ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rzeczpospolita": Podatkiem w łupki
29.05.2014r. 05:25

Zanosi się, że Polska będzie miała jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych na świecie, a dotyczy on wydobycia gazu z łupków - informuje "Rzeczpospolita".

Jeżeli najbardziej aktualne propozycje przepisów wejdą w życie, branża zostanie obciążona aż siedmioma różnymi daninami, a łączne podatki i opłaty mogą przekroczyć poziom 60 proc. dochodów uzyskiwanych z wydobycia, a nie jak deklarował dotychczas rzad do 40 proc.

Do tego firmy nie widzą żadnych zachęt do przyspieszenia poszukiwań i rozpoczęcia wydobycia - czytamy w gazecie.
Jednocześnie wśród ekspertów pojawiają się opinie, że nowy podatek zacznie działać zbyt wcześnie, bo proponowane odroczenie do 2020 roku ma niewielkie znacznie wobec faktu, że zdecydowana większość koncesjonariuszy raczej nie rozpocznie wydobycia przed tym terminem.

Negatywne opinie wśród przedsiębiorców i ekspertów budzą też obciążenia biurokratyczne, które nakładają na koncesjonariuszy nowe regulacje węglowodorowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: zygpar 29.05.2014r. 07:09
Jeśli ktoś wierzył, że obecny minister środowiska pana Grabowski stworzy przyjazny dla inwestorów system podatkowy to ma bardzo krótką pamięć. Bowiem nikt inny tylko wiceminister finansów pan Grabowski wnioskował o wprowadzenie podobnego systemu i jeszcze go uzasadniał w prasie jaki on dobry i sprawiedliwy. Żałosne to praktyki, które w imię biurokratycznych zasad i procedur postępowania pozbawią inwestorów i kraju potencjalnego zarobku na - wpierw poszukiwaniach (inwestycje) a następnie na przyśpieszonym wydobyciu. Jedyne co pozytywne w tym działaniu to wymiana poprzedniego gł. geologa na nowego. To rozsądny facet i może jego szef pan Grabowski Maciej da mu większą swobodę kompetencyjną. Także w tym obszarze strategicznym dla kraju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Prawnik50 29.05.2014r. 09:27
Jak to, że firmy "nie widzą zachęt". Zachętą jest groźba odebrania koncesji za najmniejsze opóźnienie w realizacji prac, niezależnie od przyczyny. Za to organy administracji z reguły mogą sobie procedować dowolnie długo. Duch Ministra Woźniaka pozostaje wiecznie żywy w aktualnych projektach.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: bokser 03.06.2014r. 11:29
Zgadzam się w pełni. Myślę również, że to nie tylko Duch "krąży po projektach" ale i konkretne osoby, kontaktujące się w opcją tego Ministra. Przykre ale jak widać do decydentów nie dociera, że pomysły byłego GGK były nietrafione i przyczyniły się do rezygnacji przedsiebiorców z inwestycji... Kto na tym zyskał?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Oldenergo 29.05.2014r. 11:11
Komu służą skomplikowane, zawiłe, nie zawsze jasne przepisy podatkowe, koncesyjne itp? No właśnie urzędnikom. Wtedy najłatwiej o korupcję.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wyborcy 29.05.2014r. 11:15
Ten co przygotowywał takie teksty w projekcie ustawy to chyba radził się Putina !? Jak w ustawie złupią gazonośne nasze łupki to będzie figa z makiem pasternakiem a nie krajowy gaz złupiony! Dalej w rządzie liczą, że Polak da się pokornie łupić cenami z księżyca!?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Katarzyna 30.05.2014r. 10:29
Wprowadzenie 60% bandyckiego podatku od wydobycia węglowodorów , na dodatek tak mocno zawiłego jest kolejnym idiotyzmem obecnej ekipy (nie)rządu. Po nieco wcześniejszym uchwaleniu obliga gazowego. Widać jak na dłoni, że to bałwany oraz ludzie bez żadnej wyobraźni i wiedzy fachowej nastawieni wyłącznie na bezwzględne darcie do siebie. Udławią się, ale nadal będzie im mało. A konsekwencje ? Zgnojona kolejna branża przemysłu i tysiące nowych ludzi na bruku. Tak, w tym koalicja PO/PSL jest najlepsza. łobuzy. Najwyższy czas rozliczyć to okropne tałatajstwo i pogonić gdzie raki zimują.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE