ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Wytwarzanie właścicielem Elektrociepłowni Białystok i MPEC Białystok
19.09.2014r. 09:23

Enea Wytwarzanie objęła 85 proc. udziałów w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku - poinformowała w piątek spółka. Umowa w sprawie tej transakcji została podpisana jeszcze w maju, ale potrzebna była zgoda UOKiK.

Taką zgodę na sprzedaż MPEC Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał spółce, która była już właścicielem Elektrociepłowni Białystok, na początku września.

Wejście umowy w życie oznacza, że spółka, która jest właścicielem głównego producenta ciepła dla miasta, stała się także jego dostawcą dla mieszkańców.

"Połączenie EC Białystok z miejską siecią MPEC pozwoli na optymalizację produkcji ciepła w mieście. Elektrociepłownia posiada dwa nowoczesne bloki opalane biomasą, o zerowej emisji CO2. Ich bardziej efektywne wykorzystanie poprawi stan środowiska naturalnego w mieście" - poinformowała rzeczniczka Enea Wytwarzanie Agata Reed. Zapewniła, że spółka będzie "aktywnie inwestować w sieć ciepłowniczą".

Za 85 proc. udziałów MPEC Enea Wytwarzanie zapłaciła 260 mln zł.
Zgodnie z umową sprzedaży, w ciągu najbliższych pięciu lat ma zainwestować 101 mln zł w rozwój i modernizację MPEC. 75 proc. z tej kwoty ma być przeznaczone na inwestycje w sieć oraz w nowe przyłączenia; reszta - na węzły cieplne, modernizację systemu ciepłowniczego, a także inwestycje w Ciepłowni Zachód, która należy do MPEC. Inwestycje mają służyć unowocześnieniu spółki oraz zapewnić bezpieczeństwo dostaw ciepła mieszkańcom.

Sprzedaży MPEC przeciwna była od początku opozycja w Radzie Miasta Białystok. W ubiegłym roku z inicjatywy PiS doszło nawet do referendum lokalnego w tej sprawie, ale z powodu zbyt niskiej frekwencji okazało się ono formalnie nieważne (zdecydowana większość jego uczestników była sprzedaży MPEC przeciwna - PAP).

Po wydaniu przez UOKiK zgodny na tę transakcję, temat sprzedaży MPEC stał się przedmiotem kampanii wyborczej kandydatów w wyborach na prezydenta Białegostoku. Niektórzy z nich zwracali się do obecnego prezydenta Tadeusza Truskolaskiego o wstrzymanie się ze sfinalizowaniem umowy do wyborów, inni kwestionowali plany miasta dotyczące wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży MPEC.

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: otto 23.09.2014r. 11:13
Motto dla Władz Miasta odnajdziemy w Weselu Wyspiańskiego. Można to parafrazować też mniej literacko niż były premier... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Elektroenergetyk 23.09.2014r. 21:45
"Elektrociepłownia posiada dwa nowoczesne bloki opalane biomasą, o zerowej emisji CO2. Ich bardziej efektywne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 28-06-2015r. 11:57 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: syk 24.09.2014r. 12:27
Elektroenergetyku - złoto powstaje. Mechanizm jest prosty. Biomasa i węgiel pochodzi zza wschodniej granicy a środki... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE