ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
22.11.2019r. 05:28

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Niniejszy Raport dwunasty, kończący Cykl Raportów BPEP, trzeba widzieć jako ściśle powiązany z jedenastym, zamieszczonym w na CIRE 15 listopada 2019 r. Razem te dwa Raporty stanowią odpowiedź autora, najlepszą jaką może dać, na wyzwanie dla energetyki, którym jest opublikowanie drugiego projektu PEP2040, praktycznie w przeddzień zlikwidowania Ministerstwa Energii. Te dwa fakty (drugi projekt PEP2040, likwidacja Ministerstwa Energii), we wzajemnym powiązaniu nielogiczne, obrazujące gwałtowne narastanie kryzysu w sferze rządowego zarządzania energetyką, wywołują potrzebę pilnych, od zaraz, różnorodnych oddolnych działań u podstaw. Działań przekraczających pod względem trudności wszystko co dotychczas spotkało energetykę. W szczególności działań ratunkowych i edukacyjnych ukierunkowanych na najbliższy rok 2020, uwzględniających jednak perspektywę 2025, 2030, 2040 i 2050, kolejno.
21.11.2019r. 05:21

Artur Dziambor - Uniwersytet Zielonogórski ("Energia Gigawat" - 9/2019)
Kwestie bezpieczeństwa energetycznego stanowią istotny element bezpieczeństwa narodowego każdego kraju. W sytuacji, w której osiągnięcie niezależności energetycznej udaje się nielicznym, priorytetem rządów jest zabezpieczenie dostaw energii po rozsądnej cenie. Obecnie świat coraz mocniej koncentruje się na działaniach mających na celu ograniczenie negatywnych skutków zmian klimatycznych będących następstwem aktywności człowieka.
20.11.2019r. 05:27

Paweł Grębowiec, Krzysztof Badyda ("Rynek Energii" - październik 2019)
W artykule zaprezentowano algorytm prowadzenia pracy elektrowni opalanej gazem ziemnym i pracującej w zakładzie przemysłowym, według kryterium ekonomicznego. Przedstawiono funkcję celu z uwzględnieniem składników wynikających z produkcji energii elektrycznej na potrzeby zakładu przemysłowego a także wyniki obliczeń działania algorytmu dla przykładowego okresu historycznego. Wyniki porównano ze scenariuszami alternatywnymi. Zaproponowano modyfikację przedstawionego algorytmu na potrzeby jego praktycznego wdrożenia w analizowanym obiekcie.
19.11.2019r. 05:21

Michał Jędra, Grzegorz Wiśniewski - Instytut Energetyki Odnawialnej Sp. z o.o. ("Energetyka Wodna" - 3/2019)
Energia elektryczna, z powodu rosnącego zapotrzebowania i wysokich cen, staje się coraz ważniejszym elementem gospodarki. Mimo prób bezpośredniej regulacji, zasadnicze powody wzrostu cen są możliwe do określenia, a przy jasno określonych założeniach również możliwe do prognozowania.
18.11.2019r. 05:01

prof. dr hab. inż. Piotr Kacejko , dr hab. inż. Paweł Pijarski , mgr inż. Karolina Gałązka ("Przegląd Elektrotechniczny" - 10/2019, referat przygotowany na XXV Konferencję Naukowo -Techniczną "Rynek Energii Elektrycznej REE 2019")
Wielu odbiorców przemysłowych rozważa inwestycję w instalacje fotowoltaiczne - sprzyjają temu rozległe przestrzenie dachów hal fabrycznych oraz istotne znaczenie wartości energii elektrycznej dla obniżenia kosztów produkcji. Właściwe wykorzystanie środków wspierających inwestycje w OZE oraz odpowiedni dobór mocy instalacji PV pozwala na maksymalizację efektów ekonomicznych zainwestowanych środków. W artykule przedstawiono metodę dopasowania mocy instalacji fotowoltaicznych do potrzeb zakładów przemysłowych na podstawie analizy rocznych przebiegów zmienności zapotrzebowania na energię elektryczną.
15.11.2019r. 05:20

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Jest zrozumiałe, że zderzenie szokowego wzrostu mocy zainstalowanej w źródłach PV w pierwszych trzech kwartałach 2019 r. (o 660 MW, do ponad 1 GW, czyli o 200 % w stosunku do mocy zainstalowanej na koniec 2016 r.) z prezentacją przez ministerstwo energii (w przeddzień ogłoszenia składu nowego rządu) nowego, drugiego projektu Polityki Energetycznej Polski 2040 (datowanego 8.11.2019) wymaga dyskusji w środowisku fundamentalnych podstaw transformacji energetycznej dokonującej się na świecie. Dyskusja, która nie jest osadzona na fundamentach, bazuje natomiast na poglądach, nie ma już znaczenia.
14.11.2019r. 05:20

Wojciech Sikorski ("Energia i Recykling" - 10/2019)
Energia elektryczna generowana jest w coraz większych ilościach. Ogromny wpływ ma na to postępujący rozwój gospodarczy państw na całym globie, które łakną potężnych energetycznych zasobów.
13.11.2019r. 05:28

dr inż. Anna Gorczyca - Goraj, dr inż. Paweł Kubek, dr hab. inż. Maksymilian Przygrodzki ("Przegląd Elektrotechniczny" - 10/2019, referat przygotowany na XXV Konferencję Naukowo -Techniczną "Rynek Energii Elektrycznej REE 2019")
W artykule odniesiono się do potrzeb modelowania oraz przedstawiono działania pozwalające na zbudowanie modelu systemu elektroenergetycznego wykorzystywanego w obszarze analiz sieciowych a także rynku energii elektrycznej z uwzględnieniem wymaganej konwersji danych. W artykule zaproponowano procedury konwersji danych obowiązujące w ramach przygotowania oraz wykorzystania modelu systemu elektroenergetycznego do analiz rynkowych jak i systemowych.
12.11.2019r. 05:25

Waldemar Jędral ("Rynek Energii" - październik 2019)
Artykuł przedstawia negatywne skutki wytwarzania energii elektrycznej tylko przez duże OZE, zwłaszcza farmy wiatrowe. Uwzględniając konieczność stopniowego ograniczania spalania paliw kopalnych uzasadniono potrzebę posiadania niezbędnej liczby źródeł energii stabilnych i sterowalnych, tj. wysokosprawnych bloków węglowych i jądrowych dużych mocy oraz konieczność intensyfikacji wykorzystania wielkiego potencjału efektywności energetycznej i zmniejszenia marnotrawienia energii.
08.11.2019r. 05:04

Daniel Raczkiewicz - IEN Energy Sp. z o.o. (referat przygotowany na XXV Konferencję Naukowo -Techniczną "Rynek Energii Elektrycznej REE 2019")
W dobie transformacji rynku energii Wirtualna Elektrownia wpisuje się jako narzędzie do bilansowania Klastrów Energii. Dotychczas dokonano wdrożeń niewielkiej liczby Wirtualnych Elektrowni, które były raczej rozwiązaniem niszowym. Aktualnie ten trend się zmienia, obserwuje się duże zainteresowanie różnymi formami Wirtualnych Elektrowni. Część Klastrów Energii jest już prawie gotowa na wdrożenie modelu Wirtualnej Elektrowni w celu jej wykorzystania do bilansowania handlowego uczestników klastra według opracowanego modelu rozliczenia.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE