ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
16.06.2020r. 09:32

Transformacja2050.pl
Epidemia COVID-19 w ciągu zaledwie kilku miesięcy spowodowała drastyczne zmiany na globalnych rynkach, w tym także na rynku energii. Pandemia choroby zakaźnej to jednak nie jedyne zjawisko o charakterze klęski żywiołowej, które mogło nas dotknąć. Co jeszcze może się zdarzyć i jakie będzie mieć skutki? Czy można się na to zawczasu przygotować? Pierwsza taką analiza opublikowana została na portalu Transformacja2050.pl.
16.06.2020r. 05:22

Tomasz Glinkowski - radca prawny Enea Operator Sp. z o. o. ("Energia Elektryczna" - 5/2020)
Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wywołującego chorobę COVID-19 ma ogromny wpływ na funkcjonowanie praktycznie każdej gałęzi przemysłu, a to z kolei ma znaczenie dla szeroko pojętych zamówień publicznych. Rządy poszczególnych krajów wprowadzały różnego rodzaju ograniczenia i restrykcje wpływające zarówno na wytwarzanie i dostarczanie zamawianych towarów, jak również na usługi świadczone w ramach zamówień publicznych.
15.06.2020r. 05:28

mgr inż. Marcin Malec ("Rynek Energii" - 2/2020)
W artykule przedstawiono koncepcję budowy narzędzia które pozwoli na redukcję kosztów związanych z użytkowaniem paliwa poprzez inicjowanie działań już na etapie planowania pozyskania (zakup lub własne wydobycie) surowca, co obecnie nie jest standardową praktyką w przedsiębiorstwach energetycznych.W przedstawionej koncepcji wzięto pod uwagę koszty użytkowania paliwa i koszty emisji środowiskowych ponoszone przez przedsiębiorstwo energetyczne.
12.06.2020r. 05:10

Rene Wetzel, ubitricity; Paweł Jamrożek, FENICE Poland ("Energia Elektryczna" - 4/2020)
Zapotrzebowanie na infrastrukturę do ładowania samochodów elektrycznych stało się faktem. Pod koniec lutego 2020 roku w naszym kraju zarejestrowane były 9803 samochody osobowe z napędem elektrycznym - wynika z najnowszego Licznika Elektromobilności Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Tylko w pierwszych dwóch miesiącach tego roku przybyło 1166 samochodów elektrycznych oraz hybryd plug-in. Oznacza to wzrost o ponad 180 proc. w stosunku do stycznia i lutego sprzed roku.
10.06.2020r. 05:01

dr Jan Rącza, Alternator Sp. z o.o. na zamówienie Fundacji Przyjazny Kraj
Raport odpowiada na pytanie, co powinien zrobić rząd, aby osiągnąć konkurencyjne ceny energii przy wychodzeniu z kryzysu gospodarczego do 2023? Skutki gospodarcze związane z COVID-19 w wymiarze krajowym i międzynarodowym to także szansa na podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw, która warunkowana jest m.in. cenami energii. Autor koncentruje się na wykorzystaniu tych elementów ram regulacyjnych i mechanizmów rynkowych, które mogą przełożyć się na wzrost efektywności sektora, a w konsekwencji umożliwić utrzymanie cen hurtowych i detalicznych energii na możliwie niskim poziomie.
09.06.2020r. 09:43

PSE
Opracowany przez Operator Systemu Przesyłowego, zgodnie z zapisami ustawy Prawo energetyczne, plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną na okres 10 lat.
09.06.2020r. 05:47

Wiesław Drozdowski, redaktor CIRE
Przedmiotem opracowania jest analiza wydatków polskich gospodarstw domowych na dwa produkty niezbędne do funkcjonowania we współczesnym świecie: energię i dostęp do internetu. Szczegółowej analizie poddano wydatki na energię elektryczną, gaz, ciepło i opał w latach 2007 - 2018 w relacji do wydatków na towary i usługi konsumpcyjne oraz do dochodu rozporządzalnego, a także w zakresie dostępu do internetu stacjonarnego, mobilnego i usług dodanych.
09.06.2020r. 05:14

prof. dr hab. inż. Roman Ulbrich ("Instal" - 5/2020)
W pracy przedstawiono doświadczenia po 2 latach pracy mikro instalacji fotowoltaicznej przyłączonej do sieci energetycznej. Stwierdzono, że instalacja została dobrana prawidłowo, spełnia oczekiwania a w drugim roku także pokrywa w 79 proc. zapotrzebowanie na energię elektryczną w budynku. Wskazano na pewne możliwości poprawy parametrów ekonomicznych, poprzez właściwe użytkowanie instalacji i dokonanie zmiany przyzwyczajeń użytkownika.
08.06.2020r. 05:14

dr Adam Węgrzyn, dyrektor programowy DISE
Zdaniem ekspertów DISE do najważniejszych stymulatorów rozwoju rynku gazu w Polsce, który należy wzmocnić dla podniesienia rentowności inwestycji w sektorze - jest zapewnienie stabilnego środowiska regulacyjnego w tym głównie taryfy wieloletniej.
05.06.2020r. 05:16

dr hab. inż. prof. PG Paweł Bućko, mgr inż. Wiktoria Stahl ("Rynek Energii" - 2/2020)
W artykule przedstawiono ideę usługi DSR, czyli reakcji strony popytowej, dla odbiorców rozproszonych. Wykazano możliwy wpływ redukcji zapotrzebowania na energię elektryczną przez mieszkańców domów jednorodzinnych. Oszacowano spodziewany wpływ na obciążenie systemu skoordynowanego wykorzystania zagregowanych możliwości świadczenia usługi DSR przez większą grupę odbiorców

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE