ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rząd zgłosił uwagi do senackiego projektu ustawy o odpadach
05.08.2014r. 16:28

Rząd zaopiniował we wtorek senacki projekt noweli ustawy o odpadach. Zgodził się na uznanie spalarni śmieci za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. Sprzeciwił się jednak temu, by taki status miały wszystkie instalacje do przeróbki odpadów komunalnych.

CIR przypomniało we wtorkowym komunikacie, że zgodnie z Umową Partnerstwa na lata 2014 - 2020, możliwość finansowania ze środków unijnych będą miały te projekty, które zostaną uwzględnione w planach inwestycyjnych dotyczących gospodarki odpadami.

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji ustawy o odpadach, która ma to umożliwić. Plany inwestycyjne mają być uzupełnieniem wojewódzkich planów gospodarki odpadami. Mają one wskazywać niezbędną infrastrukturę na terenie województwa, do tego, by móc osiągać unijne standardy zagospodarowywania odpadów komunalnych.

CIR poinformowało, że rząd pozytywnie ocenia rozwiązania zaproponowane w senackim projekcie nowelizacji ustawy o odpadach zawarte w druku 615. Zwrócono uwagę, że pozwolą one realizować m.in. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Zdaniem rządu przepisy zawarte w tej propozycji "zapewnią określone warunki wyjściowe, które umożliwią efektywną realizację programów współfinansowanych z UE".

Senatorowie w projekcie zaproponowali, aby plany inwestycyjne były tworzone przez zarządy województw, które później będą zatwierdzane przez ministra środowiska. W uzasadnieniu wskazano, że jednym z problemów jest przeszacowanie mocy przerobowych instalacji do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych przez samorządy. Często nie jest uwzględniona hierarchia postępowania z odpadami, a co za tym idzie planowanie odpowiednich instalacji do ich przetwarzania.
Rząd pozytywnie ocenił uznanie odpowiednio dużych spalarni za ponadregionalne instalacje przetwarzania odpadów. W projekcie zaproponowano, aby instalacje termicznego przekształcania odpadów, czyli spalarnie, które będą mogły przetworzyć śmieci komunalne z aglomeracji zamieszkanych przez co najmniej 500 tys. mieszkańców uznać za ponadregionalną instalację przetwarzania odpadów. Zgodnie z propozycją do takich spalarni będzie można przywozić też śmieci, które powstały też w innych regionach.

Projekt zakłada też, że sejmik województwa będzie musiał zaktualizować wojewódzki plan gospodarki odpadami do 30 czerwca 2015 r.

Rada Ministrów negatywnie zaopiniowała jednak zmiany do projektu zaproponowane w czerwcu br. Rząd nie zgodził, aby za ponadregionalne spalarnie uznać wszystkie instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Gdyby propozycja senatorów weszła w życie, za taką instalację można byłoby uznać np. instalacje do mechaniczno-biologicznego przetwarzania śmieci.

Rząd sprzeciwił się też propozycji, by wydłużyć terminy opracowania wojewódzkich programów gospodarki odpadami do 31 grudnia 2015 i zmienić "zatwierdzanie" planów inwestycyjnych na "opiniowanie" ich przez ministra środowiska. W komunikacie czytamy, że te poprawki "mogłyby spowodować niemożność uzyskania środków finansowych z UE".

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Waste 05.08.2014r. 19:21
To planiści sobie pożyją. I będą też instytucje ponadregionalne, no istna rewolucja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Randy Mott PBA 06.08.2014r. 09:04
At some point, maybe they will wake up to the role of biogas in organic waste management and amend the draft RES law... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE