ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
16.11.2020r. 05:15

dr Adam Węgrzyn
W obowiązującym systemie regulacyjnym w Polsce prawidłowe ustalenie przez przedsiębiorstwo energetyczne kosztu kapitału decyduje m.in. o rentowności realizowanych inwestycji infrastrukturalnych, a także o poziomie zwrotu z kapitału, który tym samym przekłada się na wysokość przychodu regulowanego - stanowiącego podstawę ustalania opłat taryfowych.
13.11.2020r. 05:23

dr Piotr Raźniak, dr Sławomir Dorocki, dr Tomasz Rachwał, Anna Winiarczyk-Raźniak ("Rynek Energii" - 5/2020)
Celem artykułu jest określenie pozycji finansowej największych firm sektora energetycznego notowanych na liście Forbes Global 2000 oraz ich wpływ na funkcje kontrolno-zarządcze miast. Wykazano, iż sektor energetyczny jest jednym z wiodących sektorów w gospodarce światowej, zarówno rozpatrywanej w całości, jak i pod kątem wyników finansowych największych korporacji. Jednakże w niewielu miastach jest on dominującym sektorem (jedynie: Pekin, Moskwa, Houston i Haga).
12.11.2020r. 06:15

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Przeświadczenie, że import energii elektrycznej obniża ceny na krajowym rynku jest nieprawdziwe. Import, tak jak obecnie, nie tylko nie obniża cen ale działa negatywnie na krajowych odbiorców transferując ich możliwe przychody do importerów, często subsydiowanej energii.
10.11.2020r. 05:27

dr Adam Węgrzyn
W obowiązującym systemie regulacyjnym w Polsce prawidłowe ustalenie przez przedsiębiorstwo energetyczne kosztu kapitału decyduje m.in. o rentowności realizowanych inwestycji infrastrukturalnych, a także o poziomie zwrotu z kapitału, który tym samym przekłada się na wysokość przychodu regulowanego - stanowiącego podstawę ustalania opłat taryfowych.
09.11.2020r. 06:15

dr Piotr Syryczyński
REO to Rare Earth Oxides czyli tlenki metali rzadkich. W Grenlandii, Australii, Boliwii, Afganistanie i Centralnej Afryce toczą się rozgrywki o kontrolę wydobycia i produkcji strategicznych metali.
06.11.2020r. 05:02

mgr inż. Mariusz Patyk, mgr inż. Michał Redliński, prof. uczelniany dr hab. inż. Zbigniew Zapałowicz ("Rynek Energii" - 5/2020)
W niniejszej pracy zostanie porównanych kilka instalacji PV zlokalizowanych w województwie zachodniopomorskim. Instalacje te różnią się istotnie czasem oddania do eksploatacji, wielkością i mocą zainstalowaną.
30.10.2020r. 05:28

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 10/2020)
15 lipca 2019 r. na polu Chajandinskoje na Syberii rozpoczęto wydobycie gazu przeznaczonego dla Chin.
29.10.2020r. 15:04

Wojciech Paweł Rabiega, Przemysław Sikora
Analiza powstała w Centrum Analiz Klimatyczno-Energetycznych (CAKE) i została przygotowana przy wykorzystaniu modelu sektora transportu TR3E. Opracowanie to zawiera próbę odpowiedzi na pytanie, jak nałożone na pojazdy konwencjonalne opłaty za emisję CO2 (tzw. carbon price) oraz postęp technologiczny mogą wpłynąć na bilans emisji z tego sektora w Polsce w perspektywie 2050 r.
CAKE, KOBiZE
28.10.2020r. 20:30

Warsaw Enterprise Institute
Funkcjonowanie w ramach porządku prawnego Unii Europejskiej wymusi na Polsce głęboką transformację gospodarczą, związaną z redukcjami emisji przede wszystkim w sektorze energetycznym oraz przemysłowym. Koszty tego procesu będą bardzo wysokie - czytamy w raporcie "Nowy Drogi Ład" opublikowanego przez Warsaw Enterprise Institute.
28.10.2020r. 05:03

dr inż. Robert Cholewa - "ENERGOPOMIAR" Sp. z o.o., Zakład Techniki Cieplnej ("Energetyka" - 9/2020)
W artykule poruszono aspekty związane z rozliczaniem zużycia energii chemicznej paliwa na produkcję energii elektrycznej i ciepła dla układów gazowoparowych. Zwrócono uwagę, że dla bloków gazowo-parowych niepewność wyznaczania zużycia energii chemicznej paliwa w metodzie bezpośredniej wynosi około 1 proc. i jest zdecydowanie niższa niż dla bloków węglowych.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE