ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
01.09.2020r. 05:49

Dawid Chudy, Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
W Polsce od kilku lat obserwuje się znaczny wzrost importu energii elektrycznej, który ma negatywne skutki nie tylko dla elektroenergetyki i górnictwa, a także dla całej gospodarki, ponieważ import ten nie obniża cen energii elektrycznej ale zwiększa koszty krajowych producentów paliw i energii, które muszą być pokrywane przez odbiorców energii elektrycznej za pomocą różnego rodzaju subsydiów.
31.08.2020r. 06:25

Dr inż. Krzysztof Bodzek - Politechnika Śląska ("Energetyka" - lipiec 2020)
Transformacja polskiej energetyki wymaga zmiany sposobu dostarczania energii elektrycznej, w której niezwykle istotne jest wykorzystanie synergii wynikającej z zastosowania wielu technologii wytwórczych, a także magazynowania energii elektrycznej oraz kształtowania profilu zapotrzebowania. W artykule rozpatruje się cztery charakterystyczne obszary bilansowania - od obszarów wiejskich do Warszawy. Każdy z charakterystyczną strukturą źródeł wytwórczych, dopasowaną do profilu zapotrzebowania. Każdy analizowany za pomocą symulacji wykorzystującej profile zapotrzebowania i produkcji, charakterystyczne dla elektroprosumeryzmu.
28.08.2020r. 05:29

Prof. dr hab. inż. Wojciech Suwała, dr hab. inż. Artur Wyrwa - Wydział Energetyki i Paliw, AGH; dr inż. Stanisław Tokarski - Centrum Energetyki AGH/GIG ("Nowa Energia" - 4/2020)
Rozważania na temat perspektyw rozwoju energetyki powinny opierać się na pewnych przesłankach, dotyczących m. in. kosztów wytwarzania energii elektrycznej. W czasach monopoli, gdy o rozwoju decydował centralny planista, koszty były najważniejszym czynnikiem. Obecnie, w sytuacji rynku energii o doborze technologii powinny decydować kryteria biznesowe, ale wobec zasad polityki klimatycznej, stają się kryterium drugorzędnym. Podstawowym jest wybór technologii o niskich lub zerowych emisjach dwutlenku węgla. Niemniej koszty technologii, zwłaszcza perspektywicznych są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy wskazywaniu kierunków rozwoju energetyki.
27.08.2020r. 05:46

Autorzy: Dr hab. inż. Jacek Kalina, Prof. dr hab. inż. Wojciech Stanek - Politechnika Śląska, Katedra Techniki Cieplnej ("Energetyka" - 7/2020)
W niniejszej pracy dokonano ogólnego omówienia najważniejszych zagadnień związanych wdrażaniem do systemu energetycznego technologii magazynowania energii elektrycznej, w tym przeglądu dostępnych i nowych koncepcji rozwiązań technologicznych. Celem pracy jest przybliżenie czytelnikowi złożoności problematyki magazynowania energii elektrycznej we współczesnych systemach energetycznych, a także trendów rozwojowych, które w przyszłości mogą stanowić rzeczywiste rozwiązania infrastruktury technicznej rynku energii.
26.08.2020r. 05:48

Rafał Hyrzyński, Janusz Badur, Bartosz Kraszewski - Instytut Maszyn Przepływowych PAN; Paweł Ziółkowski - Katedra Energetyki i Aparatury Przemysłowej, Wydział Mechaniczny, Politechnika Gdańska; Waldemar Dudda - Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ("Nowa Energia" - 4/2020)
W artykule przedstawiono zagadnienia związane z szeroko pojętym rozwojem energetyki wiatrowej. Omówiono stan rozwoju energetyki wiatrowej na świecie. Na podstawie dostępnych badań przybliżono także zagadnienia związane z czynnikami wpływającymi na rozwój odnawialnych źródeł energii oraz ich oddziaływania na środowisko naturalne. Główny nacisk położono jednakże na analizę zjawisk w pracy KSE w okresie od 1 stycznia 2019 r. do dnia 31 grudnia 2019 r.
25.08.2020r. 05:21

Dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ; Mgr Łukasz Koszuk, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
Niemiecka organizacja pozarządowa Vernunftkraft (Rozsądna energetyka) od dawna ostrzegała, że same odnawialne źródła energii (OZE) nie mogą zapewnić ciągłego i niezawodnego zasilania odbiorców, bo słońce zachodzi 365 razy w roku a wiatr jest zmienny - na lądzie wiatraki pracują na mocy od zera do około 70 proc. mocy znamionowej, średnio dają energię równoważną pracy na pełnej mocy przez 20 do 25 proc. czasu w roku.
24.08.2020r. 05:22

Andrzej Jurkiewicz, Dariusz Wereszczyński, Marcin Fice ("Energetyka" - 7/2020)
Uzyskane wyniki bilansów dla przykładowej wiejskiej sieci nN w osłonie OK(WSE-μEB) wskazują na duży potencjał technologii mikroelektrowni μEB. Przeprowadzona analiza pokazała możliwości techniczne budowy zbilansowanych energetycznie systemów (WSE).
21.08.2020r. 05:08

Dr Łukasz Czarnecki - prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ("Energetyka" - czerwiec 2020)
Przypadek Meksyku, a zwłaszcza wdrożenie nowych instytucji w sektorze regulacji energetyki, to bardzo nowoczesne, głębokie zmiany w sferze publicznej. Ustanowiono nowe prawo, jak Ustawa o transformacji energetycznej, której celem jest uregulowanie zrównoważonego wykorzystania energii oraz zobowiązań dotyczących czystych energii i ograniczenia emisji zanieczyszczeń z przemysłu elektrycznego, przy zachowaniu konkurencyjności sektorów produkcyjnych. W nowych ramach prawnych zmieniono prawo energetyczne umów, w których uczestniczą różne instytucje rządowe. W artykule omówiono szczegóły wprowadzonych zmian.
20.08.2020r. 05:14

Dr hab. inż. Stefan Gierlotka - Polski Komitet Bezpieczeństwa w Elektryce SEP ("Energetyka" - czerwiec 2020)
Klimat jest zjawiskiem niestabilnym i zawsze ulegał naturalnym zmianom. Przed trzystu laty klimat w Europie był surowszy niż obecnie. Były również czasy, w których było znacznie cieplej. Obecnie wiele uwagi poświęca się zagadnieniom związanym z ocieplaniem klimatu Ziemi. Ustalenie przyczyn tego ocieplenia nie jest tak oczywiste, jak by się mogło wydawać różnego rodzaju ekologom. Ekolodzy za ocieplenie klimatu obwiniają energetykę spalającą węgiel, podczas którego to procesu wytwarza się dwutlenek węgla.
19.08.2020r. 05:12

Tomasz Kodłubański, "Energia i Recykling" - nr 7/2020
Koronawirus postawił pod znakiem zapytania jakość działania wielu instytucji odpowiedzialnych za zdrowie obywateli w Europie i na świecie. Pokazał też, jak bardzo nasza gospodarka zależna jest od dostaw produktów z krajów azjatyckich, zwłaszcza z Chin. Jak w tej sytuacji odnajdują się polscy przedsiębiorcy działający w branży odnawialnych źródeł energii? Czy fotowoltaika w Europie w dobie COVID-19 może dalej z powodzeniem się rozwijać?

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE