem - negocjacje z Rosją dotyczące cen gazu, brak działań ws. odnawialnych źródeł energii i "hamletyzowanie" w kwestii energetyki jądrowej. Jak mówili, rząd i premier nie wskazali jak dotąd, skąd wziąć środki na ten cel i nie przeprowadzili żadnych działań przygotowujących kadry.
"Apelujemy, by premier stanął do otwartej debaty na temat energetyki z ekspertami i opozycją; warto, by poddał się ocenie" - powiedział Kowal.

Na wtorkowej konferencji prasowej premier poinformował m.in, że rząd skończył prace nad projektem ustawy o OZE, zawierającym mechanizm wsparcia finansowego dla takich instalacji z budżetu państwa. Nie powiedział jednak, kiedy Rada Ministrów przyjmie projekt. Szef rządu zaznaczył, że zbyt duże wsparcie z budżetu instalacji wytwarzających energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE) doprowadziłoby do wzrostu cen energii i byłoby zabójcze dla polskiej gospodarki.

Pod koniec lutego premier zapowiedział, że gazoport w Świnoujściu będzie gotowy do prób technicznych do końca roku, a na początku 2015 r. będzie nim mógł popłynąć gaz. Podkreślił, że obecnie Polska jest na bieżąco dobrze zaopatrzona w gaz.

We wrześniu ub. roku spółka Polskie LNG i budujące terminal w Świnoujściu konsorcjum Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, z którego wynika, że terminal gazowy w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 r. Dotychczasowa umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 r., ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 r. Pod koniec lutego informowano, że terminal jest gotowy w 75 proc.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest to pierwszy tego typu projekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: politycy 01.04.2014r. 20:14
Politycy już kiedyś spowodowali rezygnację z budowy gazociągu Baltic Pipe i mamy tego efekty - brak dywersyfikacji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 02-04-2014r. 07:50 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Stach44 02.04.2014r. 13:05
To trzeba teraz prosić polityków, by coś chcieli zrobić dla Polski?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: er 04.04.2014r. 12:22
Część energetyki czeka na certyfikaty gazowe
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE