ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Debata: ustawa o OZE to przełom dla prosumentów, choć z pewnymi wadami
15.05.2014r. 15:23

Z punktu widzenia prosumentów i rozpraszania produkcji energii projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii jest początkiem rewolucji - mówili w czwartek uczestnicy debaty o prosumentach i proponowanym sposobie rozliczania produkowanej przez nich energii.

Jak mówił Sekretarz Generalny Społecznej Rady ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej prof. Krzysztof Żmijewski, projekt ustawy, który przyjął już rząd ma niedociągnięcia, ale generalnie oznacza początek rewolucji. Projekt spełnia podstawowe przesłanki - gwarantuje opłacalność przy produkcji energii na własne potrzeby i możliwości techniczne przyłączenia do sieci, aby prosumentów zaczęło szybko przybywać.

Żmijewski podkreślał, że najbardziej korzystny ale niemożliwy model to produkcja 100 proc. zużywanej energii, natomiast - według projektu - sama sprzedaż wyprodukowanej energii do sieci jest nieopłacalna. Bardzo opłacalne dla prosumenta są natomiast warianty mieszane - pokrycie własną produkcją większości zużycia i wprowadzany przez projekt półroczny Net Metering, czyli okres rozliczeń za zużytą i wyprodukowaną energię. "To jeden z najszybszych i bardziej optymalnych sposobów budowania gospodarki niskoemisyjnej" - zwrócił uwagę.

Żmijewski ocenił też, że już teraz wykreowany został pewien rynek na prosumenckie mikroinstalacje OZE, ponieważ Bank Ochrony Środowiska pod nazwą BOŚ EKOsystem już oferuje instrument finansowy na ich sfinansowanie, serwis itp. Zauważył, że elementy poprawiające opłacalność, które nie są gwarantowane w projekcie ustawy, są obecne właśnie w ofercie BOŚ.

Prezes Banku Ochrony Środowiska Mariusz Klimczak mówił z kolei, że można postawić tezę, że inwestycja w instalację prosumencką jest opłacalna, o ile jest ona dobrana i dopasowana do potrzeb i możliwości. Doradztwo jest najważniejsze, nie ma sensu budować zbyt dużej instalacji, "bo będzie produkować energię ponad własne potrzeby, a jej sprzedaż jest mało opłacalna - mówił.

"Bank dając finansowanie rozpoznaje oszczędności z tytułu tych rozwiązań, bierzemy je pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Trzeba patrzeć na płynność budżetów domowych, aby po spłacie raty coś jeszcze zostało w kieszeni" - tłumaczył. Stoimy u progu rewolucji, a głównym jej czynnikiem jest rozwój technologii" - dodał prezes BOŚ.

Projekt ustawy o OZE przewiduje, że prosumenci - czyli osoby fizyczne używające mikroinstalacji o mocy poniżej 40 kW nie będą potrzebować ani koncesji na produkcję energii elektrycznej, ani nie będą musieli prowadzić działalności gospodarczej, choć zyski ze sprzedaży energii będą opodatkowane.
Tematem dyskusji była kwestia, czy prosumentem może być osoba prowadząca działalność gospodarczą, nawet kompletnie nie związaną z wytwarzaniem energii elektrycznej. Padła nawet opinia, że cały projekt został napisany "pod rolników", którzy mają domy na wsi a więc i dużo miejsca na instalacje oraz nie prowadzą działalności gospodarczej. Co z przedsiębiorcami, którzy mają na wsi domy i miejsca na instalacje - pytano.

Dyrektor departamentu OZE w ministerstwie gospodarki Janusz Pilitowski podkreślał, że rozumie te zapisy w ten sposób, iż nie łączą one działalności prosumenckiej z inną działalnością gospodarczą w innym miejscu.

Maciej Sokołowski z kancelarii prawnej Panfil i Partnerzy oceniał z kolei, że w projekcie wydaje się, że mamy wyraźne rozróżnienie osoby fizycznej i przedsiębiorcy. Przypomniał, że NFOŚ ma dwa różne programy wsparcia prosumentów - dla osób fizycznych i przedsiębiorców. Należy się zastanowić, czy nie narusza to konstytucyjnej zasada równości, która nakazuje takich samych traktować tak samo - mówił Sokołowski. Zauważył, że od strony prawnej przedsiębiorcy i osoby fizyczne to całkiem różne światy, natomiast chodzi tu o dokładnie taką samą działalność - wytwarzanie energii.

Prof. Żmijewski przypomniał, że projekt w kwestii biogazu definiuje prosumenta jako właściciela odpowiednio małej instalacji, bez rozróżniania czy chodzi o przedsiębiorcę, czy osobę fizyczną.

Również Bożena Wróblewska z Gaspol Energy wskazywała na potencjalny problem nierównego traktowania.

Wielu ludzi prowadzi działalność gospodarczą w swoich domach, więc traktowanie powinno być jednolite, wyznacznikiem powinna być moc instalacji - mówiła.

Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Polak 15.05.2014r. 16:18
Żałosna pseudoustawa, która powinna trafic na śmietnik historii wraz z jej antypolskimi "twórcami"!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ;=) 18.05.2014r. 14:40
antypolski = nie spełniający oczekiwań jednego, konkretnego Polaka
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ds 16.05.2014r. 08:01
Należy jasno określić jak ma być liczony Net Metering, zdroworozsądkowo czy według energetyki.
Przykład.
Prosument w ciągu 6 miesięcy pobrał z sieci 1400kWh, oddał do sieci 2000kWh.
Cena za 1kWh pobraną = 0,55zł, za 1kWh oddaną = 0,16zł.
Liczenie zdroworozsądkowe:
2000kWh - 1400kWh = 600kWh x 0,16zł = 96zł.
Prosument otrzyma od energetyki 96zł które wykaże do opodatkowania w PIT rocznym.
Liczenie według energetyki:
(2000kWh x 0,55zł) - (1400kWh x 0,16zł) = 876zł.
Prosument zapłaci energetyce za energię 876zł.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 16.05.2014r. 08:37
Zawiłe liczenie a w końcu i tak pomyliło ci się co za ile oddał i co za ile pobrał.
Policzmy:
pobrał 2000 x 0,55 = 1100
oddał 1400 x 0,16 = 224
zapłaci energetyce 876 zamiast 1100
Czy warto w to wchodzić - zależy ile kosztowała instalacja i na ile posiadacz instalacji ma potrzebę podnoszenia swojego prestiżu tą drogą. Można też próbować zgadywać jak to ewentualnie będzie w przyszłości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Polak 16.05.2014r. 09:39
W prawdziwie prosumenckiej ustawie OZE chyba nie chodziło o prestiż, prawda? Miała na celu pomóc POLAKOM wyrwać się z rąk mafii energetyczno-węglowej. Ale "nasz rząd" temu sprawnie zapobiegł. Przecież nie można było dopuścić do tego, że spadochroniarze POlityczni nie mieliby zapewnionych ciepłych stołków w energetyce.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 17.05.2014r. 16:16
Skoro prosumenci nie mają statusu przedsiębiorców, to ustawowo celem ich działalności nie jest biznes, tylko działalność na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego. Cel społeczny, a nie dobro jednostki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: aaa 16.05.2014r. 09:30
Chyba obaj zrobiliscie pomyłkę:
2000x0,16 - 1400x0,55 zł =380zł. dla Energetyki zamiast 1400x0,55zł= 700 zł.
Tyle tylko, że przepisy finansowe nie pozwalają na bilansowanie energii - musza być 2 faktury - zysk dla budżetu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rsnie 20.05.2014r. 16:54
BOŚ proponuje gruszki na wierzbie.

Jakoby układ hybrydowy zapewnia energię za 0 zł!

To w żadnym kredytowaniu nie jest możliwe!!!

Takie "cuda" dezawuują cały program.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Maciej 10.02.2015r. 08:37
http://zmienmy.to/petycja/chcemy-aby-produkcja-czystej-energii-byla-oplacalna/?glos=popieram
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE