ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE
19.06.2018r. 06:20

Niemcy są do tej pory stali w swoim poparciu dla Nord Stream 2, ale jest kilka czynników, które testują stałość tego podejścia- mówi w rozmowie z PAP ekspertka OSW Agata Łoskot-Strachota. Groźba amerykańskich sankcji, coraz ostrzejsza dyskusja w UE - to tylko niektóre z nich.
18.06.2018r. 10:31

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Miniony tydzień na rynkach wielu surowców zakończył się nerwowymi zniżkami. Wyjątkiem nie była ropa naftowa: cena amerykańskiej ropy WTI w piątek dynamicznie zniżkowała, zbliżając się do poziomu 64 USD za baryłkę. Dzisiaj rano poziom ten został przebity w dół, a notowania ropy w Stanach Zjednoczonych oscylują w okolicach 63,50-64,00 USD za baryłkę.
18.06.2018r. 09:59

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
W efekcie aprecjacji dolara, propozycji Arabii Saudyjskiej i Rosji, aby zwiększyć produkcję ropy, wzrostu ryzyka amerykańsko-chińskiej wojny handlowej, a także poprawy warunków uprawnych w Stanach Zjednoczonych, trzeci tydzień z rzędu indeks towarowy Bloomberg odnotował stratę.
18.06.2018r. 09:03

Grzegorz Wiśniewski
Czerwiec '2018 dał sporo do myślenia energetykom, konsumentom energii, politykom i organom kontroli rynku energii. Jest silna potrzeba znalezienia winnego wzrostu cen energii elektrycznej.
18.06.2018r. 05:29

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych
Gdyby porównać rynek ropy naftowej i skroplonego gazu ziemnego LNG to już na pierwszy rzut oka widać, że ten drugi dość wolno (a przecież bardzo spektakularnie) przyjmuje zasady rynku ropy, choć adaptuje się i wykorzystuje metody robienia biznesu obowiązujące na tym największym rynku towarowym. W 2017 r. w światowym rynku przepływów LNG pozycję zajęły Stany Zjednoczone. Dla skroplonego gazu ziemnego to, w naszej ocenie, rok przełomu.
15.06.2018r. 10:48

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
Kiedyś na pewnym panelu energetycznym, miałem okazje spierać się z przedstawicielem europejskiego "zielono-energetycznego" think tanku o zobowiązania wynikające dla Polski z europejskiej polityki klimatycznej. Nieśmiało wspomniałem, że coś chyba jest nie tak, jeśli powtarzamy kolejny raz mechanizm wdrażania jakiejś regulacji, która może być hipotetycznie blokowana, bo wymaga jednomyślności na szczeblu państw i Polska się na nią zgadza, a następnie zaczynamy regulacje zaostrzać zmieniając już szczegółowe limity lub cele klimatyczne za pomocą głosowania w komisjach lub za pomocą większościowego mechanizmu Parlamentu. Dostałem prostą odpowiedź- zgodziliśmy się na lizboński system głosowania to i w ten sposób wszystko zostanie przegłosowane, a o cele szczegółowe nie powinniśmy się martwic, ponieważ bardziej zaawansowane gospodarczo państwa wiedzą co będzie dla nas dobre.
14.06.2018r. 10:30

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie półtora tygodnia na rynku ropy naftowej upływa pod znakiem niewielkich, ale systematycznych wzrostów. Cena tego surowca gwałtownie spadła pod koniec maja i w pierwszych dniach czerwca, dlatego późniejsze zwyżki traktowane są - przynajmniej na razie - jako odreagowanie wzrostowe. Obecnie cena amerykańskiej ropy naftowej WTI oscyluje w okolicach 66,60 USD za baryłkę, czyli na najwyższym poziomie od niemal dwóch tygodni.
14.06.2018r. 06:06

Tomasz Dąborowski
7 czerwca parlament Bułgarii zdecydowaną większością głosów upoważnił rząd do rozpoczęcia poszukiwań inwestora strategicznego dla projektu budowy elektrowni jądrowej w Belene. Wpisuje się to w obserwowaną od kilkunastu miesięcy intensyfikację przygotowań bułgarskich władz do reaktywacji projektu jądrowego.
13.06.2018r. 05:22

Jerzy Kurella - ekspert ds. energetycznych Instytutu Staszica; z-ca przewodniczącego Sekcji Energetyki SEP
Kwestia elektromobilności nie schodzi z pierwszych stron gazet i stała się tematem przewodnim całego szeregu konferencji. Elektromobilność, a dokładniej rządowy Program rozwoju elektromobilności w Polsce, stał się zupełnie niepotrzebnie elementem sporu politycznego.
12.06.2018r. 05:08

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Ostatnie doniesienia medialne mówią o zdecydowanym sporze pomiędzy ministrem energii z jednej strony a Premierem z drugiej. Spór dotyczyć ma strategii energetycznej, w tym kwestii budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Polskiego atomu w zdecydowany sposób bronić ma według dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski, natomiast według tych samych doniesień niechętny mu ma być premier Mateusz Morawiecki. Wydaje się to dziwne, zważywszy, że jeszcze do niedawna Mateusz Morawiecki jako wicepremier w rządzie Beaty Szydło bronił energetyki jądrowej w sporze ze swoim głównym adwersarzem ministrem środowiska Janem Szyszko. I umieścił ją w swojej ekonomicznej strategii, jako część planu.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE