ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Novatek liczy na współpracę z Gazpromem na rynku LNG
28.05.2014r. 08:13

Dyrektor Novateku Giennadij Timczenko, objęty sankcjami USA przyjętymi w odpowiedzi na aneksję Krymu przez Rosję, zadeklarował, że jego firma będąca rywalem Gazpromu na rynku wewnętrznym (planuje przejąć jego moskiewskich klientów) zamierza współpracować ze spółką Aleksieja Millera w celu rozwoju eksportu LNG przez budowany gazoport Jamał LNG.

Współpracę dodatkowo uprawdopodabnia opór Europejczyków przed udostępnieniem pełnej mocy gazociągów Rosjanom. Eksport ma ruszyć w 2017 roku.

Ostatnio Gazprom podpisał umowę na kupno 3 mln ton LNG rocznie ze złóż jamalskich. W ten sposób zapewnił sobie nowe wolumeny, którymi będzie mógł handlować na światowych rynkach LNG. Novatek podkreśla, że możliwe do wykorzystania zasoby Gazpromu zostały już zakontraktowane. Co ciekawe, Gazprom posiada 10 procent akcji Novateku. Firmy zamierzają współpracować na rynku LNG w rywalizacji z dostawcami z Australii, Kataru i USA oraz innych krajów eksportujących gaz skroplony.
Tymczasem Novatek wystawił na sprzedaż 9 procent akcji projektu Jamał LNG. Pozostałe posiadają chińskie CNPC i francuski Total (po 20 procent). Po zaplanowanej sprzedaży Novatek zatrzyma 51 procent akcji. Firma zamierza wykupić spółki handlujące gazem w Europie. Ponadto sprzeda singapurskiemu GM&T 3 mln ton LNG rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE