ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

"Rzeczpospolita": Podatkiem w łupki
29.05.2014r. 05:25

Zanosi się, że Polska będzie miała jeden z najbardziej skomplikowanych systemów podatkowych na świecie, a dotyczy on wydobycia gazu z łupków - informuje "Rzeczpospolita".

Jeżeli najbardziej aktualne propozycje przepisów wejdą w życie, branża zostanie obciążona aż siedmioma różnymi daninami, a łączne podatki i opłaty mogą przekroczyć poziom 60 proc. dochodów uzyskiwanych z wydobycia, a nie jak deklarował dotychczas rzad do 40 proc.

Do tego firmy nie widzą żadnych zachęt do przyspieszenia poszukiwań i rozpoczęcia wydobycia - czytamy w gazecie.
Jednocześnie wśród ekspertów pojawiają się opinie, że nowy podatek zacznie działać zbyt wcześnie, bo proponowane odroczenie do 2020 roku ma niewielkie znacznie wobec faktu, że zdecydowana większość koncesjonariuszy raczej nie rozpocznie wydobycia przed tym terminem.

Negatywne opinie wśród przedsiębiorców i ekspertów budzą też obciążenia biurokratyczne, które nakładają na koncesjonariuszy nowe regulacje węglowodorowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zygpar 29.05.2014r. 07:09
Jeśli ktoś wierzył, że obecny minister środowiska pana Grabowski stworzy przyjazny dla inwestorów system podatkowy to ma bardzo krótką pamięć. Bowiem nikt inny tylko wiceminister finansów pan Grabowski wnioskował o wprowadzenie podobnego systemu i jeszcze go uzasadniał w prasie jaki on dobry i sprawiedliwy. Żałosne to praktyki, które w imię biurokratycznych zasad i procedur postępowania pozbawią inwestorów i kraju potencjalnego zarobku na - wpierw poszukiwaniach (inwestycje) a następnie na przyśpieszonym wydobyciu. Jedyne co pozytywne w tym działaniu to wymiana poprzedniego gł. geologa na nowego. To rozsądny facet i może jego szef pan Grabowski Maciej da mu większą swobodę kompetencyjną. Także w tym obszarze strategicznym dla kraju.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE