ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
01.02.2019r. 05:09

mgr inż. Wojciech Sikorski ("Energia & Recykling", 1/2019)
Zakłady energetyczne bazujące na węglu, gazie ziemnym czy ropie naftowej są dla większości z nas nie niczym nowym. Podobnie jest z elektrowniami atomowymi, których w Europie jest już prawie 200. Najciekawsze oraz najbardziej efektowne (niekoniecznie efektywne) nowinki techniczne pojawiają się w sektorze odnawialnych źródeł energii. To pokazuje, jak rozległa jest to część przemysłu. Ponieważ nadal dynamicznie się rozwija, zapewne nie raz zaskoczy nas jeszcze nowymi rozwiązaniami technologicznymi.
31.01.2019r. 04:13

mgr inż. Józef Dopke
W 2018 r. wiele gazet informowało, że średnie miesięczne temperatury powietrza w Warszawie w kwietniu i maju były najwyższe w historii pomiarów meteorologicznych. Wprawdzie średnia roczna temperatura powietrza była w 2018 r. jedną z najwyższych, podobnie jak w 2015 r., ale najcieplejszymi miesiącami były miesiące, w których nie ogrzewa się budynków. Te wysokie średnie temperatury roczne nie przełożyły się na najmniejsze zużycie paliw na ogrzewanie budynków. Poniżej podano analizę zmian zużycia energii na ogrzewanie budynków w ostatnich latach względem zużycia energii w 2018 r.
30.01.2019r. 14:58

Niniejszy dokument przedstawia informację o planach inwestycyjnych przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej, a tym samym stanowi wkład do oceny długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej, w szczególności możliwości długoterminowego zrównoważenia produkcji energii elektrycznej z jej zapotrzebowaniem.
30.01.2019r. 05:34

Sławomir Rapior ("Energia i Recykling" - styczeń 2019)
Pomysł resortu energii na pozyskiwanie energii z odpadów w ramach kogeneracji w małych elektrociepłowniach wywołał gorącą dyskusję w Polsce. Środowiska ekologiczne są mu przeciwne, wskazując, że spalanie odpadów może znacząco obciążyć środowisko. Branża odpadowa twierdzi, ze projekt pozwoli na wykorzystanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu, a z których można uzyskać energię i ciepło. Ma to przyczynić się również do zmniejszenia skali patologii, której przejawem była ubiegłoroczna seria pożarów odpadów.
29.01.2019r. 05:09

Bartosz Ciupek, Rafał Urbaniak, Jarosław Bartoszewicz ("Rynek Energii" - 6/2018)
W artykule przedstawiono koncepcję wykonania instalacji energetycznego zagospodarowania biogazu dla dużych składowisk odpadów. Kompletny projekt powstał w oparciu o analizę istniejących obiektów oraz doświadczenie autorów opracowania. Dokładna analiza zagadnień związanych z pracą maszyn energetycznych funkcjonujących w układach termicznej utylizacji biogazu, pozwoliła na przedstawienie propozycji wykorzystania powstałej w trakcie procesu energii cieplnej nie tylko do funkcji grzewczo-bytowych. Zebrane dane zestawiono w jednolity opis niezbędnych instalacji i urządzeń towarzyszących układom utylizacji gazu wysypiskowego.
28.01.2019r. 05:12

Adam Szelągowski, Andrzej Grzebielec ("Rynek Energii" - 6/2018)
W artykule przedstawiono techniczne aspekty chłodzenia z wykorzystaniem energii słonecznej oraz ciepła sieciowego. Zaprezentowano wyniki obliczeniowe dla instalacji zlokalizowanej w Warszawie. Przyjęta w obliczeniach, wymagana moc chłodnicza na cele klimatyzacji budynku wynosi 45 kW. Jako źródła ciepła służą: instalacja płaskich kolektorów słonecznych o łącznej powierzchni 200 m2, oraz miejska sieć ciepłownicza. Z przeprowadzonej analizy ustalono, że adsorpcyjny agregat chłodniczy, w okresie od maja do września może pracować ze średnim współczynnikiem wydajności SEER = 0,4, w tym czasie ciepło generowane w instalacji kolektorów słonecznych pokrywa 60 proc. całkowitego zapotrzebowania.
25.01.2019r. 05:04

Sokołowski J., Kiełczewska A. & Lewandowski P., Instytut Badań Strukturalnych
Autorzy raportu koncentrują się na poprawie pomiaru ubóstwa energetycznego przez określenie jego definicji oraz zestawu wskaźników odpowiednich dla Polski. Analiza bierze pod uwagę rekomendacje Europejskiego Obserwatorium Ubóstwa Energetycznego. Nowy zestaw obejmuje dwa wskaźniki oparte na wydatkach, które można wykorzystać do identyfikacji ubogich energetycznie gospodarstw domowych i właściwego ukierunkowania instrumentów wsparcia oraz trzy wskaźniki wykorzystujące własną ocenę sytuacji gospodarstwa domowego pozwalające na określenie dotkliwości ubóstwa. Pierwsza grupa to Wysokie Koszty - Niskie Dochody i wskaźnik oparty na udziale faktycznych wydatków na energię w dochodzie. Druga grupa obejmuje wskaźniki określające odpowiednio: możliwości finansowe gospodarstwa domowego, stan techniczny budynku i subiektywny komfort cieplny.
24.01.2019r. 05:19

Andrzej Rubczyński, Forum Energii
Celem raportu jest przedstawienie doświadczeń sektora ciepłownictwa Danii i Niemiec w ostatnich 30 latach. Mogą one dostarczyć impuls do krajowej dyskusji o najnowocześniejszych dostępnych technologiach i rozwiązaniach regulacyjnych. Autorzy wybrali właśnie te dwa kraje ze względu na analogie do Polski. Zlokalizowane są w podobnej strefie klimatycznej, korzystają z rozbudowanych sieci ciepłowniczych i przez lata były uzależnione w ciepłownictwie od węgla.
23.01.2019r. 05:29

Tomasz Cieślik, Piotr Janusz, Krzysztof Kogut, Adam Szurlej, Janusz Zyśk ("Rynek Energii" - 6/2018)
Głównym celem artykułu jest określenie zmian zużycia gazu ziemnego przez sektor gospodarstw domowych spowodowanych realizacją założeń Programów Ochrony Powietrza. Określono liczbę oraz powierzchnię lokali, w których dotychczas do ogrzewania używano niskosprawnych palenisk często wykorzystujących złej jakości paliwa, a które w celu poprawy jakości powietrza i zmniejszenia wielkości emisji przewidziane są do zamiany na ogrzewanie gazowe. Wyniki zestawiono z dotychczasowym popytem i trendami popytu na gaz ziemny przez gospodarstwa domowe. Wyniki zostały zestawione dla województw.
22.01.2019r. 05:08

Grzegorz Kwiecień, czynny zawodowo mgr inż. elektroenergetyki ze specjalizacją Wytwarzanie Energii, Pol. Śl. 1988.
Publikowanie opracowań, w których traktuje się tylko o cenach energii (np. odnawialnej w porównaniu do jądrowej), jednak w oderwaniu od kosztów budowy mocy odnawialnych i sterowalnych jest rażącą manipulacją i jest to obecnie problem najbardziej nabrzmiały. Rozbieżne traktowanie kosztów mocy i energii jest podstawową słabością wszelkich analiz i dyskusji o OZE i energetyce sterowalnej.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
agregaty24.eu
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE