28.09.2017r. 05:24
Maksymilian Przygrodzki - PSE Innowacje Sp. z o.o., Politechnika Śląska; Rafał Gwóźdż, Paweł Chmurski - PSE Innowacje Sp. z o.o. ("Rynek Energii Elektrycznej. Rozwój i eksploatacja". Politechnika Lubelska)
W artykule podjęte zostały rozważania dotyczące oceny wystarczalności podsystemu wytwórczego dla potrzeb długoterminowego planowania rozwoju. Przedstawiono aspekty przemawiające za budowaniem modelu o charakterze probabilistycznym jak i przykłady takich rozwiązań. W wymiarze analitycznym przedstawiono praktyczne aspekty modelowania w zastosowaniu do KSE.
19.09.2017r. 05:09
Leszek Juchniewicz, OSDnEE, Grzegorz Pizoń, Ernst & Young ("Nowa Energia" - 4/2017)
W KSE funkcjonują liczne przedsiębiorstwa, realizujące różne zakresy działalności energetycznej. Zgodnie z zasadą unbundlingu, przedsiębiorstwa energetyczne odrębnie organizują i prowadzą działalność polegającą na wytwarzaniu, przesyłaniu lub dystrybucji oraz obrocie energią elektryczną. Istnieje jednak w gospodarce polskiej liczna grupa przedsiębiorstw energetycznych mających odmienny status. Nie dość, iż łączą w sobie działalność konkurencyjną i regulowaną, czyli dystrybucję i obrót energią, to dodatkowo występują w dwojakiej roli: jako odbiorca energii i jednocześnie jej dystrybutor. Mowa o zamkniętych systemach dystrybucyjnych.
31.08.2017r. 05:05
Waldemar Gochnio, Marek Kulesa - Towarzystwo Obrotu Energią ("Rynek Energii Elektrycznej. Polityka i ekonomia". Politechnika Lubelska)
Referat prezentuje wpływ nowych uregulowań prawnych w Polsce na funkcjonowanie rynku energii, na pozycję odbiorcy końcowego, zwłaszcza na prosumentów. Referat omawia zmiany w zasadach działania mechanizmów rynkowych, nowe zasady wsparcia energii odnawialnej, w tym system aukcyjny oraz włączenie sprzedawców w pokrywanie części kosztów tego wsparcia. Referat opisuje nowe obowiązki sprzedawców, nałożone przez nowelizację ustawy o OZE i przez nową ustawę o efektywności energetycznej. Przedstawia doświadczenia z funkcjonowania rynku prosumentów. Autorzy odnoszą się do wyzwań stojących przed sprzedawcami, związanymi z rozwojem smart gridu, smart meteringu i magazynowaniem energii
17.08.2017r. 05:05
Paweł Terlikowski, Józef Paska, Karol Pawlak - Instytut Elektroenergetyki Politechniki Warszawskiej ("Rynek Energii Elektrycznej. Polityka i ekonomia". Politechnika Lubelska)
Amerykański model rynku energii jest zdecydowanie bardziej skomplikowany niż model europejski. W założeniu rynek ten pozwala lepiej stymulować procesy inwestycyjne, inwestycjom sprzyja transparentność reguł. Wadą amerykańskich rozwiązań jest duża zmienność cen oraz złożony algorytm ich wyznaczania. W artykule przedstawiono stan obecny i perspektywy rozwoju amerykańskiej energetyki.
08.08.2017r. 05:34
Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka" - czerwiec 2017 r.)
Rok 2016 pozostawił podmiotom gospodarczym elektro¬energetyki w Polsce wiele wyzwań, nierozwiązanych problemów z lat poprzednich i wiele pytań bez odpowiedzi. Poczynając od porozumień paryskich z COP-21 (z grudnia 2015), poprzez kon¬sekwentną, a opresyjną wobec węgla polityki klimatycznej UE, kończąc na ciężarze z wprowadzanych konkluzji BAT i tzw. Pa¬kietu Zimowego.
26.07.2017r. 05:05
Jarosław Bogacz - Politechnika Śląska ("Rynek Energii Elektrycznej. Rozwój i eksploatacja". Politechnika Lubelska)
W artykule przedstawiono porównanie rozwiązań w zakresie regulacyjnych usług systemowych wdrożonych w wybranych krajach i stanu obowiązującego w Polsce. Zaprezentowano również główne metody kwantyfikacji zapotrzebowania na wielkość usług regulacji trójnej systemu elektroenergetycznego oraz metody zapewnienia jej podaży. Omówiono wyniki analizy wykorzystania istniejących zasobów podażowych w zakresie regulacyjności trójnej dla krajowego systemu elektroenergetycznego przy różnych scenariuszach rozwoju energetyki odnawialnej niesterowalnej.
19.07.2017r. 05:05
Michał Połecki ("Rynek Energii" - czerwiec 2017 r.)
Rozwój energetyki odnawialnej wysuwa na pierwszy plan problem z utrzymaniem odpowiedniego poziomu rezerwy mocy w krajowym systemie elektroenergetycznym (KSE). W artykule skoncentrowano się na pokazaniu zależności pomiędzy wybranymi kosztami prowadzenia jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych (JWCD) a rozwojem energetyki wiatrowej. Sprawdzono jak wprowadzenie redukcji mocy w farmach wiatrowych (FW) przy różnych granicznych poziomach wpłynie na koszty rozruchów elektrowni konwencjonalnych.
11.07.2017r. 05:03
prof. dr hab. inż Jan Popczyk

Nie ma powodów, aby energetyka Wielkoskalowa Energetyka Konwencjonalna (WEK), cała, uginała się pod ciężarem odpowiedzialności za bezpieczeństwo energetyczne. W kontekście bezpieczeństwa elektroenergetycznego z całą pewnością nie ma powodu uchwalania ustawy o rynku mocy. Energetyka WEK musi natomiast zadbać o własny interes i poddać się restrukturyzacji. Najlepiej byłoby, aby zrobiła to siłami wewnętrznymi, a co najmniej, aby siły wewnętrzne w energetyce WEK pobudziły tę restrukturyzację.
07.07.2017r. 05:03
mgr inż Mieczysław Modzelewski - PEC Suwałki ("Automatyka - Elektryka - Zakłócenia" - nr 4/2016)
Zaprezentowano kogeneracyjny blok energetyczny w przedsiębiorstwie ciepłowniczym, o mocy nominalnej 7,36 MWe i 22 MWt, uruchomiony w grudniu 2008 roku. Wybór rozwiązania był wynikiem technicznych i ekonomicznych analiz przeprowadzonych w firmie. Omówiono historię budowy bloku. Podsumowano ponad 4-letnią eksploatację bloku - zakładane efekty zostały osiągnięte, a nawet przekroczone.
04.07.2017r. 05:27
prof. dr hab. inż Zbigniew Lubośny ("Automatyka - Elektryka - Zakłócenia" - nr 4/2016)
W artykule omówiono problemy związane z rozwojem systemów elektroenergetycznych, w tym związane z rozwojem elektroenergetyki wiatrowej i jej wpływem na system elektroenergetyczny. Omówiono oddziaływanie elektrowni wiatrowych na różne przejawy funkcjonowania systemów elektroenergetycznych.