ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
01.12.2020r. 06:15

dr Piotr Syryczyński
Wart uwagi jest proces sądowy w stanie Michigan (USA) o unieważnienie pozwolenia na ułożenie ropociągu pod Wielkimi Jeziorami. Dokumenty procesowe ujawniły skalę problemów, które były znane ekspertom ale nie były publicznie dyskutowane.
30.11.2020r. 05:00

Dr hab. inż. Jakub Kupecki, prof. IEn, Mgr inż. Michał Wierzbicki ("Nowa Energia" - 5-6/2020)
Polska energetyka i energochłonny przemysł emitują rocznie ok. 350 mln ton ekwiwalentnego CO2. Dywersyfikacja źródeł energii jest nieznaczna, a co za tym idzie - jej wytwarzanie bazuje w znacznej mierze na paliwach kopalnych. Brak jest połączeń międzysektorowych (przykładowo systemu elektroenergetycznego z systemem gazowniczym) lub mają one charakter lokalny o marginalnym znaczeniu.
27.11.2020r. 05:07

mgr inż. Arkadiusz Przychodzień ("Rynek Energii" - 5/2020)
Modem power engineering meets new challenges. With the development of new energy production and storage technologies, creates new demands for energy services. To support this development, it is necessary to implement new teleinformatic systems that will allow for resource management. Such systems are called Virtual Power Plants (VPP). There are many definitions of this type of solutions due to the very wide range of possible applications. VPPs can be developed by many types of entities, e.g. distribution system operators, electricity generators, energy clusters.
26.11.2020r. 05:31

Bogumił Dudek - Polski Komitet Bezpieczeństwa w Elektryce SEP ("Energetyka" - 10/2020)
W artykule zawarto próbę odpowiedzi na pytania: czy osoby z implantami medycznymi mogą przebywać w pobliżu dostępnych urządzeń przesyłowych i czy personel energetyki może bezpiecznie pracować na liniach i stacjach? Pytania ważne, gdyż po raz pierwszy Rozporządzenie w sprawie BHP z 2019 roku dopuszcza osoby nieprofesjonalnie związane z energetyką do wykonywania prac pomocniczych na liniach i stacjach. Jednocześnie na stacyjnych obiektach przesyłowych umieszczono znaki informujące o promieniowaniu niejonizującym i zakazie wstępu osób z aktywnymi implantami medycznymi. Zakazy nie dotyczą linii napowietrznych, ale Rozporządzenie w sprawie BHP nie wyklucza takich możliwości.
25.11.2020r. 05:19

Petras Punys, Ewa Malicka ("Energetyka Wodna" - 3/2020)
HYPOSO to projekt badawczy, finansowany w ramach programu HORYZONT 2020, czego czytelnicy Energetyki Wodnej mieli okazję dowiedzieć się z wcześniejszych wydań czasopisma. Celem projektu jest wsparcie europejskiej branży hydroenergetycznej, a jednocześnie stymulowanie zrównoważonego rozwoju tego sektora w wybranych krajach Afryki i Ameryki Łacińskiej.
24.11.2020r. 05:34

dr inż. Katarzyna Janusz - Szymańska, prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz ("Rynek Energii" - 5/2020)
W artykule przedstawiono możliwości wykorzystania technologii membranowej w procesie pozyskiwania wodoru jako paliwa po jego zmagazynowaniu. Technologia separacji membranowej może być wykorzystywana do separacji mieszanin różnych gazów, np. H2, O2, CO, CO2 czy CH4. W pracy przedstawiono wybrane zagadnienia analizy procesu separacji wodoru z mieszaniny z gazem ziemnym w porównaniu do technologii opartej o procesy adsorpcyjne.
23.11.2020r. 05:51

dr Piotr Syryczyński
Takiego kraju nie ma na oficjalnej liście ONZ . To region mający istotne znaczenie dla energetyki południowej Europy. Przez ten region przechodzi gazociąg zasilający Bałkany a także jest tutaj elektrownia, którą wybrałem dla tej opowieści bo działa w otoczeniu, które przypomina teatr absurdu.
20.11.2020r. 05:27

SPIUG
III kwartał roku w branży instalacyjno-grzewczej jest zwykle okresem szczytowej sprzedaży urządzeń i elementów instalacji grzewczych w Polsce. Obecny rok trudno porównać do poprzednich lat ze względu na wpływ pandemii koronawirusa na gospodarkę zarówno w Polsce jak i w Europie.
19.11.2020r. 05:22

W artykule zaprezentowano silnik Stirlinga jako element układów mikrokogeneracyjnych. Opisano zasadę działania silnika Stirlinga oraz przedstawiono jego zalety w stosunku do innych silników cieplnych w kwestii wykorzystania go jako elementu układu mikrokogeneracyjnego. Te zalety to przede wszystkim możliwość pracy na dowolnym paliwie, tzn. wy korzystanie ciepła wygenerowanego w dowolny sposób.
dr inż. Marcin Wołowicz ("Rynek Energii" - 5/2020)
18.11.2020r. 05:25

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Międzynarodowa Agencja Energii (IEA), w specjalnym raporcie "Innowacje w dziedzinie czystej energii" ("Special Report on Clean Energy Innovation"), zwraca uwagę, że zmniejszenie globalnej emisji CO2 będzie wymagało szerokiej gamy różnych technologii działających we wszystkich sektorach gospodarki, w różnych kombinacjach i zastosowaniach. Technologie te znajdują się na bardzo zróżnicowanych etapach rozwoju. Nie ma jednego, prostego rozwiązania, które pozwoliłoby wprowadzić świat na zrównoważoną ścieżkę do zerowej emisji CO2 netto.


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE