ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE
08.03.2021r. 19:30

Nie jest to najszczęśliwszy okres dla partii rządzącej, jeśli chodzi o energię. Nie tę polityczną, ale elektryczną. Już od pewnego czasu pozwolenia na emisję dwutlenku drożeją w takim tempie, że obowiązującej wcześniej narracji o taniej energii albo przynajmniej o rekompensowaniu podwyżek utrzymać się nie da. I wreszcie w minionym tygodniu Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, otwarcie przyznał w radiu RMF FM, że ceny prądu będą rosnąć, i to co najmniej do 2030 r. - Energia, którą mamy obecnie z elektrowni węglowych, jest coraz droższa, bo musimy dopłacać do niej koszty emisji dwutlenku węgla - powiedział.
08.03.2021r. 15:30

Henryk Kaliś
Prezes Zarządu Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii
Przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu
Żywotnym interesem polskiego przemysłu jest zwiększanie krajowej generacji w źródłach o najniższych kosztach wytwarzania. Przemysłowi odbiorcy energii elektrycznej, w rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie upatrują szansy na ograniczenie postępującego gwałtownego wzrostu cen energii elektrycznej, który następuje w wyniku rosnących cen uprawnień do emisji CO2 (EUA).

08.03.2021r. 14:38

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Na coraz większej liczbie stacji benzynowych w całym kraju ceny paliw przekraczają już 5 zł za litr. Tak wysokie ceny nie były widziane od dawna. Jaka jest tego przyczyna? Pytanie jest tym bardziej uzasadnione, że cały czas obowiązują obostrzenia i duża część zatrudnionych swoje obowiązki zawodowe wykonuje w domu, bez konieczności przemieszczania się.
08.03.2021r. 04:23

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
Luty, jako kolejny miesiąc zimowy, pokazał nam przez chwilę jak może wyglądać prawdziwa zima z temperaturą niższą o kilka stopni od średniej 20-letniej, aby po tygodniu pokazać średnie temperatury wyższe o 4 stopnie C od tej średniej. Ale bez względu na te anomalie pogodowe, oczywiste jest dla wszystkich konieczność zapewnienia chyba najbardziej potrzebnej w współczesnym życiu rzeczy, jaką jest ciągła dostawa energii elektrycznej.

06.03.2021r. 10:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Jak wykazało badanie zrealizowane przez instytut badawczy ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku dla Sunday Polska właściciele domów jednorodzinnych w Polsce są gotowi i chętni do inwestowania w energię słoneczną. Natomiast obecni posiadacze instalacji PV są w większości bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani oszczędnościami.
05.03.2021r. 12:30

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Biorąc pod uwagę reakcję rynku naftowego na decyzję OPEC+, w najbliższych tygodniach prawdopodobne są wzrosty cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy e-petrol. Ich zdaniem, cena za litr benzyny i oleju napędowego może wzrosnąć do 5 zł za litr.
05.03.2021r. 05:15

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
W lutym 2021 roku, przy zimowej stagnacji produkcji z farm wiatrowych, produkcja energii ze źródeł fotowoltaicznych była dwukrotnie wyższa niż w styczniu, stabilizując wkład OZE w polski i unijny system energetyczny. Fotowoltaika z wiatrem to dobra para do zeroemisyjnej hybrydy. Spadek produkcji energii z paliw kopalnych z kolei został skompensowany importem.
05.03.2021r. 05:15

dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych
W strukturze produkcji energii elektrycznej z gazu ziemnego luty 2021 r. pokazuje wzrost do 8,15 proc. wobec 7,39 proc. rok wcześniej. Po styczniu, to kolejny miesiąc, kiedy gaz ziemny w strukturze wytworzenia nie osiąga ponad 10 proc. udziałów jak to było w listopadzie czy grudniu 2020 r. Ale w tym roku luty ma tylko 28 dni i rok temu nie było jeszcze pandemii, stąd należy cieszyć się nawet z dwuprocentowego wzrostu r/r.
04.03.2021r. 12:22

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Pozostanie Polski przy węglu dodatkowo obciąży gospodarstwa domowe - wskazuje analiza Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Według ekspertów miesięcznie opłaty gospodarstw domowych za nośniki energii mogą wzrosnąć w 2030 r. nawet o 60 zł.
04.03.2021r. 08:45

Aleksandra Czopik-Barecka, adwokat, iLawenergy.pl
Najnowszy projekt zmian do ustawy prawo energetyczne przewiduje całkowitą likwidację obowiązku sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej przez nie energii na giełdzie towarowej (tzw. obliga giełdowego). Jednocześnie projekt zaostrza kary za naruszenia rozporządzenia REMIT (m.in. za dokonanie manipulacji na rynku). Jakie jednak w rzeczywistości będą implikacje likwidacji obliga dla transparentności obrotu na hurtowym rynku energii oraz jak zmiana ta wpłynie na proces kontroli nadużyć, które mogą się pojawić na tym rynku?

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Enotec
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE