ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Agencja Ochrony Środowiska USA chce redukcji emisji CO2 o 30 proc.
02.06.2014r. 19:43

Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA), wspierana przez administrację prezydenta Baracka Obamy zaproponowała w poniedziałek plan zredukowania do 2030 r. emisji CO2 o 30 proc. w stosunku do poziomu z 2005 r. - poinformowała szefowa EPA Gina McCarthy.

Propozycja ta jest najambitniejszą decyzją administracji Obamy na rzecz walki ze zmianami klimatu po tym, jak w Kongresie przepadły wcześniejsze prezydenckie próby legislacyjne w tym zakresie.

Jak poinformowała w komunikacie prasowym EPA, projekt ten po raz pierwszy w historii zakłada zredukowanie emisji dwutlenku węgla przez istniejące elektrownie, które są największym ze źródeł gazów cieplarnianych w Stanach Zjednoczonych.

"Dzięki wykorzystaniu czystszych źródeł energii oraz zredukowaniu odpadów z produkcji energii ten plan doprowadzi do oczyszczenia powietrza, którym oddychamy, jednocześnie pomagając spowolnić zmiany klimatu, byśmy zapewnili bezpieczną i zdrową przyszłość naszym dzieciom" - powiedziała McCarthy.

Szacuje się, że z elektrowni pochodzi około jednej trzeciej wszystkich krajowych emisji gazów cieplarnianych w USA. Choć obecnie obowiązują limity, które ograniczają emisję arsenu, oparów rtęci, dwutlenku siarki, tlenków azotu i innych zanieczyszczeń, nie istnieją żadne krajowe limity dotyczące poziomów zanieczyszczeń, jeśli chodzi o CO2.

Plan EPA ma stać się formalnym rozporządzeniem do końca roku. Zakłada redukcję o 30 proc. do roku 2030 w porównaniu z rokiem 2005 emisji dwutlenku węgla do atmosfery z istniejących już elektrowni w USA. Ale władze poszczególnych stanów będą miały znaczny margines swobody w podejmowaniu decyzji dotyczących tego, w jaki sposób ograniczyć emisje, pod warunkiem, że przedstawią szczegółowe plany do czerwca 2016 roku.

EPA szacuje, że jej plan pozwoli uniknąć do 2030 roku nawet 6600 przedwczesnych zgonów oraz 150 tys. ataków astmy u dzieci. Ma też przynieść wymierne korzyści dla klimatu i zdrowia publicznego, szacowane na około 93 miliardów dolarów. EPA obiecuje też, że o około 8 proc. zmaleją rachunki za prąd dzięki zwiększeniu efektywności energetycznej i zmniejszeniu zapotrzebowania na energię.
Plan, który pochwaliła już Komisja Europejska oraz zajmujące się ochroną środowiska organizacje pozarządowe, może doprowadzić do zamknięcia wielu przestarzałych elektrowni, zwłaszcza węglowych. Szacuje się, że elektrownie węglowe dostarczają około 37 proc. prądu w USA, natomiast elektrownie gazowe 30 proc., a jądrowe - 19 proc.

Proponowane zmiany mają też pomóc Waszyngtonowi w spełnieniu międzynarodowych wymogów w redukcji CO2. USA zobowiązały się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla o 17 proc. do 2020 roku w porównaniu z rokiem 2005.

Jak ocenił w poniedziałek ekspert Rady Stosunków Zagranicznych(CFR) Michael Levi, proponowany plan dochodzenia do redukcji CO2 jest "względnie prosty do realizacji", gdyż może być wdrożony przez wprowadzenie skromnego podatku węglowego w wysokości 10 dolarów za tonę emisji począwszy od 2015 roku, a następnie zwiększanie go.

Walka z niekorzystnymi zmianami klimatu jest jednym z priorytetów drugiej kadencji Obamy. Ale wysuwane przez niego propozycje ustaw, mających ograniczać emisje CO2, były blokowane przez kontrolujących Izbę Reprezentantów Republikanów. Wielu z nich twierdzi, że te propozycje będą zbyt kosztowne dla przemysłu i gospodarki. Część Republikanów, zwłaszcza związanych z ruchem Tea Party, w ogóle kwestionuje wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.

Wobec impasu w Kongresie do walki ze zmianami klimatu Obama wykorzystuje głównie agencję EPA, która może wydawać nowe rozporządzenia, opierając się na już istniejącym prawie. Nie potrzebna jest wówczas zgoda Kongresu. Tym sposobem przyjęto już rozporządzenia o redukcji samochodowych emisji CO2. We wrześniu EPA przedstawiła projekt regulacji o ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych przez nowe elektrownie węglowe i gazowe.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: as 03.06.2014r. 08:29
No to teraz Polska ma problem. Jak już główny sojusznik chce poważnej redukcji CO2 a nawet Chiny idą jak burza w OZE,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 03-06-2014r. 08:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: ngusho 03.06.2014r. 13:39
Chciałbym, aby tak samo powiedział jutro Tusk - "Tak, odchodzimy od węgla. Przechodzimy na odnawialne. Nie... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE