ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

ODCINKI
31.08.2010r. 12:54

Sierpień 2010 r. charakteryzował się wzrostami cen uprawnień, które rozpoczęły się już na ostatnich sesjach lipca. 27 lipca najniższą zanotowaną ceną było 13,25 €/EUA, natomiast ostatniego sierpnia maksimum odnotowano na poziomie 15,37€/EUA, co oznacza wzrost o 16%.
Autor analizy: Paweł Jankowski, Trader - Consus S.A.
31.07.2010r. 12:43

Lipiec upłynął pod znakiem dużej podaży jednostek protokołu z Kioto. Najpierw Bank Światowy 6 lipca sprzedał zapasy CER, później 9 lipca odbyła się aukcja brytyjska. W międzyczasie pojawiały się informacje o coraz większych prognozach podaży jednostek CER.
Autor analizy: Paweł Jankowski, Trader - Consus S.A.
31.05.2010r. 12:33

Maj 2010 był na rynku uprawnień bardzo burzliwym miesiącem. Zdominowała go nagła reakcja na kwietniowe wzrosty i finalne rozliczenie emisji instalacji za 2009 rok. Na majową dużą zmienność cen wpływ miały także liczne informacje napływające z Komisji Europejskiej oraz krajów będących stronami protokołu z Kioto.
Autor analizy: Paweł Jankowski, Makler Giełdy Towarowej nr 165 - Consus S.A.
30.04.2010r. 12:27

Kwiecień upłynął pod znakiem wzrostu cen uprawnień – ceny skoczyły z 12,60 € za EUA na Bluenext pierwszego kwietnia do aż 15,76 € trzydziestego kwietnia, co stanowiło maksimum tego miesiąca. Oznacza to eskalację cen jednostek EUA o ponad 25%. Jednym z najistotniejszych czynników przyczyniających się do ich wzrostu okazał się nadchodzący termin rozliczenia emisji poprzez umorzenie odpowiedniej liczby uprawnień.
Autor analizy: Paweł Jankowski, Makler Giełdy Towarowej nr 165 - Consus S.A.
31.03.2010r. 12:08

Rok 2010 rozpoczął się od minimów cenowych dla EUA i CER omawianego kwartału. Pierwsza transakcja spot EUA na giełdzie BlueNext w Paryżu została zawarta po cenie 12,64 euro, natomiast na spot CER na tej samej giełdzie cena wyniosła 11,53 euro. Ceny uprawnień zmieniały się w trendzie bocznym, oscylując pomiędzy 12,50 a 13,50 euro. Przyczyniły się do tego zarówno pesymistyczne nastroje inwestorów po bezowocnie zakończonej konferencji w Kopenhadze, jak i zakończenie roku bilansowego wielu przedsiębiorstw. Nie bez wpływu pozostało prawdopodobnie rolowanie kontraktów terminowych na uprawnienia, których termin wykonania przypadał w grudniu 2009r.
Autor analizy: Marianna Janczak, Samodzielny Specjalista ds. Rynków Zagranicznych - Consus S.A.
05.03.2007r. 09:28

Pełna treść Komunikatu Komisji do Rady europejskiej i parlamentu Europejskiego - europejska polityka energetyczna
13.02.2007r. 09:02

Cały świat – a Europa w szczególności – stoi dziś w obliczu takiego wyzwania energetycznego i ekologicznego, które dotyczy w równej mierze każdego z państw członkowskich. Rzecz w tym, jak zapewnić Europie dostawy czystej, a przy tym konkurencyjnej energii w warunkach zmian klimatycznych, globalnego wzrostu zapotrzebowania energetycznego i niepewności przyszłych dostaw. Wystarczy, że jedno z państw członkowskich uchyli się przed tym wyzwaniem, a skutki zaniechania dotkną wszystkich pozostałych. Nawet problemy wywołane poza Unią Europejską mogą wywierać wpływ na sytuację całej UE. Europie trzeba zatem zdecydowanej polityki energetycznej. Podjęty przez Komisję przegląd strategii energetycznej UE stanowi istotny krok ku skutecznej polityce energetycznej na miarę Europy.
08.07.2004r. 11:46

Nadeszła pora wakacji – dobry czas, aby zająć się nieco odprężającą tematyką. W ramach odprężenia nie będziemy tym razem zajmować się podstawami matematycznymi, lecz przedstawimy uproszczony schemat obrazujący możliwości wykorzystania połączonych sił modelowania matematycznego i metod optymalizacji.
02.03.2004r. 07:42

Jak wynika z praktyki IMG, często spotykanym oczekiwaniem Klientów jest wdrożenie całego zakresu zakupionego przez nich systemu ERP. Zwłaszcza umowa typu stała cena (ang. fixed price) sprzyja takiemu podejściu - "zapłaciliśmy za cały system, więc oczekujemy, że wdrożone zostaną wszystkie funkcjonalności, które system posiada".
18.08.2003r. 07:10

Tworzyć przyszłość, ale tak naprawdę dlaczego? Czy dotyczy to również branży energetycznej? Sytuacja monopolisty naturalnego nie skłania przecież do eksperymentów. Co to znaczy tworzyć przyszłość? Czy chodzi o integrację, redukcję kosztów i poprawianie efektywności? Oto zagadnienia majowego odcinka serii artykułów pod wspólnym tytułem: "Rok 2@@4. Bilans Otwarcia".

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE