ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
05.03.2014r. 14:56

W artykule przedstawiono wyniki analizy wpływu wysokości strat energii elektrycznej w sieciach poszczególnych napięć na poziom stawek opłat dystrybucyjnych, które w części zmiennej zależą od poziomu tych strat. Wykazano brak spodziewanej korelacji między analizowanymi wielkościami.
Autorzy: Elżbieta Niewiedział, Ryszard Niewiedział - Wyższa Szkoła Kadr Menedżerskich w Koninie ("Energia elektryczna" - styczeń 2014)
24.02.2014r. 11:46

Uwolniony rynek energii nie gwarantuje sprzedawcom rentowności. Uda się tym, którzy będą w stanie zapanować nad kosztami sprzedaży i obsługi bieżącej... nie wydając całego zysku na informatykę.

-- Artykuł promocyjny --
Autor: Jarosław Zarychta, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu i Zarządzania Projektami w Pionie Utilities w Sygnity SA.
24.02.2014r. 11:04

W artykule przedstawiono założenia koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu, jak również sposoby jej wdrażania, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorstw z branży energetycznej. Działalność wielu firm w Polsce, oprócz koncentracji na sposobach uzyskania jak najlepszych wyników finansowych, uwzględnia również aspekty środowiskowe oraz etyczne. Jak dowodzą liczne badania i rankingi poświęcone tej tematyce, społeczna odpowiedzialność biznesu jest jednak domeną dużych przedsiębiorstw.
Autorzy: Małgorzata Jacyno, Jolanta Korkosz-Gębska, Mieszko Maj, Jarosław Milewski, Dominika Trębacz, Grażyna Wójcik ("Rynek Energii" - nr 6/2013)
13.02.2014r. 14:51

W artykule zaprezentowano dane dla elektroenergetyki obejmujące lata 2010-2012 w powiązaniu z wybranymi wskaźnikami makroekonomicznymi. Wskazują one na osiągnięcie zysków brutto na działalności energetycznej w analizowanych latach. Wynik ten jest rezultatem między innymi wzrostu cen energii (ok. 2%) i niewielkiego zwiększenia jej sprzedaży. Przedstawiono również podstawowe informacje o: poziomie sprzedaży, cenach energii, kosztach jej dostarczania do odbiorców hurtowych i detalicznych oraz wyniki finansowe dużych spółek energetycznych będących na giełdzie.
Autorzy: Henryk Kaproń, Zbigniew Połecki ("Rynek Energii" - nr 6/2013)
05.11.2013r. 14:44

W artykule opisano prawdopodobny rozwój technologii węglowych determinujący kształt rynku energii na świecie w przyszłości. Rozważania oparto o skomercjonalizowane badania. Na znanych przykładach pokazano: ceny energii z różnych źródeł i ich emisje CO2, wpływ cen energii na liczbę zatrudnionych i politykę państw w przeszłości, przewidywane zmiany cen węgla i gazu w przyszłości, względną konkurencyjność energetyczną wiodących gospodarek. Wywnioskowano, że jednym z nieuniknionych kierunków w energetyce jest nisko- lub niemal zeroemisyjna poligeneracja oparta o węgiel.
Autor: dr Janusz Lichota ("Rynek Energii" - nr 5/2013)
19.08.2013r. 14:12

Węgiel pozostaje jednym z głównych filarów niemieckiej energetyki. Przyszłość węgla na rynku niemieckim w dalszej perspektywie uzależniona będzie od polityki energetycznej, która zmierza stopniowo do sprowadzenia emisji dwutlenku węgla do minimum. To jednak nie oznacza, że nasi zachodni sąsiedzi zrezygnują z tego surowca.
Autor: Marek Świder - Dział Analiz Rynkowych, Węglokoks SA (Magazyn Korporacyjny GK Węglokoks)
31.07.2013r. 11:39

Niniejszy materiał ma na celu przedstawienie argumentacji za zasadnością utrzymania wsparcia kogeneracji w długim terminie z uwagi na szereg walorów tej technologii.
Polski Komitet Energii Elektrycznej
04.07.2013r. 14:11

Korzystne systemy wsparcia rozwoju i eksploatacji instalacji OZE w ostatnich kilku latach spowodowały w wielu krajach europejskich nagły wzrost mocy zainstalowanej.
Autor: dr inż. Henryk Majchrzak
("Czysta Energia" - nr 6/2013)
03.07.2013r. 12:50

Operator informacji pomiarowych (OIP) najprawdopodobniej już niedługo będzie nowym uczestnikiem rynku energii w Polsce. Podstawy jego funkcjonowania określono zarówno w projekcie nowej ustawy Prawo energetyczne (Pe), jak i w projekcie nowelizacji obecnie obowiązującej ustawy. Wprawdzie nie jest jeszcze przesądzone, czy instytucja OIP będzie wprowadzona do prawodawstwa już na podstawie wspomnianej nowelizacji, czy też dopiero w nowym Pe, niemniej warto teraz odnieść się do projektowanych przepisów.
Autor: Jakub Pokrzywniak Anna Urbańczyk – kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr Sp. K. ("Energia elektryczna" - maj 2013)
27.06.2013r. 15:02

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Powszechnie obserwowana niepewność przyszłości znajduje odbicie w licznych raportach, ekspertyzach i studiach strategicznych, starających się kreślić wizję świata w wymiarze globalnym i lokalnym. Szczególna jest w tych rozważaniach rola systemów zaopatrzenia w energię: wśród trzech klas zasobów, uznawanych za krytyczne we współczesnych społeczeństwach: energia, woda i żywność sekwencja taka nie jest dziełem przypadku.
("Rynek Energii" - nr 2/2013)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE