ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tusk zapowiada przegląd przepisów dot. górnictwa
06.05.2014r. 16:43

Premier Donald Tusk zapowiedział po spotkaniu z górnikami przegląd obciążeń fiskalnych, które wpływają na cenę naszego węgla. Zapowiedział też liberalizację przepisów dot. zakupów w kopalniach. MSW ma przygotować raport ws. ewentualnych nieprawidłowości w branży.

Szef rządu poinformował, że zespół ds. bezpieczeństwa energetycznego ma przygotować informację na temat importu energii w związku z coraz większą skalą tego zjawiska. Jak wyjaśniał, wynika ono z tego, że otaczają nas kraje, które są gotowe eksportować nam energię po niższych cenach niż polskie. Zastrzegł przy tym, że chcemy budować naszą niezależność energetyczną na własnych zasobach.

"W ciągu miesiąca będziemy mieli szczegółowy raport, w jaki sposób ten prąd do Polski płynie i co możemy zrobić, żeby nie był zagrożeniem dla rodzimej produkcji" - oświadczył premier.

Zapowiedział, że MSW wspólnie z MF i służbą celną przedstawi w ciągu 30 dni raport dotyczący - jak to określił - przekrętów na węglu. "Chcemy sprawdzić, czy mamy do czynienia z nielegalnymi operacjami na podatku VAT i czy istnieją jakieś patologiczne mechanizmy, które powodują, że w konsekwencji ten węgiel polski jest mniej konkurencyjny, albo droższy" - oświadczył.
Premier relacjonował, że zarówno związki jak i zarządy spółek węglowych uważają, że zamówienia publiczne, obowiązek certyfikacji produktów, które trafiają do kopalń powodują, że często nawet banalny sprzęt górniczy jest o wiele, wiele droższy niż alternatywny dostępny na rynku.

"Będziemy to badali. Nie chcemy rezygnować z rygorów zamówień publicznych, bo nie chcemy powrotu korupcji (...) ale być może możliwa będzie liberalizacja niektórych przepisów w odniesieniu do pewnego typu zakupów" - mówił premier.

Zapowiedział też przegląd obciążeń fiskalnych, które dotykają polskiego węgla. "Jest przekonanie, że polski węgiel jest obciążony rozmaitymi podatkami, daninami bardziej niż węgiel z nim konkurujący (...). Zobaczymy, być może znajdziemy tutaj jakieś ciekawe rozwiązania z punktu widzenia górnictwa" - zaznaczył premier.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: bonetr 06.05.2014r. 20:30
tusk zapowiada to znaczy, że zapowiada. Czynu nie będzie. Tuskowi najlepiej wychodzi klęczenie w moskwie i berlinie.
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-05-2014r. 13:32 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Oldenergo 07.05.2014r. 11:32
Tu nie chodzi o koszt wydobycia, bo on jest niski. Tu chodzi o różnicę cen między kopalnią a detalem. Jak w detalu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-05-2014r. 13:37 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE