21.01.2019r. 05:03
Paweł Ziółkowski ("Rynek Energii" - 6/2018)
W pracy krótko omówiono trendy wprowadzane w obiegach gazowych z zastosowaniem oksyspalania. Następnie przedstawiono rozwiązanie nowego układu opartego na wykorzystaniu dwóch urządzeń o wzmożonej konwersji energii, a mianowicie "mokrej komory spalania" i "skraplacza natryskowo-strumieniowego". Zaproponowany obieg gazowo-parowy realizowany jest w jednej turbinie, która ma zalety zarówno turbiny gazowej jak i turbiny parowej. W oparciu o analizy termo-dynamiczne określono sprawność układu z zastosowaniem oksyspalania i wychwytem dwutlenku węgla.
18.01.2019r. 05:10
Wojciech Majewski - IMGW PIB Warszawa , Komitet Gospodarki Wodnej PAN ("Energetyka Wodna" - 4/2018)
W 1918 r., gdy Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów, kraj był zniszczony wojną, a pierwsze elementy państwowości dopiero powstawały. W kraju brakowało praktycznie wszystkiego. Pierwsze władze państwowe, patrząc na kraje zachodnie rozumiały, że podstawą przyszłego rozwoju będzie energia elektryczna.
17.01.2019r. 05:27
Dina Czajczyńska, Renata Krzyżyńska, Wojciech Mazurek, Anna Bryszewska-Mazurek ("Rynek Energii" - 6/2018)
Dalsze użytkowanie istniejących elektrowni konwencjonalnych jest uzależnione od spełnienia szeregu warunków nałożonych przez Unię Europejską, w tym najistotniejszych: norm emisyjnych. Spełnienie rosnących wymagań emisyjnych stanowi poważne wyzwanie technologiczne i ekonomiczne dla Polski, w której większość instalacji oczyszczania spalin wymaga modernizacji lub wymiany. W niniejszym artykule zostaną omówione prognozowane zmiany prawne dotyczące oczyszczania spalin w energetyce konwencjonalnej w perspektywie długoterminowej.
16.01.2019r. 05:32
Marcin Roszkowski, Krystian Kowalewski, Kamil Moskwik, Krystian Krupa, Wojciech Labuda, Piotr Stępiński, Bartek Sawicki, Instytut Jagielloński

Opublikowany projekt Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku z założenia jest dokumentem o fundamentalnym znaczeniu nie tylko dla rozwoju polskiego sektora energetycznego ale także dla nas wszystkich, konsumentów. Sposób w jaki politycy konstruują polityki rządowe wpływa na nasze codzienne życie i zdrowie. W przypadku PEP2040 wpływ ten jest szczególny.
15.01.2019r. 05:23
Adam Adamek, Łukasz Kordas, Grzegorz Mudrak ("Rynek Energii" - 6/2018)
W opracowaniu porównano dwie potencjalne lokalizacje mikrosieci: okolice pola golfowego w Bytomiu (województwo śląskie) oraz miejscowość Tylmanowa w gminie Ochotnica Dolna (województwo małopolskie). Pierwsza z lokalizacji to obszar miejski, silnie zurbanizowany, druga to teren wiejski, co pozwala porównać dwa odmienne przypadki. Jako metodę porównawczą wybrano analizę PEST.
14.01.2019r. 05:30
dr Piotr Syryczyński

9 lat temu istniała w wielu miejscach dyskusja na temat zdefiniowania zasad bezpieczeństwa energetycznego. Wróciłem do materiału z tego okresu, gdyż porusza on sporo kwestii, które dziś stały się realnym problemem. Jest to publikacja, która mimo upływu lat niewiele straciła na ważności.
11.01.2019r. 05:13
Marek Wancerz, Piotr Miller ("Rynek Energii" - 6/2018)
Celem artykułu jest określenie wpływu mikroinstalacji fotowoltaicznych na parametry jakościowe energii elektrycznej. Analiza ukierunkowana jest na poprawę poziomów napięcia w sieciach niskiego napięcia z dużą koncentracją mikroźródeł Na podstawie odpowiednich modeli matematycznych, przeprowadzone zostały badania symulacyjne porównujące skuteczność zastosowanych metod.
10.01.2019r. 05:08
Martyna Robakowska - praktyka prawa ochrony środowiska kancelarii Wardyński i Wspólnicy ("Energetyka Wodna" - 4/2018)
Mimo że nowa ustawa Prawo wodne weszła w życie niecały rok temu (1 stycznia 2018 r.), akt ten był istotnie zmieniany już kilkukrotnie. 20 września 2018 r. weszły w życie przepisy modyfikujące przede wszystkim zasady wydawania zgód wodnoprawnych oraz uiszczania opłat za usługi wodne.
09.01.2019r. 05:25
mgr in. Aleksandra Komorowska, dr hab. inż. Jacek Kamiński - IGSMiE PAN ("Rynek Energii" - 6/2018)
Celem artykułu jest opracowanie koncepcji budowy modelu matematycznego do analizy skutków wdrożenia rynku mocy z wykorzystaniem podejścia dynamiki systemowej. Przedmiotem badań jest system paliwowo-energetyczny. W modelu konceptualnym uwzględnione zostały jego najważniejsze elementy oraz powiązania występujące na styku z innymi sektorami. Wybór metody dynamiki systemowej podyktowany został występowaniem w sektorze rzeczywistym zależności nieliniowych i sprzężeń zwrotnych oraz występowaniem opóźnień związanych z czasem uzyskania pozwoleń, budową nowych jednostek wytwórczych i oddaniem ich do eksploatacji.
08.01.2019r. 05:03
Tomasz Kowalczyk, Paweł Ziółkowski, Janusz Badur - Instytut Maszyn Przepływowych im. R. Szewalskiego PAN, Gdańsk, Zakład Konwersji Energii ("Energetyka" - listopad 2018)
Jak wykazała przeprowadzona analiza, produkcja wodoru jak i metanu może być sposobem na poprawę elastyczności pracy i podnoszenie sprawności obecnych elektrowni cieplnych. Dzięki urządzeniom SOEC pracującym cyklicznie jako elektrolizery i ogniwa paliwowe możliwe jest obniżenie mocy netto bloku parowego klasy 390 MW o ponad 200 MW, przy jednoczesnym zachowaniu stałej sprawności energetycznej obiektu i znamionowej mocy kotła.