ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
18.05.2018r. 05:22

prof. UAM dr hab. Mirosław Skarżyński - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ("Energia Gigawat" - 4/2018)
Szwecja nie posiada własnych zasobów ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego, dlatego w przeszłości podstawą funkcjonowania energetyki był import surowców energetycznych. Obecnie Szwecja posiada wysoko rozwinięty mix energetyczny. Kraj jest w niewielkim stopniu zależny od zagranicznych dostaw ropy naftowej, gazu ziemnego i węgla kamiennego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, ponieważ dysponuje odpowiednio dużymi źródłami energii atomowej i odnawialnej.
17.05.2018r. 05:14

J. Popczyk, K. Bodzek, J. Grześkowiak
Dlaczego wirtualna platforma WME (wirtualny system elektroenergetyczny) jest wehikułem do mono rynku energii elektrycznej OZE, funkcjonującym przecież w tendencji na rzeczywistej, chociaż bardzo zredukowanej, infrastrukturze sieciowej? Dlatego, że umożliwia od zaraz konsolidację istniejących, bardzo zróżnicowanych, zasobów ludzkich i materialnych na rzecz jasno określonego celu. Tym celem jest zbudowanie rynkowego mechanizmu "wpychania", krok po kroku (za pomocą sił konkurencji), źródeł wytwórczych w osłony kontrolne: OK1, OK2, OK3. Czy da się w horyzoncie 2040 zbudować mono rynek energii elektrycznej OZE w 70-tysięcznym mieście wykorzystując przejściowo do tego celu platformę WME? Wyniki Raportu dla platformy WME rozpostartej na starcie w przybliżeniu na jednej dziesiątej części województwa wielkopolskiego dają podstawę do stwierdzenia, że jest to możliwe.
16.05.2018r. 05:00

Grzegorz Wiśniewski, Aneta Więcka, Justyna Zarzeczna, Instytut Energetyki Odnawialnej ("Energia i Recykling" - 4/2018)
Dotychczas głównym motorem rozwoju fotowoltaiki w Polsce był sektor prosumencki. Jednak w najbliższych latach fotowoltaika ma szanse wyjść z niszy, a nawet być wiodącą technologią OZE.
15.05.2018r. 06:20

Urząd Regulacji Energetyki
Sprawozdanie z działalności Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w 2017 r. - dokument zawierający całościowe podsumowanie prac prowadzonych w URE w 2017 roku.
15.05.2018r. 03:54

Katarzyna Papis, Departament Innowacji i Rozwoju UDT ("Inspektor. Technika i bezpieczeństwo" - nr 1/2018)
Elektromobilność - to słowo coraz częściej pojawia się w mediach i w codziennych dyskusjach. Wydaje się, że już niedługo zostanie na stałe wprowadzone do naszych słowników i stanie się częścią rzeczywistości. W Polsce udział w jej rozwoju ma również Urząd Dozoru Technicznego.
14.05.2018r. 05:01

Tomasz Brzeziński i Adam Wawrzynowicz - kancelaria Wawrzynowicz & Wspólnicy sp. k. oraz dr Piotr Paszko - Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych
Zagrożenie metanowe pozostaje jednym z najważniejszych problemów większości śląskich kopalń. W miarę jak wydobycie koncentruje się w pokładach silnie metanowych efektywne i bezpieczne pozbywanie się gazu kopalnianego nabiera szczególnego znaczenia nie tyko w kontekście optymalizacji kosztów wydobycia, ale również w kontekście tak istotnych spraw jak bezpieczeństwo pracy pod ziemią czy skuteczności prowadzenia akcji ratunkowych. Szeroko stosowaną w świecie metodą redukcji zagrożenia metanowego jest wyprzedzające przedeksploatacyjne wydobycie metanu z pokładów węgla. Cechuje się ona nie tyko skutecznością, ale przynosić może również znaczące korzyści środowiskowe i ekonomiczne.
11.05.2018r. 05:15

Michał Lis - Redaktor prowadzący, Justyna Drzewicz-Karyś - Redaktor ("Energetyka Wodna")
Mając na uwadze tegoroczną nowelizację Ustawy o OZE oraz reformę Prawa wodnego, która weszła w życie pierwszego stycznia, redakcja "Energetyki Wodnej" przeprowadziła analizę polskiego sektora hydroenergetycznego w zakresie prowadzonych procesów inwestycyjnych.
10.05.2018r. 05:04

Maksymilian Przygrodzki, Paweł Kubek, Rafał Gwóźdź, Łukasz Wakuliński ("Rynek Energii" - 2/2018)
W artykule przedstawiono rynkowy model równowagi Cournota i efekty wyznaczane dla uczestników rynku energii w przypadku rozwoju i wzmacniania połączeń międzysystemowych. Dla opisanego modelu dołączono przykładowe obliczenia przeprowadzone dla połączonych systemów elektroenergetycznych, w tym wyznaczone wskaźniki wykorzystywane do oceny efektywności prowadzonych inwestycji. Na tej podstawie przedstawione zostały wnioski odnoszące się do uzasadnienia rozwoju i wzmacniania połączeń międzysystemowych.
09.05.2018r. 05:38

Waldemar Dołęga - Politechnika Wrocławska, Wydział Elektryczny, Katedra Energoelektryki ("Energetyka" - marzec 2018)
W kraju spotyka się wiele rozwiązań technicznych i konstrukcyjnych stacji elektroenergetycznych SN, są wśród nich stacje: prefabrykowane (betonowe i metalowe, kontenerowe, zagłębione i podziemne), wnętrzowe (wbudowane, prefabrykowane budynkowe i wieżowe), kontenerowe (tymczasowe i przemieszczalne) oraz słupowe. Przy czym najczęściej w sieci dystrybucyjnej SN występują stacje prefabrykowane kontenerowe i stacje słupowe.
08.05.2018r. 04:02

prof. PŚ. Dr hab. Wojcieszak - Politechnika Świętokrzyska w Kielcach ("Energia Gigawat" - 4/2018)
Idea budowy gazociągu łączącego Rosję oraz Niemcy i przebiegającego po dnie Morza Bałtyckiego sięga lat 90. XX stulecia. Gazociąg Północny (Nord Stream 1) stanowił bardzo ważną i wyjątkową inwestycję w tej części Europy. Gazociąg Nord Stream 2 miałby przebiegać równolegle do gazociągu Nord Stream 1 i składać się podobnie jak on z dwóch nitek. Gotowość obu stron do realizacji drugiej części projektu dowodzi przewagi aspektu gospodarczego niemiecko-rosyjskich relacji nad kwestiami stricte politycznymi. Pomimo osłabienia bilateralnych relacji interesy gospodarcze łączące Niemcy i Rosję mają kluczowe znaczenie.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE