ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Jakóbik: Kluczowy wolumen nie cena gazu z Rosji
03.04.2014r. 11:48

Wojciech Jakóbik, Redaktor naczelny BiznesAlert.pl
Piotr Maciążek słusznie przywołuje zapowiedź ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego na temat okna negocjacyjnego w ramach umowy gazowej z Rosją. Kluczem do poprawy bezpieczeństwa energetycznego Polski nie będzie jednak kolejna obniżka ceny a zmniejszenie wolumenu.

- Bliskie jest już oddanie do użytku Gazoportu w Świnoujściu. Pozwoli on odbierać 5 mld m3 gazu rocznie. W dwa lata po rozpoczęciu wirtualnych dostaw rewersowych w Gazociągu Jamalskim, stał się wreszcie możliwy także rewers fizyczny. Innymi słowy Polska może sprowadzać surowiec z Niemiec. Gas-System chciałby tym sposobem otrzymywać 2,3 mld m3 gazu. Zatem oba projekty to możliwości dywersyfikacji dostaw błękitnego paliwa na poziomie ponad 7 mld m3 (niewielkie ilości w razie potrzeby można też pozyskiwać z kierunku czeskiego poprzez interkonektor w Cieszynie o przepustowości 0,5 mld m3/ rocznie). Do liczby tej należy dodać 4,4 mld m3 naszego rodzimego wydobycia gazu.Tymczasem w 2012 r. zapotrzebowanie na ten surowiec naszego kraju wynosiło 15,8 mld m3 – pisze autor Defence24.pl.

To jego zdaniem argumenty przemawiające za lepszą sytuacją negocjacyjną Polski w listopadzie. Zgadzam się, ale…

Jednakże mogą równie dobrze osłabiać naszą pozycję. Te same liczby postawione w kontekście wolumenów z obowiązujących kontraktów pokazują, że PGNiG ma obecnie za dużo gazu. Od Rosjan sprowadzamy 9,6 mld m3 a z Kataru zamierzamy od Nowego Roku sprowadzać 1,5 mld m3 (1 mln ton LNG). Obie umowy zawierają klauzule take or pay (kontrakt rosyjski na 85 proc. wolumenu) a zatem są sztywne. Do tego dochodzi własne zużycie wspomniane wyżej czyli 4,4 mld m3.

Wykonajmy zatem rachunek: 15,8-9,6-1,5-4,4=0,3

Wynika z niego, że obecnie zakontraktowane dostawy i wydobycie krajowe pozwala Polsce na realizację prawie całego zapotrzebowania na gaz ziemny. Jeżeli gospodarka będzie dalej zwalniać, to zapotrzebowanie będzie się nadal zmniejszać, a razem z nim przestrzeń dla nowych umów. Nie będę się odnosił do wysokich cen surowca z Kataru (ponad $600/1000m3) i Rosji bo to kryteria ekonomiczne, słusznie wypunktowane w kontekście negocjacji cenowych. Kryterium geopolityczne wpływające na bezpieczeństwo energetyczne kraju to – mityczne hasło – stopień dywersyfikacji dostaw. Zatem decydujące w ocenie portfela kontraktów jest to, skąd pochodzi gaz. Jedyne zmiany kontraktu z Rosją o znaczeniu geopolitycznym będą dotyczyły więc wolumenu. Dopiero po zmniejszeniu zakupów rosyjskiego surowca powstanie miejsce na zwiększone wydobycie krajowe (np. dzięki złożom niekonwencjonalnym) oraz dodatkowe kontrakty długoterminowe i spotowe na rewersach oraz gazoporcie.

Zmniejszenie wolumenu gazu importowanego z Rosji wpłynie także pozytywnie na kondycję PGNiG, które nie może realizować zadań zleconych przez rząd, bo zwiększanie wydobycia czy szukanie nowych kontraktów oznacza dla spółki stratę większą niż kolejne problemy z podwykonawcami terminala LNG w Świnoujściu (na marginesie osławione już porażkami PBG). Dlatego moim zdaniem zmiana ceny w nowym oknie negocjacyjnym będzie korzystna ekonomiczne ale nie przyniesie korzystnych zmian dla naszego bezpieczeństwa energetycznego. Te nastąpią dopiero po zmniejszeniu zakupów w Rosji, które pozwolą nam sięgnąć po nowych dostawców oraz w większym stopniu po własne surowce.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pragmatyk 06.04.2014r. 08:20
Panie Jakubi, gdzie logika? Kto za to zapłaci? Jakby była możliwość zakupu gazu z tych wszystkich kierunków taniej... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-04-2014r. 11:03 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE