ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz z USA nie wyeliminuje rosyjskiego; cena może być porównywalna jak w zachodniej Europie
09.06.2014r. 14:11

Zakup przez PGNiG gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych to dobry pomysł, ale kierunek wschodni raczej nie zostanie całkowicie zaniechany - oceniają analitycy. Ich zdaniem cena surowca z Ameryki będzie porównywalna z ceną na zachodzie Europy. Amerykanom z kolei bardziej opłacać się będzie eksport do Azji, gdzie gaz jest droższy niż w Europie.

"Trzeba mieć świadomość, że gaz ze Stanów Zjednoczonych nie będzie znacząco tańszy. Trzeba go skroplić, przetransportować, przywrócić do stanu lotnego. To generuje dodatkowe koszty. Biorąc jednak pod uwagę dywersyfikację dostaw, byłby to pewnie dobry ruch" - powiedział PAP Tomasz Kasowicz z DM BZ WBK.

Analityk zwrócił uwagę, że na razie nie można eksportować węglowodorów z USA, choć w przyszłości może to się zmienić. Zaznaczył też, że obecny kontrakt jamalski, z Gazpromem, trwa do 2022 r.

"Do tego czasu musimy importować z Rosji przynajmniej 8,5 mld m sześc. gazu rocznie. Nie przywiązywałbym więc w tej chwili dużej wagi do tej kwestii (importu LNG z USA - red. PAP)" - powiedział Kasowicz.

Wojciech Kozłowski z Espirito Santo uważa, że firmy tak duże jak PGNiG powinny sprowadzać surowiec z różnych kierunków.

"W 2022 roku kończy się kontrakt z Gazpromem. Każde dostawienie instalacji LNG w Polsce, każda zapowiedź sprowadzania gazu z USA, z Kataru, czy z innych kierunków, choćby dzięki budowie interkonektorów, to potencjalny element negocjacji w przyszłości z Rosjanami" - ocenił.

Jednak, zdaniem Kozłowskiego, całkowita rezygnacja z dostaw z Rosji nie jest realnym scenariuszem.

"Dla mnie nie jest ważne, od kogo gaz kupujemy, ale to, by cena była rynkowa, byśmy nie płacili za gaz więcej niż inne kraje Europy Zachodniej" - powiedział analityk Espirito Santo.

"Rosja geograficznie leży blisko nas. Oczywiście gaz z Rosji nie musi stanowić tak istotnej części krajowego zużycia, może to być 30 proc. Ale nie jesteśmy w stanie całkowicie się uniezależnić, nie ma też takiej potrzeby" - dodał.

Zdaniem analityków gaz LNG z USA nie byłby wyraźnie tańszy od gazu na rynkach zachodnioeuropejskich, ze względu na wysoki koszt transportu. Z tego względu nie ma nadmiernego wysypu inwestycji w terminale LNG w regionie.

"Ceny gazu LNG, w dzisiejszych realiach, byłyby porównywalne do obecnych cen zachodnioeuropejskich. Ale na pewno możliwość sprowadzania gazu z USA daje większą niezależność i możliwość zwiększenia importu, gdyby gaz ze Wschodu był zbyt drogi" - powiedział Kozłowski.

Kasowicz zwrócił natomiast uwagę, że Stany Zjednoczone bardziej niż sprzedażą na rynek europejski mogłyby być zainteresowane eksportem do Azji.
"Patrząc na rozkład cen gazu na świecie, widać, że najdrożej jest w Azji. Z punktu widzenia interesów USA to Azja powinna być docelowym kierunkiem eksportu. W Europie ceny gazu są niższe niż w Azji. Ten rynek nie jest aż tak atrakcyjny, zużycie też nie rośnie" - powiedział analityk DM BZ WBK.

Poza tym ceny gazu w USA w przyszłości najprawdopodobniej wzrosną.

"Obecnie w USA i Kanadzie ceny gazu są niskie. Napływają tam w związku z tym nowe inwestycje w gałęziach przemysłu, które konsumują dużo gazu. Trzeba się liczyć z tym, że w okolicach 2018-2019 roku, gdy popyt na błękitne paliwo na tamtym rynku w wyniku prowadzonych inwestycji wzrośnie, również ceny surowca skoczą do góry" - ocenił Kozłowski z Espirito Santo.

Na początku czerwca w wywiadzie dla PAP prezes PGNiG Mariusz Zawisza mówił, że spółka rozważa import gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych.

"Jesteśmy świeżo po powrocie ze Stanów Zjednoczonych. Rozmawialiśmy z bankami inwestycyjnymi i podmiotem zajmującym się sprzedażą LNG. Rynek wydaje się bardzo interesujący w kontekście przyszłego importu LNG do naszego gazoportu" - mówił PAP Zawisza.

Jego zdaniem amerykański gaz mógłby trafić do Polski najwcześniej za około 3-4 lata. Termin jest uwarunkowany z jednej strony budową gazoportów nastawionych na eksport z USA do innych części świata, a z drugiej wydawaniem pozwoleń przez tamtejszych regulatorów na sprzedaż gazu poza kraj.

Według prezesa, cena LNG zza Oceanu może okazać się bardzo atrakcyjna, być może korzystniejsza od kontraktu katarskiego i jamalskiego.

Kontrakt jamalski, na dostawy gazu od Gazpromu, wygasa w 2022 roku. Zgodnie z umową, pięć lat przed jego zakończeniem spółka musi wypowiedzieć się co do jego kontynuacji.

Prezes PGNiG nie wykluczył w rozmowie z PAP, że biorąc pod uwagę budowę interkonektorów, rozwój wydobycia krajowego, umowę z Katarem, i - być może - w przyszłości zakup gazu z USA, kierunek wschodni może zostać zaniechany lub znacząco ograniczony w umowach handlowych po 2022 r.

Również prezydent USA Barack Obama podczas ostatniej wizyty w Warszawie zapowiedział wspieranie potencjalnego eksportu energii ze Stanów Zjednoczonych do Europy. Jak podkreślał, można zrobić jeszcze wiele dla dywersyfikacji dostaw na Stary Kontynent.

Grupa PGNiG kupiła w 2013 roku od Gazpromu 8,73 mld m sześc. gazu, co stanowiło 73,4 proc. importu surowca do Polski. W tym czasie wydobycie własne grupy wyniosło 4,6 mld m sześc.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: abc 09.06.2014r. 21:56
Zawisza niech mówi co chce bo za 3-4 lata go i tak z całym zarządem nie będzie. Może warto mówić o jednym. W każdym... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Szczery 04.07.2017r. 20:45
Jaki jest powód niepodawania ceny gazu z usa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gazik 26.07.2017r. 18:11
Niezla sciema gaz zUSA jest tanszy te wzucanie sztucznych kosztow jest celowe zeby sprzedac go drozej . Trzeba go... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jur73 22.11.2017r. 22:14
No właśnie to jaka jest faktyczna cena tego " cudu z USA " . Oczywiście , że niezależność od Rosji ma swoją... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE