ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ekolodzy: kto będzie płacił rachunki za zmiany klimatu?
31.05.2014r. 23:08

Zarządy firm sektora paliwowego mogą być pociągnięte do odpowiedzialności za hamowanie działań na rzecz ochrony klimatu – takie ostrzeżenie wystosowały Greenpeace, WWF i Center for International Environmental Law.

Jak komentują kanadyjskie media, jest to taka sama metoda, jaką zastosowano wobec firm tytoniowych, które przez lata zaprzeczały szkodliwości palenia tytoniu.

Jak poinformował Greenpeace, ponad 80 firm na całym świecie, w tym pięć firm sektora naftowego z Kanady, otrzymało listy z ostrzeżeniem przed zaprzeczaniem zmianom klimatu i przed przeciwstawianiem się wprowadzaniu przepisów, mających na celu ochronę przed zmianami klimatu.

"Razem z WWF i Center for International Environmental Law, Greenpeace wystosowało listy do 35 firm sektora paliw kopalnych i ponad 45 firm ubezpieczeniowych, chcąc wyjaśnić, kto będzie pokrywał koszty, jeśli zostałby wniesiony pozew przeciwko szefom lub menedżerom tych firm" - podało w środę Greenpeace.

Kanadyjska gospodarka korzysta z rozwoju sektora surowcowego. Jednak eksploatacja piasków roponośnych w Albercie, wydobycie gazu łupkowego, czy wreszcie plany wielu firm związane z eksploatacją złóż surowców naturalnych w coraz łatwiej dostępnej w związku z ocieplaniem klimatu Arktyce budzą kontrowersje. Kanadyjczycy mają coraz więcej wątpliwości co do zasadności budowania wielkich ropociągów, jak przechodzące przez ekologicznie wrażliwe tereny Northern Gateway czy Keystone XL, a także – co do przewożenia coraz większych transportów ropy koleją. Szczególnie gdy zdarzają się takie tragedie jak niedawna w Lac Megantic, gdzie wykoleił się transport cystern z ropą, powodując gigantyczny pożar w środku miasta.

Z drugiej strony firmy sektora paliwowego i ich organizacje szeroko reklamują się jako dbające o gospodarkę i środowisko. Jednak, jak twierdzi Greenpeace, są dowody na to, że np. Kanadyjskie Stowarzyszenie Producentów Ropy (CAPP) lobbowało w ubiegłym roku, by nie wprowadzano przepisów dotyczących emisji gazów cieplarnianych, zaś Talisman (który działał w Polsce, ale się wycofał) kilka lat temu po cichu finansował kampanię zaprzeczającą działaniom przeciwko środowiskom nagłaśniającym zmiany klimatu spowodowane działalnością przemysłową.
Ekolodzy dali firmom cztery tygodnie na odpowiedź na pytanie o to, jak wdrażają one politykę zapobiegania włączaniu się w działania, które mogłyby utrudnić zrozumienie ryzyka zmian klimatu. Chodzi o działania wobec opinii publicznej, inwestorów, regulatorów rynku, firm ubezpieczeniowych czy parlamentów.

Jak podawał portal Cbc.ca, CAPP uznało list ekologów za działania pozorowane, ponieważ – jak twierdzi – firmy sektora nie kwestionują publicznie stanu wiedzy na temat klimatu. Organizacja twierdzi, że działania Greenpeace mają na celu uniemożliwienie działalności firm wydobywczych.

List z pytaniami ekologów o świadomość potencjalnych kosztów działań utrudniających ochronę klimatu trafił nie tylko do firm paliwowych, czy do funduszy jak Berkshire Hathaway Warrena Buffeta, ale także do firm ubezpieczeniowych. Wiele z nich jest obecnych także w Polsce – jak AIG, AXA czy Swiss Re. Na liście adresatów są też m.in. globalne spółki jak BHP, Chevron, ConocoPhilips, ExxonMobil, Lafarge, Total, kanadyjski Nexen (kupiony przez chiński CNOOC i działający także w Polsce).

Greenpeace zapowiada, że odpowiedzi spółek sektora paliwowego jak i ubezpieczających je firm opublikuje na swojej stronie internetowej. Przypomina też, że list to tylko "pierwszy krok w długotrwałej prawnej kampanii, jednak jest to strategia, którą poprzednio już z sukcesem wykorzystano".

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: Mały 01.06.2014r. 00:51
Może Ekolodzy zapłacą?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Rozumny konsument 01.06.2014r. 06:53
Dlaczego ekolodzy nie zajmują się producentami sprzętu AGD i wyposażenia mieszkań jednorazowego użytku? Przecież... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 02-06-2014r. 09:11 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: E_77 01.06.2014r. 09:09
A kto płaci za ekologów. Za budynki, wyjazdy, hotele, konferencje, pensje zarządów?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obserwator 01.06.2014r. 11:57
Ni bedą płacić kraje bogate a tylko
kraje najbiedniesze .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 02.06.2014r. 09:15
Rachunki za zmiany klimatu powinny płacić koncerny oferujące technologię OZE i inwestujące w OZE, skoro zarabiają... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: 36celsjusza 02.06.2014r. 13:21
Kto będzie płacił? już płacimy -powodziami. tornadami suszami gradem wielkosci piłek tenisowych,podwyższeniem poziomu... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 11-06-2014r. 14:06 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE