ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE
10.11.2020r. 10:42

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
Inwestorzy czekają w blokach startowych na rozpoczęcie budowy morskich farm wiatrowych, a firmy z lokalnego łańcucha dostaw - na zamówienia. Jednak żeby słowa zamieniły się w czyny potrzebne są ramy regulacyjne. Tymczasem pojawiło się realne ryzyko, że ustawa offshore wpadnie w poślizg i nie wejdzie w życie do końca 2020 roku. W efekcie farmy wiatrowe na Bałtyku - nowa nadzieja polskiej energetyki na poprawę rentowności - mogą na długo zniknąć z naszego horyzontu.
10.11.2020r. 05:36

Odzyskaniu niepodległości w 1918 roku towarzyszyła nadzwyczaj trudna sytuacja ekonomiczna oraz dezintegracja gospodarcza i prawna. Państwo polskie po 123 latach zaborów, wyniszczone w skutek działań wojennych, stanęło przed wydawać się mogło karkołomnym wyzwaniem jakim była budowa krajowej gospodarki. Oczywistym było bowiem, że niezależności nie uzyskuje się tylko poprzez obronę własnych granic, ale również poprzez budowę silnej, niezależnej gospodarki.

09.11.2020r. 12:58

Ole Hansen
Szef działu strategii rynków towarowych, Saxo Bank
Po dojściu do najniższego poziomu od pięciu lat na początku zeszłego tygodnia w związku z obawami dotyczącymi Covid-19 i zwiększeniem produkcji w Libii, ropa naftowa dokonała gwałtownego odwrócenia w reakcji na znaczny spadek amerykańskich zapasów w połączeniu z coraz częstszymi spekulacjami, że OPEC+ podejmie interwencję w celu wsparcia ceny. Hossa zaczęła jednak słabnąć po tym, jak uwaga inwestorów przeniosła się z wyborów w Stanach Zjednoczonych z powrotem w kierunku pandemii koronawirusa i rekordowej liczby zakażeń zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

09.11.2020r. 11:47

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień spokojnie, od delikatnego odbicia w górę. Po wzrostowym zakończeniu poprzedniego tygodnia, na rynku tym nieco polepszyły się nastroje. OPEC+ zobowiązał się bowiem do interwencji na rynku ropy w postaci modyfikacji porozumienia naftowego, jeśli będzie to konieczne.

09.11.2020r. 06:17

Andrzej Sikora, Mateusz Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o. o.
Tuż przed elektryzującą informacją o złożeniu rezygnacji przez Prezesa PGNiG S.A. Jerzego Kwiecińskiego, pojawił się bardzo znamienny komunikat, że PGNiG Supply & Trading GmbH podpisało umowę na zakup gazu ziemnego od Orsted Salg & Service A/S, spółki zależnej Orsted A/S. Kontrakt będzie obowiązywał od 1 stycznia 2023 roku do 1 października 2028 roku, a jego całkowity wolumen to około 6,4 mld m3 gazu.
06.11.2020r. 16:21

prof. dr hab. inż. Stefan Taczanowski
Energetyka jądrowa w Polsce - temat żywych dyskusji w mediach, wzbudzający silne emocje w społeczeństwie, a ostre spory wśród specjalistów i zwykłych obywateli, od kilku dekad nie może doczekać się zmaterializowania. Wbrew mądrości narodu zawartej w przysłowiu: "Czas to pieniądz". Tymczasem obserwowany w ciągu bieżącego wieku wzrost wymagań ochrony środowiska zaowocował w Polsce nie tylko rozwojem energetyki odnawialnej, lecz także pewnym zainteresowaniem i "upozytywnieniem" postaw względem energii jądrowej.

06.11.2020r. 11:55

"Rzeczpospolita" opublikowała artykuł Wojciecha Myśleckiego, profesora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który pisze, że każdy scenariusz transformacji energetycznej w Polsce będzie kosztowny i niesie spore ryzyko. - Porozumienie o współpracy z USA przy rozwoju atomu wymaga wnikliwej analizy - zaznacza autor.
06.11.2020r. 09:49

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Pierwsza połowa bieżącego tygodnia na rynku ropy przyniosła wyraźne zwyżki za sprawą nadziei na duże cięcia produkcji ropy w ramach porozumienia OPEC+ oraz raportów pokazujących znaczące spadki zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych. Jednak od wczoraj na rynku znów dominuje strona podażowa.
05.11.2020r. 10:45

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Jak dotychczas, bieżący tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł systematycznie i dość dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Dzisiaj jednak ceny tego surowca delikatnie osuwają się w dół, niwelując część zwyżki z wczorajszej sesji.
05.11.2020r. 05:10

"Efekty kogeneracji są widoczne i będzie to kierunek niezbędny dla przyszłych zrównoważonych systemów wytwarzania energii" - powiedział Sławomir Burmann, doradca prezesa zarządu Veolia Energia Polska i wiceprezes zarządu PTEZ, podczas zorganizowanego przez PTEZ spotkania "Kawa z Kogeneracją".


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE