ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
25.01.2018r. 05:01

dr inż. Sebastian Kiluk
Już sama tylko dyskusja na temat inteligentnych kontraktów Blockchain na rynkach energii elektrycznej ma ogromny potencjał objaśniający zapóźnienie tych rynków względem dostępnych technologii. Jednocześnie jednak może być źródłem ważnych refleksji na temat głębszego powiązania rozwoju technologicznego z gospodarką i zmianami społecznymi.
18.01.2018r. 05:07

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Cztery różne perspektywy w pigułkach (język; zderzenie z szerokim otoczeniem; Unia; wynalazki-innowacje-przełomy), a z każdej wynika to samo. Z transformacji energetyki wymigać się nie można. Nie zapominając o starym trzeba się zmierzyć z nowym.
11.01.2018r. 06:08

dr inż. Jarosław Michalak, Katedra Energoelektroniki, Napędu Elektrycznego i Robotyki, Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej
Układy energoelektroniczne na wschodzącym mono rynku energii elektrycznej OZE, to nic innego jak "silnoprądowy" segment inteligentnej infrastruktury służący do jej "równoległej" integracji z KSE na osłonach OK1 do OK5 za pomocą hardwarowych terminali sieciowych ZOS(I,U) oraz ZOK(E,P). To ten segment inteligentnej infrastruktury umożliwi wycinkową konwersję jednolitego systemu elektroenergetycznego WEK (system AC) w hybrydową (AC-DC) elektryczną infrastrukturę energetyki EP-NI, o całkowicie nowym potencjale dynamicznego zarządzania procesami rynkowymi.
04.01.2018r. 05:55

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk
W interesie podmiotów zasiedziałych na rynku energii elektrycznej (elektroenergetyka WEK) jest otwarcie sobie dopływu tlenu potrzebnego do przeżycia za pomocą sieciowych terminali dostępowych do inteligentnej infrastruktury rynkowej. Alternatywą jest wykorzystanie tej infrastruktury do odcięcie tlenu podmiotom zasiedziałym przez pretendentów do rynku. Konfrontacja nie jest jednak nikomu potrzebna.
21.12.2017r. 05:08

dr inż. Robert Wójcicki, Instytut Informatyki, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej
Net metering (jeśli się wykorzysta jego pełny potencjał) przełamuje główną barierę rozwoju konkurencji na rynku energii elektrycznej, którą w ostatnich 20 latach stała się opłata systemowo-sieciowa. W szczególności umożliwia uzmiennienie tej ostatniej, czyli też wprowadzenie szybkiego (centwórstwo czasu rzeczywistego) rynku jednotowarowego. Łącznie z ekonomiką kosztów krańcowych i unikniętych net metering tworzy środowisko, w którym źródła OZE wygrywają konkurencję na dużej części rynku. Już obecnie jest to nie mniej niż kilkanaście procent. Pokazują to analizy przedstawione w Raporcie.
14.12.2017r. 05:15

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk i dr inż. Krzysztof Bodzek
Istotą rewitalizacji sieci elektroenergetycznych jest powiązanie starych koncepcji systemowych (takich jak zamknięte struktury sieci nN-SN, a także systemy hybrydowe AC-DC) z nowymi technologiami (energoelektronicznymi, elektronicznymi i teleinformatycznymi) służącymi do zarządzania rozpływami i ograniczeniami sieciowymi. Ponadto, powrót do "prostych" układów "dosyłowych" znanych z początków tworzenia systemów elektroenergetycznych (w obecnej fazie rozwoju z bardzo silnie rozwiniętymi sieciami przesyłowymi).

07.12.2017r. 05:09

dr inż Marcin Fice
W nowej architekturze rynku energii elektrycznej centralną rolę odgrywają osłony kontrolne OK1 do OK5. Tytułowe, w Raporcie, ekwiwalentowanie techniczno-ekonomiczne tych osłon jest w środowisku technologicznego rogu obfitości i kosztów krańcowych otwarciem drogi na rynku energii elektrycznej do bardzo silnej konkurencji, bez ryzyka jej destrukcyjnych skutków na przebieg transformacji energetyki.
30.11.2017r. 05:13

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk
Transformacji energetyki do mono rynku energii elektrycznej OZE (po stronie podażowej) i rynków energii użytecznej (po stronie popytowej) nie da się przeprowadzić za pomocą najlepszego nawet rządowego ręcznego sterowania. Jest to możliwe tylko za pomocą konkurencyjnego rynku. Ale ukształtowanie takiego rynku wymaga bardzo przemyślanej architektury.
23.11.2017r. 05:06

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk, dr inż. Krzysztof Bodzek , Politechnika Śląska w Gliwicach
Transformacja energetyki doszła do miejsca, w którym nawet dla niewprawnego oka jest widoczne, że systemowy efekt skali energetyki WEK nie równoważy już negatywnego efektu łańcucha strat (energetycznych i ekonomicznych) między geologicznymi złożami politycznych paliw kopalnych i użytecznymi usługami energetycznymi. Wyraźny staje się natomiast pozytywny efekt fabryczny masowej produkcji urządzeń/artykułów dla demokratycznej rozproszonej energetyki OZE połączony ze skalowalnością usług energetycznych i wysoką egzergią energii elektrycznej ze źródeł OZE. Skalowalność i modele referencyjne struktur prosumenckich bilansów energetycznego otwierają drogę do efektywnych rozwiązań i do odpowiedzi jak osiągać współcześnie bezpieczeństwo energetyczne.
16.11.2017r. 05:10

prof. dr hab. inż. Jan Popczyk i dr inż. Marcin Fice, Politechnika Śląska w Gliwicach
Globalizacja przyspieszyła politykę klimatyczno-energetyczną. Ta uruchomiła transformację energetyki ogarniającą wszystko. Teraz potrzebna jest metoda energetyki umożliwiająca (w długim procesie) konsolidację 4 środowisk transformacyjnych: technologicznego, ekonomicznego, biznesowego i społecznego, z których każde radykalnie się zmieniło w ostatnich 25 latach pod wpływem internetu. Nowa metoda umożliwi stopniowe zawężanie obszaru poszukiwań trajektorii transformacyjnej energetyki. Celem trzeciego Raportu Cyklu jest nadanie praktycznego znaczenia takiemu zawężaniu w odniesieniu do energetyki polskiej.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE