ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE
05.11.2020r. 05:10

"Efekty kogeneracji są widoczne i będzie to kierunek niezbędny dla przyszłych zrównoważonych systemów wytwarzania energii" - powiedział Sławomir Burmann, doradca prezesa zarządu Veolia Energia Polska i wiceprezes zarządu PTEZ, podczas zorganizowanego przez PTEZ spotkania "Kawa z Kogeneracją".

04.11.2020r. 10:28

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Ostatnie dwie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły wyraźną przewagę strony popytowej. Na początku tego tygodnia ropa odrobiła znaczną część strat z poprzedniego tygodnia. Dzisiaj rano jednak cena ropy naftowej odreagowuje tę zwyżkę.
04.11.2020r. 07:35

dr inż. Andrzej P. Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
Dane publikowane przez ENTSO-E dla Polski pokazują, że zużycie energii elektrycznej (EE) w październiku 2020 r. w Polsce było na poziomie 14 709 TWh, co oznacza drugi w roku wynik (najlepszy styczeń 15 175 TWh). To także wzrost w porównaniu do września o 9,48 %, a w odniesieniu do października ubiegłego roku 0,76 % co jest znaczące (w październiku 2019 było tylko 4 weekendy i 23 dni robocze wobec 5 (4,5) weekendów i 22 dni roboczych w 2020). Październik jest kolejnym miesiącem wzrostów 12 093 TWh w kwietniu daje do października wzrost aż o 2616 TWh (15%) produkcji EE pomimo notowanych szczytów zachorowań i rozwojowi pandemii oraz praktycznemu "lockdown" - czerwonej strefie na obszarze Polski.
04.11.2020r. 07:32

Waldemar Szulc, Dyrektor Biura Towarzystwa Gospodarczego Polskie Elektrownie
W mojej ocenie miesiąc wrzesień był okresem zapowiedzi istotnych wydarzeń w górnictwie węgla kamiennego (o szczegółach dowiemy się pewnie za kilka miesięcy), natomiast miesiąc październik wyróżnia się kilkoma istotnymi zdarzeniami, które w krótszej lub dłuższej perspektywie czasowej będą wpływały na krajowy rynek energii a szczególności na sektor Wytwarzania.
04.11.2020r. 05:20

Adam Bober
Obowiązujące prawo wymusza na osobach indywidualnych konieczność zmiany ogrzewania mieszkań i domów na bardziej ekologiczne. Dla osób nie będących w zasięgu sieci gazowej pozostaje w zasadzie tylko węgiel groszek i pellet. Pierwsze z tych paliw trudno nazwać ekologicznym i będzie raczej w odwrocie chociaż wciąż są dopłaty do kotłów spalających to paliwo. Co do pelletu to barierą jest cena, która skutecznie odstrasza przeciętnego klienta.
03.11.2020r. 13:02

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Druga połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej była okresem wyraźnych zwyżek notowań tego surowca. Cena ropy gatunku WTI powróciła do okolic 37 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej Brent przekroczyła na nowo poziom 39 USD za baryłkę. Dzisiaj wzrosty cen ropy są kontynuowane.
03.11.2020r. 05:11

"Aby powiodła się realizacja celów Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ), ważne jest osiągnięcie efektu synergii przez połączenie środków finansowych przedsiębiorstw energetycznych ze środkami publicznymi, w tym unijnym wsparciem. Komisja Europejska szacuje, że w ciągu najbliższej dekady możliwe jest wygenerowanie w gospodarce unijnej 1 bln euro prywatnych i publicznych zrównoważonych inwestycji dzięki unijnemu wsparciu. Znacząca część tych inwestycji może i powinna mieć miejsce w Polsce. Przy tak wysokim udziale w miksie energetycznym węgla i w dużej części zamortyzowanych aktywach wytwórczych i infrastruktury sieciowej, proces dekarbonizacji w Polsce wymaga potężnych inwestycji i współpracy przedsiębiorstw energetycznych z rządem i miastami" - powiedziała Małgorzata Mika-Bryska, dyrektor ds. regulacji i relacji publicznych w Veolia Energia Polska oraz przewodnicząca zespołu PTEZ ds. europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej podczas zorganizowanego przez PTEZ spotkania "Kawa z Kogeneracją".

02.11.2020r. 12:09

Ropa naftowa odnotowała najgorszy miesiąc od marca tego roku w związku z rosnącymi obawami o popyt na paliwo w regionach najbardziej dotkniętych pandemią oraz ze wzrostem produkcji w Libii; wydarzenia te przyciągnęły więcej uwagi na rynku, niż solidny popyt w Azji i coraz mocniejsze przekonanie, że OPEC+ opóźni wprowadzenie uzgodnionego styczniowego zwiększenia wydobycia.


Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
02.11.2020r. 10:31

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej kontynuują wyraźny ruch na południe. Notowania ropy gatunku WTI dzisiaj dotarły już do okolic 34 USD za baryłkę, z kolei ceny ropy Brent spadły poniżej 37 USD za baryłkę. W obu przypadkach, notowania ropy znalazły się na najniższym poziomie od końcówki maja br.
30.10.2020r. 10:58

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła spore przeceny - notowania zarówno ropy gatunku WTI, jak i gatunku Brent, zniżkowały o ponad 3 proc., schodząc na najniższe poziomy od ponad czterech miesięcy. Dzisiaj rano presja sprzedających na rynku ropy nadal się utrzymuje.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE