ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE
09.11.2020r. 11:47

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie, od delikatnego odbicia w górę. Po wzrostowym zakończeniu poprzedniego tygodnia, na rynku tym nieco polepszyły się nastroje. OPEC+ zobowiązał się bowiem do interwencji na rynku ropy w postaci modyfikacji porozumienia naftowego, jeśli będzie to konieczne.

09.11.2020r. 06:17

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o.
Tuż przed elektryzującą informacją o złożeniu rezygnacji przez Prezesa PGNiG S.A. Jerzego Kwiecińskiego, pojawił się bardzo znamienny komunikat, że PGNiG Supply & Trading GmbH podpisało umowę na zakup gazu ziemnego od Orsted Salg & Service A/S, spółki zależnej Orsted A/S. Kontrakt będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku do 1 października 2028 roku, a jego całkowity wolumen to około 6,4 mld m3 gazu.
06.11.2020r. 16:21

prof. dr hab. inż. Stefan Taczanowski
Energetyka jądrowa w Polsce - temat żywych dyskusji w mediach, wzbudzający silne emocje w społeczeństwie, a ostre spory wśród specjalistów i zwykłych obywateli, od kilku dekad nie może doczekać się zmaterializowania. Wbrew mądrości narodu zawartej w przysłowiu: "Czas to pieniądz". Tymczasem obserwowany w ciągu bieżącego wieku wzrost wymagań ochrony środowiska zaowocował w Polsce nie tylko rozwojem energetyki odnawialnej, lecz także pewnym zainteresowaniem i "upozytywnieniem" postaw względem energii jądrowej.

06.11.2020r. 11:55

"Rzeczpospolita" opublikowała artykuł Wojciecha Myśleckiego, profesora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który pisze, że każdy scenariusz transformacji energetycznej w Polsce będzie kosztowny i niesie spore ryzyko. - Porozumienie o współpracy z USA przy rozwoju atomu wymaga wnikliwej analizy - zaznacza autor.
06.11.2020r. 09:49

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy przyniosła wyraźne zwyżki za sprawą nadziei na duże cięcia produkcji ropy w ramach porozumienia OPEC+ oraz raportów pokazujących znaczące spadki zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Jednak od wczoraj na rynku znów dominuje strona podażowa.
05.11.2020r. 10:45

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Jak dotychczas, bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł systematycznie i dość dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Dzisiaj jednak ceny tego surowca delikatnie osuwają się w dół, niwelując część zwyżki z wczorajszej sesji.
05.11.2020r. 05:10

"Efekty kogeneracji są widoczne i będzie to kierunek niezbędny dla przyszłych zrównoważonych systemów wytwarzania energii" - powiedział Sławomir Burmann, doradca prezesa zarządu Veolia Energia Polska i wiceprezes zarządu PTEZ, podczas zorganizowanego przez PTEZ spotkania "Kawa z Kogeneracją".

04.11.2020r. 10:28

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie dwie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły wyraźną przewagę strony popytowej. Na początku tego tygodnia ropa odrobiła znaczną część strat z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj rano jednak cena ropy naftowej odreagowuje tę zwyżkę.
04.11.2020r. 07:35

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Dane publikowane przez ENTSO-E dla Polski pokazują, że zużycie energii elektrycznej (EE) w październiku 2020 r. w Polsce było na poziomie 14 709 TWh, co oznacza drugi w roku wynik (najlepszy styczeń 15 175 TWh). To także wzrost w porównaniu do września o 9,48 %, a w odniesieniu do października ubiegłego roku 0,76 % co jest znaczące (w październiku 2019 było tylko 4 weekendy i 23 dni robocze wobec 5 (4,5) weekendów i 22 dni roboczych w 2020). Październik jest kolejnym miesiącem wzrostów 12 093 TWh w kwietniu daje do października wzrost aż o 2616 TWh (15%) produkcji EE pomimo notowanych szczytów zachorowań i rozwojowi pandemii oraz praktycznemu "lockdown" - czerwonej strefie na obszarze Polski.
04.11.2020r. 07:32

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
W mojej ocenie miesiąc wrzesień był okresem zapowiedzi istotnych wydarzeń w górnictwie węgla kamiennego (o szczegółach dowiemy się pewnie za kilka miesięcy), natomiast miesiąc październik wyróżnia się kilkoma istotnymi zdarzeniami, które w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej będą wpływały na krajowy rynek energii a szczególności na sektor Wytwarzania.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE