ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja grozi Europie podwyżkami cen energii. G7 grozi Rosji
31.07.2014r. 10:15

Jak poinformował BiznesAlert.pl, rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych zareagowało na sankcje wprowadzone przez Unię Europejską w odpowiedzi na kryzys na Ukrainie.

Ocenia, że doprowadzą one „nieuchronnie” do podwyższenia cen energii w Europie.

– Wchodząc na ścieżkę sankcji Bruksela z własnej woli tworzy bariery dla dalszej współpracy z Rosją w tak ważnej sferze jaką jest energetyka. To bezmyślny i nieodpowiedzialny krok. Nieuchronnie doprowadzi do wzrostu cen na europejskim rynku – można przeczytać w stanowisku tej instytucji.

Tymczasem grupa G7 skupiająca USA, Kanadę, Francję, Niemcy, Włochy, Japonię i Wielką Brytanię wydała oświadczenie, w którym ostrzega Rosję, że jeśli nie zatrzyma działań na Ukrainie, możliwe jest wprowadzenie dalszych sankcji. G7 domaga się zawieszenia broni między armią ukraińską a terrorystami rosyjskimi.

Co ważne, źródło agencji RIA Novosti w Komisji Europejskiej przekonuje, że sektor gazowy Rosji jest „całkowicie wykluczony z sankcji europejskich”.
Jak donosi The New York Times sankcje płoszą zachodnie firmy działające w Rosji. Obawy o ich negatywne skutki dla ich działalności zgłosiło brytyjskie BP. Francuski Total zatrzymał skup akcji rosyjskiego Novateku, objętego sankcjami. Dziś odbędzie się spotkanie udziałowców amerykańskiego Exxon Mobil, który na razie powstrzymał się od komentarzy na temat sankcji.

Na razie trudno obliczyć straty jakie Rosja poniesie na skutek sankcji. Niektóre źródła w Brukseli podają, że sankcje w tym roku przyniosą rosyjskiej gospodarce straty ok. 23 mld dol. i zmniejszą PKB o ok. 1,5 proc. W 2015 r. straty będą znacznie większe – 75 mld dol. czyli 4,8 proc. PKB. Brytyjski „The Economist” ocenia straty firm rosyjskich na kwotę 74,5 mld dol. Tymczasem wczoraj rosyjskie media starały się usilnie pomniejszyć znaczenie sankcji wprowadzonych przez UE i USA. Niektóre nawet oceniły, że sankcje jeszcze wzmocnią reżim Putina.

Dziennik „Wiedomosti” ocenia, że „sankcje albo są nieskuteczne, albo dadzą efekt w odległej przyszłości” i przypomina, że sankcje USA przeciwko Kubie w 1960 r. nie osłabiły w niczym reżimu Fidela Castro. Wczoraj Komisja Europejska opublikowała nazwiska ośmiu Rosjan objętych nowymi sankcjami oraz nazwy trzech firm rosyjskich, których aktywa będą zamrożone. Te sankcje są odpowiedzią na rosyjskie akcje na wschodzie Ukrainy.

Na „czarnej liście” osób znalazł się Arkadij Rotenberg, długoletni sparring-partner Putina w judo oraz przewodniczący rady dyrektorów banku „Północny morski ptak”. Na tej liście są też m.in. Jurij Kowalczuk i Nikołaj Ssamałow, akcjonariusze banku „Rossjija, który zdaniem mediów, jest bankiem osobistym wysokich dostojników”. Są na tam też inne osoby m.in. pierwszy zastępca szefa administracji prezydenta Rosji Aleksiej Gromow - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: sondor 31.07.2014r. 15:34
My też możemy ich postraszyć, za tydzień cała Europa niech skieruje swe "pupy" na wschód i znieczyści... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jurek 31.07.2014r. 16:05
Uważam,że Rosja podwyższy ceny za gaz i ropę dopiero w okresie jesienno zimowym,gdzie rządy nie będą miały innego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE