ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW ma umowę kupna od KW kopalni "Knurów-Szczygłowice" za 1,49 mld zł
31.07.2014r. 21:17

Jastrzębska Spółka Węglowa zawarła w czwartek z Kompanią Węglową umowę kupna Kopalni Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice za 1,49 mld zł - poinformowała JSW w komunikacie.

W komunikacie podano, że zakup zostanie sfinansowany przez prywatną emisję obligacji w kwocie 700 mln zł oraz 163,75 mln USD. Wcześniej JSW informowała, że w środę podpisała umowę emisji obligacji w tej kwocie z PKO BP, ING BSK, BGK oraz PZU Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym Aktywów Niepublicznych BIS 1.

W kontekście pozyskiwania finansowania transakcji kupna Knurowa-Szczygłowic 16 lipca JSW podała, że jej nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy zdecydowało o ustanowieniu programu emisji obligacji o wartości do 1,175 mld zł i 390 mln USD.

16 lipca prezes JSW Jarosław Zagórowski poinformował też, że płatność za przejęcie kopalni ma być, według umowy z KW, realizowana w trzech transzach - od momentu przejęcia majątku do końca roku. Spółka zapłaciła już wcześniej dwie zaliczki na zakup kopalni.

Tego samego dnia JSW podała również, że według Citigroup kwota, jaką spółka ma zapłacić KW za Knurów-Szczygłowice jest godziwa.

Przedmiotem działalności kopalni Knurów-Szygłowice przed kupnem przez JSW była produkcja węgla kamiennego. "JSW nie zamierza zmieniać przedmiotu działalności i będzie kontynuować dotychczasową działalność gospodarczą" - podano w czwartkowym komunikacie.

Zdolności produkcyjne kopalni "Knurów-Szczygłowice" wynoszą 3,8 mln ton węgla rocznie, w tym około 40 proc. węgla koksowego, zasoby bilansowe wynoszą 1,26 mld ton, zasoby operatywne 375,1 mln ton, w tym 119,7 mln ton objętych aktualnie obowiązującymi koncesjami.

10 lipca wiceminister gospodarki Tomasz Tomczykiewicz przekonywał w Sejmie, że kupno kopalni Knurów-Szczygłowice zwiększy możliwości produkcyjne JSW.

Skompensuje tym samym spowolnienie innych inwestycji tej spółki, m.in. głębienia szybu Bzie-Dębina w Jastrzębiu-Zdroju, który według wcześniejszych informacji miał być gotowy do marca 2017 r. Celem jego głębienia (docelowo na głębokość 1164 m) jest udostępnienie pola Bzie-Dębina, gdzie mieszczą się jedne z największych złóż węgla koksującego w Europie.
Tomczykiewicz powoływał się na wcześniejsze wypowiedzi zarządu JSW, zgodnie z którymi dzięki zakupowi Knurowa-Szczygłowic spółka zwiększy swoją potencjalną bazę zasobową o 65 proc., a zdolności wydobywcze o ok. 30 proc. - docelowo do wielkości 18,5 mln ton rocznie.

Kopalnia Węgla Kamiennego Knurów-Szczygłowice powstała w 2010 r. w wyniku połączenia dwóch kopalń, Knurów i Szczygłowice. Obszar górniczy kopalni wynosi 59,79 km kw.

Przedwstępną umowę kupna kopalni za 1,49 mld zł Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Kompanią Węglową w kwietniu tego roku. O zgodzie UOKiK na przejęcie zakładu JSW poinformowała 30 maja.

30 czerwca wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz akcentował, że dla Kompanii Węglowej sprzedaż Knurowa-Szczygłowic oznacza poprawę sytuacji finansowej i da jej krótkookresową stabilizację. Spółka boryka się z poważnymi problemami finansowymi. W ub. roku KW straciła na sprzedaży węgla ponad miliard zł. Dzięki wdrożeniu programu restrukturyzacji spółka chce do 2020 r. zaoszczędzić ok. 1,2 mld zł.

W połowie lipca zarząd KW poinformował o wejściu w życie porozumienia z obligatariuszami w sprawie emisji obligacji nowej serii. Dzięki temu firma zrolowała zadłużenie w wysokości 1,23 mld zł.

Zarząd Kompanii cały czas pracuje też nad założeniami programu "mającego zwiększyć efektywność i wydajność wszystkich oddziałów KW" (takim oddziałami są m.in. poszczególne kopalnie).

W czwartek prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o funkcjonowania górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015. Zakłada ona, że Kompania Węglowa przez półtora roku nie będzie musiała spłacać zaległych zobowiązań wobec ZUS.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE