ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
17.12.2020r. 05:25

Dawid Chudy, Adam Leśniak - Politechnika Łódzka, Instytut Elektroenergetyki ("Energia Gigawat" - 11-12/2020)
W artykule przedstawiono koncepcję wykorzystania magazynowania energii w celu zmniejszenia kosztów zasilania zakładu przemysłowego w polskich realiach rynkowych. Analizę oparto na stworzonym modelu optymalizacyjnym, którego skuteczność sprawdzono na drodze symulacji.

16.12.2020r. 05:27

Mariusz T. Sarniak - Politechnika Warszawska Filia w Płocku, Wydział Budownictwa, Mechaniki i Petrochemii, Instytut Inżynierii Mechanicznej ("Energia Gigawat" - 11-12/2020)
Rynek fotowoltaiki w Polsce jest wciąż na wstępnym etapie rozwoju. Jak dotąd główny udział mają w nim małe instalacje prosumenckie. Powodem takiej sytuacji jest brak istotnych mechanizmów wsparcia oraz niestabilne prawo.
11.12.2020r. 05:37

Dr inż. Jerzy Niagaj, prof. nzw. Pełnomocnik ds. Energetyki Jądrowej, Łukasiewicz - Instytut Spawalnictwa
Podpisanie polsko-amerykańską umowy o współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce spowodowało, że najbardziej prawdopodobnym dostawcą technologii jądrowej staje się amerykańska firma Westinghouse z reaktorem AP1000. Z drugiej strony, w znowelizowanym programie PPEJ nie wskazuje się konkretnego dostawcy technologii jądrowej, lecz ogólne wymagania. Nadmienia się m.in., że w Polsce zostanie wybudowanych kilka bloków jądrowych z reaktorem typu PWR (Pressurized Water Reactor) o mocy 1000÷1650 MW netto każdy, co sugerowałoby, że w Polsce ciągle pozostaje możliwość budowy koreańskiego reaktora APR-1400 lub francuskiego EPR. W artykule opisano podstawowe zbiorniki ciśnieniowe w elektrowniach jądrowych według projektów: Westinghouse (AP1000), KEPCO (APR-1400) oraz Framatome (EPR), jak również przedstawiono analizę w zakresie możliwości udziału firm polskich w ich wytwarzaniu.

10.12.2020r. 05:51

dr Piotr Syryczyński
Konflikt jaki nagle wybuchł w kraju uruchamiającym zaporę GERD (> 6300 MW) ma swoje przyczyny głęboko tkwiące w systemie władzy i w historii tego regionu. Jedną z nich jest walka o dostęp do energii elektrycznej, drugą walka o dostęp do morza. Zapora GERD jest pierwszą w historii światowej energetyki zaporą wodną, co do której urzędujący prezydent USA sugerował aby została zburzona .

09.12.2020r. 05:17

Leszek Rzeźniczak ("Energia i Recykling" - 11/2020)
Według geologów, Polska jest najbogatszym w geotermalne źródła obszarem Starego Kontynentu. Od Szczecina, przez Pojezierze Ińskie, aż do Bydgoszczy, Poznania i Łodzi rozciągają się wielkie połacie najgorętszych podziemnych wód. Niedaleko Stargardu, znanego m.in. z wykorzystania geotermii, leży małe miasto Chociwel, które również ma chrapkę na wykorzystanie ciepła ukrytego w podziemnych wodach.
08.12.2020r. 05:20

("Energia i Recykling" - 11/2020)
Błękitny węgiel - choć to paliwo wciąż drogie - stanowi nowy, realny sposób na zmniejszenie smogu, który opanował większość współczesnych miast. Jego parametry są dużo lepsze od tradycyjnego węgla czy innych paliw kopalnych służących do ogrzewania, np. popularnego ekogroszku. Pierwsze eksperymenty z jego użyciem wdrażane w samorządach dają nadspodziewanie dobre rezultaty. Stąd rosnące zainteresowanie lokalnych władz, szczególnie tych, które mają kłopot z zanieczyszczonym powietrzem oraz smogiem.
07.12.2020r. 05:07

Dr hab. Ludwik Pieńkowski, prof. uczelni AGH ("Nowa Energia" - 5-6/2020)
Pozycja energetyki jądrowej jest różna, w zależności od regionu i kraju. Najsilniejsza jest w Rosji i w Chinach, gasnąca w Niemczech, w stagnacji - w Japonii, Francji, Korei Południowej oraz w fazie próby powrotu do światowej, globalnej rywalizacji w USA. Ten jednozdaniowy przegląd pokazuje współistnienie wzajemnie wykluczających się trendów, co oznacza, że wytyczenie drogi do wdrożenia w Polsce energetyki jądrowej jest bardzo trudne.
04.12.2020r. 05:31

Józef Paska, Piotr Marchel, Paweł Terlikowski, Karol Pawlak ("Rynek Energii" - 5/2020)
The authors focused on different issues regarding necessary conditions of a safe work of nuclear power plant. Based on authors research the auxiliaries' power supply systems must be designed to assure a maximal reliability level of the supply for the most important auxiliaries. In the nuclear power plant, it is necessary to remove the decay heat produced in nuclear fuel during the long time after the reactor shutdown. It is also necessary to supply the devices responsible for the radiation protection of people and environment.
03.12.2020r. 05:25

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Jeśli w marcu 2020 r. ktoś miał wątpliwości jak COVID-19 wpłynie na szanse transformacji energetyki w trybie innowacji przełomowej (transformację do elektroprosumeryzmu), to po trzech kwartałach jest jasne, że pytanie czy? trzeba już zamienić na pytanie jaki jest najlepszy sposób jej realizować? Bo wątpliwości zostały radykalnie zredukowane. I przyszedł najwyższy czas, aby zacząć praktyczną strukturyzację wschodzących rynków elektroprosumeryzmu, aby zacząć budowę oddolnych kompetencji na rzecz realizacji Agendy NewGenerationEU w sposób, który nie będzie zwiększał patologii społecznych świata korporacyjnego i dramatycznego wzrostu entropii świata przyrodniczego, będzie natomiast odbudowywał zrównoważony ład: społeczny i przyrodniczy. O tym jest artykuł.
02.12.2020r. 06:20

Fundacja ProKolej
W toczącej się debacie o systemach zasilania sieci tarkcyjnych, z inicjatywy Fundacji ProKolej przygotowany został raport Instytutu Kolejnictwa opisujący techniczne konsekwencje wyboru systemu zasilania 3 kV DC lub 2 x 25 kV AC. Szczegółowe dane na ten temat są bowiem mocno rozproszone - i stąd inicjatywa zebrania ich w krótkim materiale i przybliżenia tej, dość skomplikowanej kwestii w przystępnej formie.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE