ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Reuters: Rosja otrzymała od Ukrainy część należności za gaz
02.06.2014r. 08:23

Rosyjskie ministerstwo energetyki otrzymało ok. 786,4 mln dol. od ukraińskiego Naftohazu za dostarczony gaz - potwierdziła w poniedziałek rzeczniczka resortu. Od wpłynięcia tej kwoty Rosja uzależniała kontynuowanie w Brukseli rozmów w sprawie sporu gazowego.

"Uiszczono należność za dostawy w lutym i marcu" - powiedziała rzeczniczka. Rosyjski koncern Gazprom odmówił komentarza.

W piątek premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował, że Naftohaz przekazał Gazpromowi ok. 786 mln dolarów tytułem spłaty zadłużenia za gaz. Potwierdził to komisarz ds. UE Guenther Oettinger, który prowadzi konsultacje w sprawie ukraińsko-rosyjskiego sporu gazowego. Powiedział on, że pieniądze zostały przekazane na konto w Nowym Jorku, z którego mają zostać przetransferowane do Rosji, a Kijów okazał świadczące o przelaniu tej sumy dokumenty.

Od uiszczenia przez Ukrainę części jej zadłużenia, wynoszącego kilka miliardów dolarów, Rosja uzależniała kontynuowanie w poniedziałek rozmów w sprawie sporu o płatności gazowe.

Dotychczas w ramach trójstronnych konsultacji - z udziałem Oettingera oraz ministrów energetyki Rosji i Ukrainy, Aleksandra Nowaka i Jurija Prodana - odbyły się trzy spotkania, z których pierwsze na początku maja w Warszawie. Kolejne ma się odbyć w poniedziałek po południu w Brukseli.
Do niedawna Rosja odmawiała kontynuowania rozmów do czasu uregulowania wszystkich zaległych rachunków przez Ukrainę oraz zapowiedziała przejście wobec niej na system przedpłat od 1 czerwca.

Oettinger mówił w piątek, że rozsądna cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy mieści się w przedziale 350-390 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Zaapelował do Rosji o przedstawienie sprawiedliwej oferty. Kijów argumentuje, że z przyczyn politycznych Moskwa domaga się obecnie zawyżonych cen za surowiec.

1 kwietnia Gazprom podniósł cenę gazu dla Ukrainy od drugiego kwartału 2014 roku z 268,5 do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Dwa dni później ogłoszono, że cena gazu dla Ukrainy już od kwietnia 2014 roku wzrośnie do 485,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej Rosja uchyliła rozporządzenie sprzed czterech lat, na mocy którego o 100 dolarów, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz przy dostawach na Ukrainę.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE