ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
15.01.2021r. 05:35

Tomasz Słupik - "ENERGOPOMIAR" Sp. z o.o., Zakład Techniki Cieplnej ("Energetyka" - 11/2020)
W artykule podjęto próbę zdefiniowania nowych potrzeb, które powinien uwzględniać audyt energetyczny dla sektorów elektroenergetyki, przemysłu i gospodarki komunalnej. We wszystkich tych sektorach powinien zostać upowszechniony rachunek kosztów środowiskowych, zarówno w zakresie wytwarzania produktu, jak i funkcjonowania organizacji. Duże znaczenie ma to zwłaszcza w obszarach dążących do samowystarczalności energetycznej.
14.01.2021r. 15:25

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Neutralność emisyjną zadeklarowało wiele krajów. Najczęściej jako cel podają 2050 rok, choć są i takie jak Norwegia, które zamierzają zrealizować założenia już w 2030 r. Deklaracje rządów to jedno, ale największą pracę do wykonania mają firmy. Światowe koncerny przestawiają się na zieloną energię, stawiając sobie ambitne wyzwania. To od nich w dużej mierze zależy sukces zielonej transformacji.
14.01.2021r. 05:08

mgr inż. Grzegorz Kwiecień
Publikacja zawiera przegląd wybranych osiągów energetyki w Polsce, Szwecji i Niemczech, za rok 2020 wraz z autorskim komentarzem.
13.01.2021r. 05:28

Tomasz Słupik - "ENERGOPOMIAR" Sp. z o.o., Zakład Techniki Cieplnej ("Energetyka" - listopad 2020 r.)
Europejski Zielony Ład zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Na temat tego zagadnienia oraz mechanizmów prowadzących do osiągnięcia wspomnianego celu wiele się mówi, jednakże prawie wcale nie wspomina się o metodach monitorowania postępów i ocenie poszczególnych technologii na etapie budowania wspomnianego nowego zielonego porządku. Warto zatem poświęcić trochę czasu na zastanowienie się i przegląd aspektów związanych z dążeniem do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej. W artykule skupiono się jedynie na wąskim, aczkolwiek kluczowym dla całej gospodarki, obszarze wytwarzania/przetwarzania energii.
12.01.2021r. 05:44

dr Piotr Syryczyński
W ostatnich dniach grudnia 2020 została po długich perypetiach przyjęta ustawa, która ma pośrednie znaczenie dla konkurencji w zakresie energetyki jądrowej na świecie. Główny sponsor tej ustawy p. Lisa Murkowski, senator z Alaski, osiągnęła sukces.
11.01.2021r. 05:10

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Pierwszy w historii raport dotyczący rynku energii elektrycznej ("Electricity Market Report -December 2020"), przygotowany przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA) koncentruje się na rozwoju sytuacji na światowych rynkach energii elektrycznej w związku z pandemią Covid-19 i obejmuje ocenę trendów w 2020 r. oraz prognoz zapotrzebowania na energię elektryczną, podaży, mocy i emisji na 2021 r., zarówno w skali globalnej, jak i w wybranych krajach.

08.01.2021r. 05:45

Krzysztof Bodzek - Katedra Energoelektronik Napędu Elektrycznego i Robotyki, Politechnika Śląska ("Energetyka - 11/2020", Biuletyn Rynki Elektroprosumeryzmu Nr 1/2020)
W artykule zamodelowano trajektorie transformacyjne wybranych osłon kontrolnych (od sołectwa do kraju) w celu określenia potrzebnej dynamiki zmian zbioru kanonicznych technologii wytwórczych w elektroprosumeryzmie.
07.01.2021r. 02:06

dr inż. Andrzej P. Sikora i Mateusz P. Sikora
Hydrogen is a carrier and energy store. It is becoming the energy supplier. The global energetic-climatic policy forces us to search for the alternative solutions and the sources of cheap electric energy. The implementation of RES (renewable energy sources) and the consequent legal regulations runs laboriously while the hydrogen revolution (although still ineffective) is developing dynamically and gives a chance to stabilization of the situation in energy storage, inter alia, in Poland and will make the pro-ecological activities real. Constantly increasing participation of hydrogen in energy sector, especially in global approach, forces the leading electric energy
05.01.2021r. 05:10

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Opublikowany przez Departament Nauki i Technologii New Delhi (Department of Science and Technology New Delhi - DST) raport "India Country. Status Report on Hydrogen and Fuel Cells" (Indie. Raport o stanie wodoru i ogniw paliwowych) wskazuje, że dla osiągnięcia przez Indie pełnej dekarbonizacji niezbędny jest rozwój branży wodorowej.

04.01.2021r. 05:23

Konrad Pachucki - Biuro PTPiREE ("Energia Elektryczna" - 11/2020)
Upowszechnienie się źródeł fotowoltaicznych w ciągu ostatnich kilku lat, wynikające z rosnącej opłacalności instalacji, spowodowanej z jednej strony systematycznym spadkiem cen i wzrostem sprawności oraz jakości ogniw fotowoltaicznych, a z drugiej z wprowadzenia szeregu regulacji ułatwiających ich przyłączenie do sieci, rozliczenie wyprodukowanej energii czy instrumentów wsparcia mających na celu sfinansowanie części poniesionych nakładów na inwestycję, znalazło odzwierciedlenie w liczbie i mocy mikroinstalacji przyłączonych do sieci dystrybucyjnych.


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE