ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE CMS
CMS


KOMENTARZE CMS
17.02.2014r. 11:37

W publikowanych ostatnio projektach ustawy o odnawialnych źródłach energii (tzw. wersja 4.1, a także późniejsze - 6.1 i 6.2) dużo niepokoju budzi zapis art. 39 dotyczący maksymalnego poziomu wsparcia dla instalacji OZE. Propozycja jest tym bardziej niepokojąca, że stanowi całkowite novum – tego jeszcze nie było w licznych projektach wcześniejszych publikowanych od 2011 roku – a jednocześnie wydaje się obecnie dotyczyć zarówno projektów, które zostaną oddane do eksploatacji w najbliższej przyszłości jak i nawet projektów istniejących. Zapis może mieć istotny wpływ na postępowanie inwestorów i sposób prowadzenia walki o dostęp do systemu wsparcia w ramach systemu aukcyjnego.
Autorami tekstu są: Jan Biernacki Starszy Konsultant Grupy Energetycznej PwC oraz Bartłomiej Ziębiński, Radca prawny, Senior Associate w Departamencie Energetyki w kancelarii CMS. W sprawach powyższych zagadnień prosimy o kontakt z autorami artykułu.
22.01.2014r. 20:20

Odnosząc się do dzisiejszych rekomendacji Komisji Europejskiej odnośnie gazu łupkowego z punktu widzenia przedsiębiorców, można pozytywnie ocenić fakt, że zasady te przybrały postać rekomendacji, a nie przepisów podlegających obowiązkowemu wdrożeniu. Jednak nie wyklucza to, że w przyszłości KE będzie chciała zaproponować dalsze, prawnie wiążące instrumenty. Jednocześnie trzeba zwróć uwagę, że oprócz zaleceń mających charakter zdroworozsądkowy pojawiają się takie, które mogą niepokoić, z uwagi na możliwość szerokiej interpretacji.,
Tomasz Minkiewicz, Departament Energetyki CMS Polska
06.12.2013r. 08:42

24 listopada 2013 roku, z niemalże półtorarocznym opóźnieniem w stosunku do terminu nałożonego przez prawo unijne, weszła w życie ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw1 (dalej: „Ustawa CCS”) wdrażająca Dyrektywę CCS2 do polskiego porządku prawnego. Określa ona ramy prawne realizacji przedsięwzięć polegających na wychwytywaniu dwutlenku węgla oraz jego składowaniu w formacjach geologicznych (tzw. CCS – Carbon Capture nad Storage).
Autorzy: Zbigniew Kozłowski, adwokat i starszy prawnik w Zespole Prawa Ochrony Środowiska Departamentu Energetyki CMS Polska, Piotr Kocoł, prawnik w Zespole Prawa Ochrony Środowiska Departamentu Energetyki CMS Polska.
27.11.2013r. 12:39

Dyskusje wokół nowego projektu ustawy o OZE skupiają się z oczywistych względów wokół tematu, jak może wyglądać nowy system wsparcia dla OZE. Niemniej jednak, projekt ustawy zawiera również zapisy istotne w tym zakresie dla podmiotów wytwarzających energię w kogeneracji.
Autor: Piotr Ciołkowski - Radca prawny i starszy prawnik w Departamencie Energetyki CMS Polska
26.11.2013r. 14:06

Poniżej prezentujemy opinie ekspertów dotyczące tzw. "Małego Trójpaku". Materiał stanowi syntezę dyskusji z udziałem przedstawicieli kancelarii CMS Polska, Marka Zierhoffera członka zarządu, Duon Dystrybucja i Jarosława Dybowskiego, prezesa Vattenfall Energy Trading.
22.11.2013r. 15:04

Ministerstwo Gospodarki opublikowało 13 listopada 2013 roku kolejną – czwartą już – wersję projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii („Ustawa o OZE”). Choć sama publikacja może być uznana za dobrą wiadomość, nie należy się spodziewać szybkiej eliminacji stanu niepewności, w jakim od tak dawna funkcjonuje branża OZE. Proceduralnie znajdujemy się bowiem w tym samym miejscu co rok temu – projekt musi jeszcze przejść całą ścieżkę legislacyjną. Mało tego, nowy system wsparcia ma wejść w życie dopiero po wydaniu przez Komisję Europejską pozytywnej opinii o zgodności przewidzianej w projekcie pomocy publicznej ze wspólnym rynkiem. Projekt zawiera też szereg niepokojących zapisów i budzi wątpliwości w istotnych kwestiach.
Autorzy: Bartłomiej Ziębiński, Radca prawny, Senior Associate, oraz Kinga Makuch, aplikant adwokacki, Associate w Departamencie Energetyki i Projektów Infrastrukturalnych w kancelarii CMS Cameron McKenna.
18.11.2013r. 17:57

Opublikowany w ubiegłym tygodniu projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii autorstwa Ministerstwa Gospodarki z jednej strony budzi nadzieję na ograniczenie stanu niepewności, w którym od długiego czasu funkcjonuje branża, ale jednocześnie część jego zapisów budzi wątpliwości i niepokój - ocenia mec. Bartłomiej Ziębiński z Kancelarii CMS Cameron MacKenna.
28.10.2013r. 10:08

Choć obecnie ministerstwa środowiska i środowisk toczą spory na temat kontroli nad NOKE, to sprawa ta jest raczej drugorzędna dla przedsiębiorstw prowadzących poszukiwania - uważa Tomasz Minkiewicz – Partner w Kancelaria CMS Cameron McKenna.
02.10.2013r. 20:33

W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Gospodarki w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska przedstawiło listę instalacji wytwarzających energię elektryczną, które są objęte systemem EU ETS, wraz z przydziałami bezpłatnych uprawnień do emisji dwutlenku węgla w okresie rozliczeniowym 2013-2020. Jednak warunkiem otrzymania bezpłatnych uprawnień do emisji jest wykonanie zadań inwestycyjnych, ujętych w Krajowym Planie Inwestycyjnym oraz wykorzystanie nakładów na ich realizację do rozliczenia przyznanych uprawnień.
04.09.2013r. 11:44

W wyniku przeprowadzonych publicznych konsultacji odnoszących się do nowych wytycznych dotyczących pomocy środowiskowej i energetycznej na lata 2014-2020 ("Nowe Wytyczne Środowiskowe"), Komisja Europejska planuje opublikować projekt tych wytycznych. Robocza wersja projektu, do której dotarliśmy, zapowiada istotne zmiany w stosunku do aktualnie funkcjonujących zasad.
Autorzy: Mikołaj Piaskowski - Radca prawny i starszy prawnik w Departamencie Prawa Gospodarczego, ekspert ds. pomocy publicznej, Piotr Ciołkowski - Radca prawny i starszy prawnik w Departamencie Energetyki

O CMS
CMS - to jedna z największych i najbardziej doświadczonych międzynarodowych kancelarii w Polsce, należąca do sieci CMS - szóstej na świecie pod względem liczby prawników.
W Polsce ponad 160 prawników CMS wspiera klientów usługami doradztwa prawnego i podatkowego we wszystkich obszarach prawa i sektorach gospodarki. Nasze zespoły w Warszawie i Poznaniu działają w ramach międzynarodowej sieci 74 biur zlokalizowanych w 42 krajach na całym świecie. Do naszych klientów należą zarówno międzynarodowe koncerny, jak i największe polskie przedsiębiorstwa oraz firmy rodzinne, instytucje finansowe i sektor publiczny. Dzięki specjalizacji sektorowej prawników CMS nasi klienci otrzymują kompleksową wiedzę o aktualnych wyzwaniach i trendach w danej branży, a także wsparcie zespołu, który rozumie specyfikę prowadzenia działań biznesowych w poszczególnych sektorach gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów regulowanych. Najważniejsze obszary doradztwa prawnego to: energetyka, infrastruktura i finansowanie projektów, fuzje i przejęcia, private equity, postępowania sporne i arbitraż, nieruchomości i budownictwo, finanse i bankowość oraz własność intelektualna i nowe technologie.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE