ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Greenpeace złożyło skargę na MG za PPEJ
24.04.2014r. 12:35

Greenpeace złożył dziś na ręce premiera Donalda Tuska oficjalną skargę na działalność ministra gospodarki w związku z przygotowanym przez resort i zaakceptowanym przez rząd Programem polskiej energetyki jądrowej.

Według Greenpeace PPEJ został przygotowany z naruszeniem polskiego i międzynarodowego prawa, a w ocenie oddziaływania na środowisko przygotowanej na potrzeby Programu pominięto kluczowe czynniki, aby uzasadnić wprowadzenie energii jądrowej do Polski.

W przygotowanej przez kancelarię Pietrzak, Sidor&Wspólnicy skardze czytamy, że w trakcie prac nad PPEJ MG przygotowało oraz przeprowadziło w sposób niezgodny z prawem konsultacje społeczne w tej sprawie.

Według autorów skargi PPEJ został przygotowany z naruszeniem Konwencji z Aarhus, Konwencji z Espoo, a także Protokołu kijowskiego do Konwencji z Espoo i unijnej dyrektywy 2001/42/EC .

W skardze skierowanej do premiera Tuska prawnicy w imieniu Greenpeaca wzywają szefa rządu, aby polecił ministrowi gospodarki opracowanie nowej wersji PPEJ, co mają poprzedzić prawidłowo przeprowadzone konsultacje społeczne.
Jak poinformowało PAP ministerstwo gospodarki, skarga jeszcze do niego nie wpłynęła. Resort podkreślił jednocześnie, że PPEJ został poddany niezwykle intensywnym konsultacjom społecznym i transgranicznym, które "były realizowane w oparciu o obowiązujące przepisy prawa oraz najlepsze praktyki międzynarodowe".

MG przypomniało, że sposób przeprowadzenia konsultacji został pozytywnie oceniony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, jako "prowadzony według najwyższych standardów". Resort zaznaczył też, że w procesie konsultacji brały udział różne organizacje pozarządowe i środowiska ekologiczne, także Greenpeace Polska. "Pomimo tego, że uwagi Greenpeace zostały zgłoszone już po upłynięciu wyznaczonego terminu oraz w języku angielskim, zostały one również rozpatrzone" - podkreśliło ministerstwo. MG zaznaczyło, że wyniki konsultacji są publicznie dostępne na jego stronach internetowych.

Przyjęty w styczniu 2014 r. przez rząd Programem Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) zakłada rozpoczęcie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni w 2019 r. i jego uruchomienie do końca 2024 r. Na drugą połowę przyszłej dekady przewidziano kontynuację budowy kolejnych bloków oraz rozpoczęcie budowy drugiej elektrowni, tak by była ukończona w 2035 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: kierowca kombajnu 24.04.2014r. 13:40
1:0 dla rządu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE