ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
30.10.2015r. 14:06

Janusz Gajowiecki, Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.
Rynek energetyczny w Europie czekają ogromne zmiany. Reorganizacja, wynikająca przede wszystkim z planowanego nowego Modelu Rynku Energetycznego UE, będzie tak głęboka, że warto ją poddać analizie już teraz. Zmiany reguł gry dotkną nie tylko wytwórców energii, ale też operatorów sieci przesyłowej i dystrybucyjnej, choćby w związku z wprowadzeniem ogólnoeuropejskich instrukcji mających ujednolicić zasady bilansowania i korzystania z sieci energetycznych. Polska musi też zdawać sobie sprawę, że nasze spółki energetyczne będą zmuszone konkurować na coraz bardziej otwartym i liberalizującym się rynku.
09.10.2015r. 11:58

PTPiREE
Raport prezentuje najciekawsze i najnowsze dane statystyczne z rynku przesyłu i dystrybucji energii w Polsce. Najwięksi członkowie PTPiREE – PSE, Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja, RWE Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja, prezentują wybrane projekty inwestycyjne oraz wdrażane technologie i innowacje.
05.10.2015r. 13:17

Sławomir Bielecki, Tadeusz Skoczkowski ("Rynek Energii" - sierpień 2015)
Artykuł zawiera przegląd zasad i sposobów rozliczeń za użytkowanie mocy biernej, stosowanych w wybranych krajach europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, sygnalizuje konieczność zmiany sposobu rozliczeń w celu lepszej alokacji kosztów i korzyści wynikających z gospodarki mocą bierną, wskazuje na potrzebę wykorzystania potencjału regulacyjnego mocy biernej, jaki tkwi w źródłach rozproszonych i instalacjach odbiorczych.
29.09.2015r. 13:55

Henryk Majchrzak, Andrzej Midera, Tomasz Sikorski
W referacie przedstawiono podstawowe cechy jednotowarowego rynku energii w kontekście zapewniania długoterminowego bezpieczeństwa dostaw energii oraz zaprezentowano rodzaje mechanizmów mocowych służących do stymulowania inwestycji w zasoby wytwórcze wraz ze scharakteryzowaniem dwóch pod-stawowych mechanizmów mocowych spośród stosowanych w Europie: rynku mocy i rezerwy strategicznej. Następnie przytoczono stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące mechanizmów mocowych oraz opisano podejmowane w ostatnim okresie działania w Polsce w zakresie rozwoju mechanizmów rynkowych dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii.
("Rynek Energii" - sierpień 2015)
01.06.2015r. 13:49

Niedoborom mocy wytwórczych państwa członkowskie UE chcą przeciwdziałać za pomocą systemów wynagradzania za utrzymywanie tych mocy. W artykule przedstawiono dotychczasowe rezultaty w zakresie wdrażania tych systemów, ze szczególnym uwzględnieniem ilościowych systemów rynkowych.
Autor: Tomasz Motowidlak ("Rynek Energii" - kwiecień 2015)
17.04.2015r. 10:28

Polska energetyka znajduje się między młotem unijnej polityki klimatycznej a kowadłem swojego obecnego kształtu. Już dziś wiemy, że przegraliśmy walkę o przyszłość węgla i nie ma od tego odwrotu.
Z dr inż. Wojciechem Myśleckim - ekspertem ds. energetycznych rozmawia Marcin Wandałowski, Redaktor Centrum Strategii Energetycznych w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
27.03.2015r. 09:29

Unia Europejska dąży do stworzenia jednolitego rynku energii. Pomimo ogromnej wagi tego projektu, wydaje się on być mało transparentny – nie wiemy dokładnie, na jakim znajduje się on obecnie etapie, czy jaką ostatecznie przyjmie formę.
Rozmowa z prof. PO, dr hab. inż Waldemarem Skomudkiem z Politechniki Opolskiej. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
19.03.2015r. 13:57

Współczesne organizacje coraz częściej wykorzystują narzędzia Web 2.0, by budować wizerunek innowacyjnych, nowoczesnych, transparentnych i społecznie odpowiedzialnych firm. W pracy poruszono zagadnienie wykorzystania narzędzi Web 2.0 na polskim i brytyjskim rynku energii do komunikacji z klientem końcowym.
Autor: Marta R. Jabłońska ("Rynek Energii" - luty 2015)
02.12.2014r. 14:06

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Podstawowym wnioskiem z dokonanej analizy jest stwierdzenie, że rynki zdolności wytwórczych są krokiem wstecz do gospodarki planowanej (nakazowo-rozdzielczej) wraz z konsekwencją znacznie wyższego kosztu społecznego. Jedynym negatywnym aspektem rynku bez składowej mocowej będą - przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej – przejściowo wyższe koszty niż wynikające z krótkoterminowych kosztów krańcowych.
("Nowa Energia" - nr 5-6/2014)
25.11.2014r. 14:49

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej rozpoczęło konsultacje społeczne Koncepcji Modelu Wymiany Informacji pomiędzy uczestnikami rynku energii elektrycznej w Polsce. Jest to kolejny krok, po wcześniejszym uzgodnieniu wspólnych wzorców Generalnej Umowy Dystrybucji (GUD) i Generalnej Umowy Dystrybucji kompleksowej (GUDk), w kierunku dalszego ułatwiania odbiorcom i sprzedawcom energii funkcjonowania na ogólnokrajowym detalicznym rynku energii.
Autor: Przemysław Kałek - kancelaria Chadbourne & Parke ("Energia Elektryczna" - nr 11/2014)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE