ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Nowa ofensywa Obamy, by przekonywać do walki z ociepleniem klimatu
07.05.2014r. 05:20

Biały Dom opublikował we wtorek raport, w którym dowodzi, że każdy region Stanów Zjednoczonych już odczuwa efekty zmian klimatu; prezydent Barack Obama udzielił serii wywiadów, by przekonywać Amerykanów do pilnych działań, żeby stawić czoło zagrożeniom.

Raport - jak zapewnia Biały Dom - jest najgłębszą dokonaną przez naukowców oceną wpływu zmian klimatycznych na każdy region USA i sektor amerykańskiej gospodarki. Prace nad nim trwały cztery lata, a uczestniczyło w nich "kilkuset czołowych narodowych ekspertów ds. zmian klimatu".

We wnioskach z raportu zawarto apel o "pilne działania, by zwalczać zagrożenia wynikające ze zmian klimatu, już dziś chronić amerykańskich obywateli i społeczności lokalne oraz budować zrównoważoną przyszłość dla naszych dzieci i wnuków". Jak tłumaczył doradca Obamy ds. nauki John Holdren, zmiany klimatu nie są odległą w czasie perspektywą, ale obecną "amerykańską rzeczywistością".

Raport wskazuje m.in. na ogromne problemy z dostępem do wody i pożarami w południowo-zachodniej części kraju (w tym w stanach Kalifornia, Nevada czy Arizona), która jest najgorętszym i cierpiącym z powodu największych suszy regionem USA. Z kolei północny wschód kraju jest coraz częściej dotknięty przez "fale upałów, coraz bardziej ekstremalne deszcze i powodzie na wybrzeżu z powodu wzrostu poziomu morza i burz".
Obejmując urząd prezydenta w 2009 r., prezydent Obama obiecywał ambitną politykę na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych. Także w swym przemówieniu inauguracyjnym w 2013 roku zapewniał, że walka ze zmianami klimatu będzie jego priorytetem w drugiej kadencji. Ale jego propozycje legislacyjne, by ograniczać emisje CO2, są blokowane przez kontrolujących Izbę Reprezentantów Republikanów. Wielu z nich twierdzi, że te propozycje byłyby zbyt kosztowne dla przemysłu i gospodarki. Część Republikanów, zwłaszcza związanych z ruchem Tea Party, w ogóle kwestionuje wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.

Wobec impasu w Kongresie Obama do walki ze zmianami klimatu wykorzystuje głównie Agencję Ochrony Środowiska (EPA), która może wydawać nowe rozporządzenia opierając się na już istniejącym prawie. Tym sposobem przyjęto rozporządzenia o redukcji samochodowych emisji CO2; we wrześniu EPA przedstawiła projekt regulacji o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych przez nowe elektrownie węglowe i gazowe, a jeszcze w tym roku ma zaproponować rozporządzenie dotyczące już istniejących elektrowni.

Jak poinformował Biały Dom, we wtorek Obama osobiście zaangażował się, by przekonywać Amerykanów do konieczności walki z ociepleniem klimatu, udzielając serii wywiadów telewizyjnych w związku z publikacją raportu. Raport jest dostępny na stronie www.globalchange.gov.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ProJKM 07.05.2014r. 06:31
O ile się podniósł poziom morza w północno-wschodniej części USA?
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 07-05-2014r. 08:39 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: as 07.05.2014r. 09:34
No coś takiego! USA chcą pilnie chronić klimat i redukować emisję CO2. Przecież w Polsce wszyscy "eksperci"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE