ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Śląskie. Konsultacje projektu programu ochrony powietrza
04.08.2014r. 19:19

Konsultacje projektu programu ochrony powietrza prowadzi samorząd woj. śląskiego. To pierwszy program obejmujący obszar całego regionu i pierwszy, który stara się kompleksowo uwzględniać efekty dotychczasowych działań na rzecz ochrony powietrza.

Jak poinformował PAP w poniedziałek wicedyrektor wydziału ochrony środowiska w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Wojciech Główkowski, konsultacje projektu potrwają niemal do końca sierpnia. Program powinien być uchwalony przez sejmik woj. śląskiego w październiku br.

Główkowski przypomniał, że wcześniejsze programy ochrony powietrza w regionie (łącznie z aktualnym, uchwalonym w 2010 i 2011 r.) dotyczyły jedynie poszczególnych stref województwa, w których stwierdzano przekroczenia stężeń dwóch szkodliwych substancji - benzopirenu i pyłu zawieszonego, tzw. PM10.

Obecny program przygotowano na gruncie nowego prawa, zgodnego z aktualnymi dyrektywami europejskimi - obejmuje on wszystkie strefy w regionie i uwzględnia, prócz wcześniejszych substancji, także drobniejszy pył PM2,5, dwutlenek siarki oraz tlenki azotu.

Już w poprzednich regionalnych dokumentach wskazywano m.in., że za znaczną ilość tego typu zanieczyszczeń powietrza w woj. śląskim odpowiada tzw. niska emisja - pochodząca z przestarzałych domowych pieców węglowych i lokalnych kotłowni. Spalanie w takich instalacjach zwykle jest nieefektywne, co wiąże się z powstawaniem dużej ilości zanieczyszczeń. Dodatkowym problemem jest zwykle niska jakość stosowanego w nich paliwa.

Choć większość gmin regionu, które są głównymi wykonawcami programów ochrony powietrza od lat prowadzi, np. we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, projekty wymiany starych pieców, dotąd nie odbywało się to w tempie umożliwiającym szybką poprawę jakości powietrza.

"Konieczne jest skoncentrowanie się na wymianie pieców i kotłów węglowych. W programie jest analiza prawno-podatkowa, jak to robić, żeby przede wszystkim osobom fizycznym - bo to one głównie odpowiadają za niską emisję - można było dotować wymianę pieców i kotłów. To już jest od dawna w naszym województwie prowadzone, ale z dużymi utrudnieniami - ze względów prawnych" - wskazał Główkowski.
Wyjaśnił, że utrudnienia te wiązały się np. z likwidacją gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska czy z próbami nakładania podatków na wymiany kotłów.

Podobne analizy są ważną częścią wszystkich zalecanych w nowym programie działań. Dotyczą one, obok kwestii prawnych, także finansowych. Z badań skuteczności dotychczasowych programów wynikało bowiem, że znaczna część wcześniejszych rozwiązań okazała się nieefektywna.

W przeszłości zbadano np. relację nakładów WFOŚiGW na konkretne przedsięwzięcia, do tzw. kosztów zewnętrznych, których dzięki nim uniknięto (np. koszty zdrowotne zanieczyszczenia powietrza ponoszone przez gospodarkę i społeczeństwo).

Okazało się, że relacja środków Funduszu do tych kosztów była najkorzystniejsza w przypadku programów bezpośrednio ograniczających niską emisję (były to głównie koordynowane przez lokalne samorządy dotacje do wymian pieców i kotłów w domach na nowocześniejsze). Mniejsze korzyści dawały termomodernizacje i docieplenia, praktycznie żadnych - instalacje solarne. Te ostatnie źródła nie zastępują bowiem pieców węglowych.

Jednocześnie, choć dotychczasowe programy wymian pieców okazały się efektywne, w ostatnich latach widać było wyczerpywanie się tej metody. Z dotacji skorzystała bowiem głównie zamożniejsza część społeczeństwa, którą było stać np. na pokrycie części nakładów.

Dlatego w nowym programie ujęto m.in. potrzebę rekompensat zwiększonych kosztów ogrzewania związanych z likwidacją starych kotłów i pieców dla mniej zamożnych ich użytkowników. Dokument wskazuje też m.in. potrzebę zinwentaryzowania źródeł niskiej emisji w regionie, co ma dać odpowiedź, ile takich pieców jest jeszcze do wymiany.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Sum 04.08.2014r. 22:59
Czy ktoś wreszcie szczerze powie, że ta cała, wieloszczeblowa i wielowariantowa planistyka to pieniądze wyrzucone w... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Grands 05.08.2014r. 09:09
Pieniądze idą w błoto, bo to nie uwzględnia emisji z rur wydechowych samochodów na ropę. Tak jakby nikt nie widział... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE