ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
17.05.2018r. 05:14

J. Popczyk, K. Bodzek, J. Grześkowiak
Dlaczego wirtualna platforma WME (wirtualny system elektroenergetyczny) jest wehikułem do mono rynku energii elektrycznej OZE, funkcjonującym przecież w tendencji na rzeczywistej, chociaż bardzo zredukowanej, infrastrukturze sieciowej? Dlatego, że umożliwia od zaraz konsolidację istniejących, bardzo zróżnicowanych, zasobów ludzkich i materialnych na rzecz jasno określonego celu. Tym celem jest zbudowanie rynkowego mechanizmu "wpychania", krok po kroku (za pomocą sił konkurencji), źródeł wytwórczych w osłony kontrolne: OK1, OK2, OK3. Czy da się w horyzoncie 2040 zbudować mono rynek energii elektrycznej OZE w 70-tysięcznym mieście wykorzystując przejściowo do tego celu platformę WME? Wyniki Raportu dla platformy WME rozpostartej na starcie w przybliżeniu na jednej dziesiątej części województwa wielkopolskiego dają podstawę do stwierdzenia, że jest to możliwe.
12.04.2018r. 05:10

J. Popczyk, K. Bodzek, M. Fice
Wirtualny minisystem elektroenergetyczny (WME) może się okazać w kolejnych latach najskuteczniejszą koncepcją pobudzenia rynku wschodzącego (1) energii elektrycznej OZE i rynku prosumenckich usług energetycznych, czyli rynku energii użytecznej. Dlatego, bo wszystkie "składowe" minisystemu WME istnieją już, trzeba je tyko umiejętnie połączyć i wykorzystać. Wykorzystanie to oznaczałoby zarazem wejście na drogę najbardziej racjonalnego równoważenia interesów w procesie transformacji całej polskiej energetyki w horyzoncie 2050. Czyli zastępowania dotychczasowych rynków energii pierwotnej (paliw kopalnych) i sektorowych rynków energii końcowej (energii elektrycznej, ciepła i paliw transportowych) mono rynkiem OZE, w tendencji co najmniej 5-krotnie mniejszym od sumy rynków energii pierwotnej, i prawie 3-krotnie mniejszym od sumy rynków końcowych.
29.03.2018r. 05:02

J. Popczyk, K. Bodzek, M. Fice, A. Pilśniak, K. Sztymelski, R. Wójcicki
Cenotwórstwo rozpatrywane w kontekście jego dyfuzji do inteligentnej infrastruktury energetyki EP-NI odmienia fundamentalnie/jakościowo rynek energii elektrycznej, w szczególności w części związanej z wymaganiami dotyczącymi kształtowania architektury rynku i projektowania mechanizmów rynkowych. Z tego punktu widzenia pierwsze próby algorytmizacji użytkowania energii elektrycznej przedstawione w Raporcie potwierdzają racjonalność dotychczasowych propozycji odnoszących się zarówno do architektury jak i do mechanizmów przedstawionych w piątym Raporcie Cyklu BŹEP. Przede wszystkim jednak otwierają nowe perspektywy dotyczące koncepcji współużytkowania sieci rozdzielczych nN-SN na podobieństwo współużytkowania sieci i systemów komputerowych.
15.03.2018r. 05:02

J. Popczyk, K. Bodzek, K. Dębowski, M. Fice, R. Wójcicki
Technologie (mikroźródła PV, elektrownie wiatrowe lądowe i morskie, mini- i mikro-elektrownie biogazowe), zmiana struktury podmiotowej (trójbiegunowa struktura EP-NI-WEK), usługi systemowe na rynku wschodzącym energii elektrycznej (inteligentna infrastruktura i energia użyteczna - kategoria integrująca tradycyjne użytkowanie energii elektrycznej z użytkowaniem pompy ciepła w pasywnym budynku, i z użytkowaniem samochodu elektrycznego), to rzeczywistość ukształtowana na świecie w ciągu ostatnich dwudziestu lat, ale ciągle "rozsypana", przed masową falą dyfuzji do prosumenckiej gospodarki energetycznej (w Polsce: od Kowalskiego po KGHM). Przychodzi czas na konsolidację, na poziomie metody i produktów rynkowych. Narzędziem racjonalnej konsolidacji jest cenotwórstwo (rozproszone).
08.03.2018r. 05:07

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
W obszarze użytkowania inteligentnej infrastruktury polskie społeczeństwo (w całości) wykonało w ostatnich 20 latach krok milowy, razem z najlepszymi na świecie. Na polskim rynku energii elektrycznej symbolem inteligentnej infrastruktury jest elektroniczny licznik, ewentualnie ze zdalnym odczytem. Licznik, który w żadnym stopniu nie przekłada się na nowe cenotwórstwo. Taki stan, to bomba z opóźnionym zapłonem.
22.02.2018r. 05:03

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
Raport "W dążeniu do mono rynku energii elektrycznej OZE i rynków energii użytecznej. 10-stronicowa podróż elektroenergetyka przez historię polskiej elektroenergetyki" inauguruje Cyk Raportów BPEP, następujący po Cyklu BŹEP. Jest to zarazem inauguracja działalności biblioteki powszechnej ukierunkowanej na potrzeby energetyki prosumenckiej (BPEP), która będzie funkcjonować równolegle z dotychczasową biblioteką źródłową (BŹEP). A przyczyna? W 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę elektroenergetycy znaleźli się w sytuacji moralnej i intelektualnej trudniejszej niż kiedykolwiek. Tego egzaminu nie wolno nam jednak oblać. Egzamin musimy zdać - jesteśmy to winni poprzednikom.


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE