ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Część sektora energii nie chce podlegać regułom zamówień publicznych
02.06.2014r. 06:23

URE przesłał do Komisji Europejskiej wniosek o tzw. wyłączenie sektorowe dla wytwarzania i hurtowej sprzedaży energii elektrycznej. W razie pozytywnej decyzji podmioty z tego sektora w Polsce nie musiałyby np. rozpisywać przetargów przy zamówieniach.

Jak poinformowała PAP rzecznik Urzędu Regulacji Energetyki Agnieszka Głośniewska, przedmiotem wniosku, który trafił do Generalnej Dyrekcji Rynku Wewnętrznego i Usług (DG MARKT) KE jest stwierdzenie przez Komisję, że działalność polegająca na wytwarzaniu i hurtowym obrocie energią elektryczną na terytorium Polski jest działalnością prowadzoną na rynku konkurencyjnym, do którego dostęp nie jest ograniczony.

Konsekwencją, w razie pozytywnej decyzji KE i w zależności od jej zakresu, byłoby wyjęcie działających w tym sektorze w Polsce podmiotów spod regulacji dyrektywy 2004/17/WE, dotyczącej zamówień publicznych w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych. Dyrektywa jest implementowana w Polsce, więc decyzja KE dotyczyłaby też zwolnienia spod regulacji ustawy Prawo zamówień publicznych (PZP).

Według URE, chodziłoby np. o inwestycje w bloki energetyczne, które działałyby na rynku, uznanym przez KE za otwarty i konkurencyjny, czyli na takim, na którym nie ma jakiegoś systemu wsparcia dla wytwarzania energii.

O wysłanie wniosku wniosły do URE Polski Komitet Energii Elektrycznej (PKEE - organizacja najważniejszych wytwórców energii) oraz jedna ze spółek wytwórczych - Tauron Wytwarzanie.
"Wyłączenie dotyczy stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych, co nie oznacza jednocześnie wyłączenie konkurencyjnego trybu wyboru najlepszej oferty. Wytwórcy będą dalej ogłaszać przetargi lub stosować inny tryb wyboru najkorzystniejszej oferty, tylko w tym wypadku zastosowanie będą miały inne niż PZP regulacje" - powiedział PAP dyrektor biura PKEE Andrzej Kania. Wyjaśnił, że chodziłoby głównie o zapisy kodeksu cywilnego oraz obowiązki zarządów wynikające z Kodeksu spółek handlowych, czyli obowiązek działania w interesie spółki.

Jak podkreślił Kania, PKEE uważa, że spod PZP powinien zostać wyłączony cały projekt jądrowy, ze względu na jego znaczenie i specyfikę dla polskiej energetyki oraz specyfikę dostawców i technologii.

Wyłączenie sektorowe jako jeden z możliwych scenariuszy wyłączenia spod PZP postępowania dotyczącego elektrowni jądrowej wskazał kilka miesięcy temu prezes PGE Marek Woszczyk. Podkreślał, że przedsięwzięcia o takiej skali i charakterze jak projekt jądrowy wybiegają poza ramy określone ustawą o zamówieniach publicznych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE