ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Apel ekologów po awarii i wycieku mazutu w elektrowni w Kozienicach
21.07.2014r. 12:31

Po apelach ekologów ekipy z elektrowni Kozienice jeszcze raz przeszukały w poniedziałek brzegi Wisły pod kątem obecności mazutu, który wyciekł w ub. tygodniu na skutek awarii. Enea zapewnia, że znaleziono i od razu usunięto drobne ślady oleju. Działania te mają być powtarzane.

Jak powiedział PAP Piotr Ludwiczak z biura prasowego spółki Enea, której podlega elektrownia w Kozienicach, w poniedziałek po raz kolejny przeprowadzono oględziny brzegów Wisły na odcinku ok. 500 metrów od elektrowni. "Nasi pracownicy znaleźli drobne ślady oleju, które od razu zostały usunięte" - zapewnił. Dodał, że w kolejnych dniach działania te będą powtarzane. "Będziemy sprawdzać i szybko reagować na ewentualne sygnały o zanieczyszczeniach wody" - zapewnił Ludwiczak.

Do wycieku ok. 5-6 m sześć. mazutu doszło w ubiegłym tygodniu na skutek awarii w elektrowni w Kozienicach. Według zapewnień Enei, do Wisły przedostały się śladowe ilości niebezpiecznej substancji. Strażacy przez cały dzień usuwali skutki awarii. Mazut to ciężki olej opałowy stosowany jako paliwo m.in. do kotłów.

Ekolodzy monitorujący Wisłę poniżej elektrociepłowni, poinformowali, że nadal widoczne są pozostałości oleju, nie tylko w wodzie, ale również na brzegu. "Znaleziono też zaolejone pisklę mewy śmieszki, które po przewiezieniu do Ptasiego Azylu zostało oczyszczone przez weterynarzy" - informował Przemysław Nawrocki z organizacji ekologicznej z WWF Polska.

Ludwiczak zapewnił, że wszystkie sygnały od ekologów zostały sprawdzone już w weekend. "Przeprowadziliśmy zaawansowane oględziny brzegów Wisły na odcinku ok. 500 metrów od elektrowni. Nasze ekipy zarówno z brzegu, jak i z wody - na łodziach - szukały pozostałości mazutu. W kilku miejscach znaleziono śladowe ilości substancji i oczyszczono wodę i brzegi" - powiedział Ludwiczak.

Zdaniem Moniki Łaskawskiej-Wolszczak z WWF Polska po przejściu wysokiej fali na Wiśle, część oleju osiadła na podtopionych zaroślach. "Może się też okazać, że ślady mazutu pojawią się także w dalszych odcinkach Wisły, nie tylko w okolicach Kozienic. Dlatego niezbędne jest zbadanie wody i brzegów rzeki na dalszych obszarach" - podkreśliła przedstawicielka organizacji ekologicznej.
Dodała, że jeżeli ktoś zauważy w tym rejonie ślady oleju lub zaolejonego ptaka, nie powinien zabierać go do domu. "Zachęcamy do zgłaszania tych informacji do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz do naszej fundacji" - powiedziała Łaskawska-Wolszczak.

Do wycieku mazutu do Wisły doszło w środę. Jak informowała Enea, przyczyną wycieku była usterka zaworu w układzie zasilania mazutem jednego z kotłów w elektrowni w Kozienicach.

Elektrownia jest zlokalizowana na lewym brzegu Wisły, 75 km na południe od Warszawy, 12 km od Kozienic. To największy krajowy wytwórca energii elektrycznej, wykorzystujący do jej produkcji węgiel kamienny. Elektrownia zatrudnia ponad 2,3 tys. pracowników.

Elektrownia ma 10 wysokosprawnych bloków energetycznych o łącznej mocy 2908 MW i około 8-proc. udział w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Zdolność wytwórcza elektrowni to ok. 14 TWh rocznie.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: erda 21.07.2014r. 12:43
Biedne ptaszki ale mordowanymi dziećmi sie nie przejmują!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: pyzza 21.07.2014r. 13:13
a czy Przemysław Nawrocki protestował jak ruscy z niemcami kładli rurę po dnie Bałtyku ? Nie było żadnych protestów... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 21-07-2014r. 14:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: RE 21.07.2014r. 14:54
Niech ci ekolodzy zadbają o własne ptaki bo w Kozienicach naprawdę sie starali i zrobili bardzo dużo,aby wszędzie tak... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryzliwy 21.07.2014r. 15:42
Czy ekolog płacze po przejechaniu ropuchy lub jeża ? Nie ! Mówi - Jak dobrze, że nie był to łoś lub dzik ! Auta... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: obiekt5 21.07.2014r. 20:14
Ale o toksycznym chlewie za ELKO po wedkującej inteligencji ekolodzy nie wspominają ,a wypadałoby
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE