ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
23.02.2021r. 12:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Ministerstwo klimatu i środowiska rozpoczęło konsultacje projektów ustalających maksymalną cenę energii z morskich farm wiatrowych, czyli tzw. cenę referencyjną. Inwestorzy chcą, aby rząd ją podniósł. Przekonują o - ich zdaniem - błędnych założeniach projektu kluczowego rozporządzenia, które może pokazać ile firmy wiatrowe mogą w przyszłości zarobić na offshore - pisze Bartłomiej Sawicki.
22.02.2021r. 07:10

mgr inż. Józef Dopke
Podano i omówiono miesięczne liczby stopniodni grzania Sd(15oC) o temperaturze bazowej 15oC dla stycznia w wieloleciu 1999-2021 dla Białegostoku i Helu. Na rysunku przedstawiono miesięczną liczbę stopniodni grzania dla stycznia 2020 r. i 2021 r. dla trzydziestu miast Polski. Omówiono procentową różnicę zużycia energii na ogrzewanie budynków w styczniu 2020 r. i 2021 r. względem najcieplejszego miasta Kołobrzegu dla trzydziestu miast Polski.
21.02.2021r. 20:21

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Widać, że z policzeniem ceny energii elektrycznej z wiatraków morskich jest problem skoro Ministerstwo Klimatu nie wyklucza zmian w rozporządzeniu wydanym do właśnie uchwalonej ustawy o promocji morskiej energetyki wiatrowej. Może byłoby lepiej gdyby wcześniej policzono cenę energii z farm morskich, nawet najprostszą metodą LCOE. Byłoby wówczas wiadomo, że jej koszt wyniesie ponad 600zł/MWh, a dopłata do ceny giełdowej (282zł/MWh - styczeń 2021) powinna być na poziomie 360zł/MWh. Koszt całkowitych dopłat pod koniec pierwszego etapu (2030 r) to ponad 7 mld zł rocznie, a każdy odbiorca energii zapłaci dodatkowo prawie 40zł/MWh energii elektrycznej.
21.02.2021r. 17:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Właściwy dobór elementów montażowych do paneli fotowoltaicznych ma bardzo duże znaczenie dla ich wydajnego i bezpiecznego działania. Aby uzyskać właściwy poziom ochrony, stosuje się elementy jak profile aluminiowe do paneli fotowoltaicznych.
21.02.2021r. 16:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Boom na fotowoltaikę trwa i zapewne jeszcze długo się nie będzie kończył. Ogromne podwyżki cen prądu, rok do roku, skutecznie sprawiły, że przedsiębiorcy coraz chętniej szukają alternatyw. A jedną z najprostszych, najpewniejszych i najtańszych opcji są właśnie panele fotowoltaiczne. Co trzeba wiedzieć przed zdecydowaniem się na fotowoltaikę dla firmy?
21.02.2021r. 15:10

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Według oficjalnej bazy przedsięwzięć związanych z programem Partnerstwo Publiczno-Prywatne (PPP) prowadzonej przez Ministerstwo Funduszy I Polityki Regionalnej, na 132 zamierzeń inwestycyjnych, tylko 1 związany jest z energetyką. W przypadku podpisanych umów w ramach PPP jest nieco lepiej, bo mamy 3 projekty energetyczne na 151 zawartych umów. Teoretycznie PPP powinno być dla wielu gmin naturalnym wyborem w projektach energetycznych z uwagi na bardzo duże obciążenia finansowe za nimi stojące, w praktyce jednak po obu stronach istnieje wiele obaw i barier, co skutkuje znikomym zainteresowaniem podmiotów publicznych tym sposobem realizacji inwestycji.
20.02.2021r. 16:20

www.cire.pl | Obserwuj nas na twitter.com/cire_pl
Przyszłość węgla nie wygląda różowo. Regiony górnicze muszą otrzymać wsparcie, a energetyka bezwzględnie powinna iść w zielonym kierunku. Koszty energii wytwarzanej w sposób konwencjonalny rosną, obciążając rachunki firm i gospodarstw domowych - mówi była wicepremier Jadwiga Emilewicz. Zapowiada, że wkrótce możliwe będzie wsparcie przy budowie instalacji solarnych na budynkach wielorodzinnych i złagodzone powinny zostać przepisy ograniczające budowę wiatraków na lądzie.
20.02.2021r. 15:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Niedawna fala antyjądrowych relacji mediów w Republice Południowej Afryki zbiega się z procesem konsultacji społecznych, ogłoszonym przez krajowego regulatora jądrowego NERSA w sprawie budowy 2500 MW nowych mocy jądrowych.
19.02.2021r. 09:31

dr Piotr Syryczyński
Mongolia jest podmiotem, który z pozycji słabego biednego petenta energetycznego wskoczył już na pozycję kogoś, kogo obaj sąsiedzi potrzebują i zabiegają o jego względy. Ten kraj zawdzięcza zmiany swojej rozgrywce prowadzonej z największymi korporacjami takimi jak Gazprom czy Rio Tinto.
18.02.2021r. 18:00

www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
Londyński projądrowy think-tank ogłosił inicjatywę mającą na celu zbadanie, w jaki sposób nauka i technologie jądrowe mogą pomóc w osiągnięciu 17 celów ONZ dotyczących zrównoważonego rozwoju do 2030 r.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE