ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE
14.06.2018r. 06:06

Tomasz Dąborowski
7 czerwca parlament Bułgarii zdecydowaną większością głosów upoważnił rząd do rozpoczęcia poszukiwań inwestora strategicznego dla projektu budowy elektrowni jądrowej w Belene. Wpisuje się to w obserwowaną od kilkunastu miesięcy intensyfikację przygotowań bułgarskich władz do reaktywacji projektu jądrowego.
13.06.2018r. 05:22

Jerzy Kurella - ekspert ds. energetycznych Instytutu Staszica; z-ca przewodniczącego Sekcji Energetyki SEP
Kwestia elektromobilności nie schodzi z pierwszych stron gazet i stała się tematem przewodnim całego szeregu konferencji. Elektromobilność, a dokładniej rządowy Program rozwoju elektromobilności w Polsce, stał się zupełnie niepotrzebnie elementem sporu politycznego.
12.06.2018r. 05:08

mgr inż. Jerzy Lipka, absolwent kierunku energetyki jądrowej na Wydziale Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej - przewodniczący Obywatelskiego Ruchu na Rzecz Energetyki Jądrowej
Ostatnie doniesienia medialne mówią o zdecydowanym sporze pomiędzy ministrem energii z jednej strony a Premierem z drugiej. Spór dotyczyć ma strategii energetycznej, w tym kwestii budowy w Polsce elektrowni jądrowej. Polskiego atomu w zdecydowany sposób bronić ma według dziennikarzy minister energii Krzysztof Tchórzewski, natomiast według tych samych doniesień niechętny mu ma być premier Mateusz Morawiecki. Wydaje się to dziwne, zważywszy, że jeszcze do niedawna Mateusz Morawiecki jako wicepremier w rządzie Beaty Szydło bronił energetyki jądrowej w sporze ze swoim głównym adwersarzem ministrem środowiska Janem Szyszko. I umieścił ją w swojej ekonomicznej strategii, jako część planu.
11.06.2018r. 10:20

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Miniony tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem spokojnej konsolidacji notowań. Bieżący tydzień również przynosi niewielką zmienność cen, przynajmniej na razie. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI oscylują dziś rano w okolicach poziomu 65,50 USD za baryłkę.
08.06.2018r. 13:00

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, prof. Leszek Jesień, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w PSE, zapewnia, że obecny system energetyczny, którego cechą jest pasywność odbiorców energii, będzie ewoluować. Rosnąca liczba prosumentów będzie dążyć do modelu, w którym będzie mogła wykorzystać swój potencjał. Zdaniem PSE, do takiej wizji nowego rynku energii trzeba dostosować sposób ustalania jej cen.
08.06.2018r. 10:38

Po siedmiu latach postępowania Komisja opublikowała cześć warunków ugody z Gazpromem w związku z nadużywaniu pozycji dominującej dostawach gazu dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Polski, Litwy, Estonii, Łotwy, Słowacji, Czech, Węgier i Bułgarii). W ramach ugody wprowadzono obowiązki: zniesienia kontraktowych barier swobodnego przepływu gazu, możliwości zmiany punktu dostawy, wdrożenie procesu zapewnienia konkurencyjnych cen oraz zakaz wykorzystania pozycji dominującej w logistyce. Niestety przedstawione propozycje zmian nie likwidują przyczyn powstania nadużyć, ponieważ pomijają kluczowe uwarunkowania logistyki gazu w tej części Europy. Niestety nie ma dostępu do pełnej treści ugody, natomiast dostępny publicznie wyciąg i nota informacyjna Komisji zawiera szereg niejasności lub wręcz wprowadza w błąd co do treści rozstrzygnięcia. Niewątpliwie konieczna jest weryfikacja uzasadnionych podstaw do zaskarżenia ugody.
08.06.2018r. 10:13

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł dość spokojną konsolidację notowań po wcześniejszej fali spadków. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI oscylowały w ostatnich dniach w okolicach 65-66 USD za baryłkę, czyli na najniższych poziomach od dwóch miesięcy.
06.06.2018r. 10:08

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po trzech wyraźnie zniżkowych sesjach, wczorajszy dzień przyniósł poprawę nastrojów inwestorów na rynku ropy naftowej. Notowania amerykańskiej ropy WTI delikatnie odbiły w górę, a dzisiaj rano otarły się już o poziom 66 USD za baryłkę.
06.06.2018r. 05:17

Podczas zorganizowanej przez Urząd Dozoru Technicznego konferencji "Nauka, Technika, Przemysł - Technologie dla bezpieczeństwa publicznego" przedstawiciele Urzędu zaprezentowali innowacje w zakresie inspekcji urządzeń technicznych. Opowiedzieli o zastosowaniu dronów jako alternatywy dla rusztowań, nowoczesnych metodach oceny zbiorników oraz przedstawili mobilne laboratoria UDT. W ostatnim wystąpieniu UDT został przedstawiony jako partner w realizacji inwestycji.
05.06.2018r. 07:55

prof. dr hab. inż. Konrad Świrski, Transition Technologies SA
W obliczu przedstawionej właśnie propozycji nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-27 i dyskusji o dziesiątkach miliardów, których Polska może nie dostać, umyka mały, ale jakże kluczowy dla polskiej energetyki szczegół- pieniądze z ETS (systemu handlu emisjami) w unijnym budżecie.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE