ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE
06.12.2019r. 11:46

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Dzisiaj ma miejsce drugi dzień spotkania OPEC w Wiedniu. Niemniej, już wczorajsza sesja przyniosła ciekawe doniesienia dotyczące dalszych działań sygnatariuszy porozumienia naftowego. Ich dotychczasowe postanowienia nie były bowiem zupełnie tożsame z tym, czego spodziewał się rynek.
05.12.2019r. 13:19

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej będzie czasem niecierpliwego wyczekiwania na doniesienia z Wiednia, gdzie w dniach 5-6 grudnia odbywa się posiedzenie OPEC. Na rozmowy zostali zaproszeni także przedstawiciele innych krajów produkujących ropę naftową, które podpisały porozumienie naftowe i, wraz z OPEC, ograniczają wydobycie tego surowca.
04.12.2019r. 13:07

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Możliwe obniżenie limitów produkcji ropy naftowej przez OPEC
04.12.2019r. 12:11

Grzegorz Wiśniewski
Wg deklaracji spółek energetycznych ich inwestycje proklimatyczne idą w setki miliardy euro, a rząd o podobne kwoty na transformacie energetyczną walczy na forum UE (fundusz modernizacyjny, solidarnościowy, fundusze spójności, instrument "Łącząc Europę" itd.). Zapomina się o tym, że te inwestycje mają powstać przy akceptacji społecznej w gminach oraz o tym, że odnawialne zasoby energii z natury są rozproszone, a realizacja w oparciu o nie polityki klimatycznej wymaga innego podejścia niż w odziedziczonym po poprzedniej epoce modelu centralnej elektrowni i centralnego planisty. Transformacja energetyczna w kierunku OZE i ochrony klimatu to proces o wiele bardziej złożony niż same apetyty inwestorów na środki UE i mobilizowanie rządu do "wyciskania Brukselki".
03.12.2019r. 12:16

Saxo Bank opublikował dziś 10 szokujących prognoz na 2020 rok. To szereg mało prawdopodobnych, ale często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi. Analitycy banku zwracają między innymi uwagę na trendy związane z energią i energetyką.
Saxo Bank
03.12.2019r. 11:48

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, instalacje fotowoltaiczne zyskują w Polsce na popularności, a inwestować w nie decydują się nie tylko przedsiębiorcy, ale również i osoby prywatne. Rosnący wolumen nowych inwestycji musi isć w parze z jakością, którą zapewnią krajowi instalatorzy i od której zależy bezpieczeństwo użytkowników fotowoltaiki. Niestarannie wykonane instalacje mogą grozić np. pożarami.
03.12.2019r. 05:25

Wiesław Drozdowski, redaktor i Witold Szwagrun, redaktor naczelny, CIRE
W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp techniczny w wielu aspektach życia człowieka. Jesteśmy w przededniu powszechnego wykorzystania internetu rzeczy, a w dalszej perspektywie sztucznej inteligencji. Zmiany następują tak szybko, że może trudno jest zauważyć, iż w kwestii tak powszechnej, jak transport indywidualny, wykorzystujemy nieco ulepszone rozwiązania z początku ubiegłego wieku, żyjąc jednocześnie w przekonaniu, że jedynym celem na najbliższe kilkadziesiąt lat w tym zakresie jest całkowita eliminacja w pojazdach napędu spalinowego. Czy nie czas na radykalną zmianę, którą już raz przeżyliśmy?
02.12.2019r. 12:58

Jerzy Lipka
Energetyczną suwerennością moglibyśmy określić sytuację, w której dany kraj nie będzie mógł być politycznie szantażowany poprzez groźbę odcięcia dostaw surowców energetycznych. Mało jednak jest takich państw, które miałyby absolutnie wszystkie potrzebne surowce na własnym terytorium.
02.12.2019r. 12:55

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
W piątek notowania ropy naftowej runęły w dół. W przypadku notowań ropy Brent, przecena przekroczyła 4 proc., natomiast notowania ropy gatunku WTI straciły na wartości o ponad 5 proc.. Tym samym, cena tego surowca spadła do okolic lokalnych minimów sprzed 1,5 tygodnia.
01.12.2019r. 17:36

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Nie wiemy kiedy dokładnie nastąpi dekarbonizacja elektroenergetyki, ale sądząc po demonstracjach uczniowskich to już nie długo. Dlatego wychodząc naprzeciw żądaniom dekarbonizacji postanowiłem wyłączyć niektóre elektrownie węglowe. Na razie tylko niemieckie i to na modelu, bo idzie zima i nie chcę kolegom zza Odry sprawić przykrości (black-out).

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE