ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

OPINIE
10.06.2021r. 12:00


Pięć osób zdecydowało się pozwać polskie władze za bezczynność w sprawie kryzysu klimatycznego, którego skutki odczuwają już teraz. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi i Kancelaria GESSEL wspierają od strony prawnej pozywających, którzy domagają się od rządu podjęcia zdecydowanych działań na rzecz ochrony klimatu, m.in. osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2043 roku i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 60 proc. do 2030 roku.

10.06.2021r. 10:00

Redakcja CIRE
Pod koniec zeszłego roku Wielka Brytania wprowadziła specjalne, zielone tablice rejestracyjne dla samochodów elektrycznych. Z programu mogą korzystać wszyscy nowo zarejestrowani jak i obecni właściciele elektryków. Od zwykłych tablic rejestracyjnych odróżnia je zielony pasek po lewej stronie. Jest to część rządowej strategii "Droga do zera". Czy każdy samochód kwalifikuje się do posiadania takich tablic?
09.06.2021r. 18:00

Redakcja CIRE
Liczba ludności na świecie wzrasta niezwykle szybko, ale globalne zużycie energii elektrycznej rośnie jeszcze szybciej. Spełnienie wymagań konsumentów przy jednoczesnym poszanowaniu naszych najważniejszych ambicji związanych ze zmianą klimatu jest ogromnym wyzwaniem.
W międzyczasie jesteśmy świadkami, jak rozwój technologii robi wrażenie, gdy budujemy przemysł energetyczny dostosowany i przygotowany na kolejną dekadę - zwłaszcza w zakresie cyfryzacji tego sektora.
09.06.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Europejski Zielony Ład (ang. European Green Deal, dalej Green Deal) to kompleksowa, wieloletnia i zdecydowanie najbardziej ambitna spośród dotychczasowych polityk klimatycznych Unii Europejskiej (dalej UE). Pod pojęciem Green Deal kryje się przede wszystkim rozbudowana strategia zielonego rozwoju gospodarczego, o której pokrótce poniżej oraz zdecydowana walka z zachodzącymi zmianami klimatycznymi na niespotykaną dotychczas skalę.
09.06.2021r. 12:00

Grzegorz Romanowski - radca prawny z kancelarii prawnej M. Romanowski i Wspólnicy
Jacek Krentusz - radca prawny z kancelarii prawnej M. Romanowski i Wspólnicy
Decyzja taryfowa, to podstawowy akt określający ceny ciepła systemowego, które podlegają pełnej regulacji. O cenie tej decyduje Prezes URE, który na mocy przyznanych mu kompetencji ma za zadanie zrównoważyć w taryfie interes przedsiębiorcy występującego z wnioskiem taryfowym z interesami innych uczestników danego rynku ciepła systemowego oraz z interesem publicznym.
08.06.2021r. 10:00

Redakcja CIRE
Czy panele słoneczne dają nam tylko prąd? Okazuje się, że naukowcy pracują nad różnym zastosowaniem tego, co słońce może nam dać. W czasach kiedy walczymy o neutralność klimatyczną, wykorzystanie paneli fotowoltaicznych do maksimum wydaje się być niezbędne. Sprawdzamy, do czego, poza energią elektryczną, możemy je wykorzystać.
08.06.2021r. 05:00

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Nowa technologia powinna w ciągu 10-15 lat, od jej powstania, stać się niezbędną częścią otaczającego nas świata, potrafiącą działać w warunkach konkurencyjnych. Jeżeli tak nie staje się, technologia kończy na technologicznym wysypisku lub egzystuje na marginesie gospodarki. Politycznie motywowane subwencje mogą tylko agonię takiej technologii przedłużyć.
07.06.2021r. 09:00

Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej
Jak corocznie, w maju został opublikowany "Rynek fotowoltaiki w Polsce", który podsumował rozwój ten branży z 2020 r. i nakreślił perspektywy na lata 2021-2025. W 2020 r. 1,5 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej w kraju pochodziło ze źródeł fotowoltaicznych. W 2021 r. będzie to już 3,5 proc., a w 2025 r. energia słoneczna zapewni ok. 10 proc. energii elektrycznej.
07.06.2021r. 07:00

dr inż. Andrzej P. Sikora, Prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Maj, to następny miesiąc, który w strukturze produkcji EE z gazu ziemnego (maj 2021 r./maj 2020 r.) pokazuje spadek do 7,2 proc. wobec 9,4 proc. rok wcześniej. Taka struktura wynika także ze stosunkowo wysokich cen gazu w Polsce, o rekordowych cenach uprawnień EUR prawie do 57 euro za tonę emisji. Praktycznie cały czas obserwujemy powolny, systematyczny wzrost cen gazu ziemnego w punkcie Henry Hub.
07.06.2021r. 06:00

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
Miesiąc maj minął w strukturze produkcji bez rewolucji ale z dużym zwiększeniem produkcji z węgla. Natomiast w bilansie mocy w KSE w trakcie miesiąca trzy istotne zdarzenia dotyczyły elektrowni węglowych. Pojawiło się bardzo wiele publikacji, opinii, komentarzy, komunikatów we wszystkich mediach, nie tylko na portalach energetycznych, co świadczy o istotności wydarzenia. W tym miejscu nie ma potrzeby przytaczać szczegółowych opisów tych wydarzeń.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE