ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
04.10.2012r. 15:28

Republika Serbii po wyniszczających gospodarkę latach 90 XX wieku i niestabilnej politycznie pierwszej dekadzie XXI wieku jest na poziomie kreowania odpowiednich ram swojej strategii energetycznej. Głównym celem Belgradu jest zrealizowanie poszczególnych priorytetów przyjętej w 2005 roku „Strategii rozwoju sektora energetycznego Republiki Serbii do roku 2015”.
Autor: Wiktor Hebda ("Energetyka" - nr 9/2012)
23.08.2012r. 13:53

Stanowisko URE w sprawie IRiESD prowadzić może do naruszeń prawa energetycznego i wymusić na firmach stosowanie procedur niezgodnych z praktyką funkcjonowania rynku energii elektrycznej.
Autor: Grzegorz Antonowicz, radca prawny GWW Legal
22.05.2012r. 14:17

Pytanie zawarte w tytule wydaje się być przewrotne, ale dobrze oddaje odczucia, które mogą powstać, gdy przyjrzeć się temu, jak od kilkunastu lat wygląda praktyka Urzędu Regulacji Energetyki i sądów dotycząca procesu zatwierdzania taryf. Praktyka ta kształtuje się niezbyt pozytywnie dla przedsiębiorstw energetycznych, a co więcej, nic nie wskazuje na to, aby miało się to w przyszłości poprawić.
Autor: Mec. Przemysław Kałek - Kancelaria Chadbourne&Parke LPP ("Energia Elektryczna" - 4/2012)
17.05.2012r. 12:55

Regulacja w Wielkiej Brytanii w wielu aspektach uznawana jest za wzorcową dla rozwiązań wdrażanych w innych krajach. Regulacja realizowana przez Office of the Gas and Electricity Markets (OFGEM), w obszarze dystrybucji, dotyczy 14 operatorów systemu dystrybucyjnego.
Autorzy: Włodzimierz Lewandowski - PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Bartłomiej Mroczek - PGE Dystrybucja SA
24.04.2012r. 14:49

Jerzy Łaskawiec
Zagadnienie jest ważne bo należy zapytać się czy jest to związane z braniem na siebie przez URE odpowiedzialności za stan infrastruktury ciepłowniczej w aglomeracjach?
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 4/2012)
16.02.2012r. 12:52

W ubiegłym tygodniu Prezes URE poinformował, że zamierza wszcząć szereg postępowań ws. niewykonania "obliga giełdowego" w 2010 roku. W chwili obecnej wiadomo jedynie, że ewentualne postępowania mogą dotyczyć 13 elektrowni, i że są to przede
wszystkim wytwórcy, którzy zgodnie z ustawą o rozwiązaniu kontraktów długoterminowych są zobowiązani do sprzedaży w publiczny sposób całej wytworzonej energii. Na razie nie wiadomo na czym miałoby polegać zarzucane wytwórcom niewykonanie obliga giełdowego.
Autorzy: Rafał Hajduk - partner, kancelaria Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy, Konrad Kosicki - adwokat, Kancelaria Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy, Krzysztof Gorzelak - radca prawny, Kancelaria Norton Rose Piotr Strawa i Wspólnicy
21.12.2011r. 15:06

W literaturze fachowej i naukowej, jak również w prawodawstwie państw członkowskich Unii Europejskiej nie ma konsensusu co do definicji pojęcia „generacja rozproszona”.
Autor: Mariusz Swora ( www.instytutobywatelski.pl )
14.12.2011r. 09:48

Najwyższa Izba Kontroli z własnej inicjatywy przeprowadziła kontrolę tworzenia i utrzymywania zapasów paliw przez elektrownie i elektrociepłownie. Kontrola została ujęta w planie pracy NIK pod nr P/10/049. Jej temat związany jest bezpośrednio z kwestią zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, będącego przedmiotem stałego zainteresowania zarówno opinii publicznej, jak i Sejmu RP.
Najwyższa Izba Kontroli
02.12.2011r. 14:41

Ustalenie taryfy dla energii i jej zatwierdzenie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym problemem przedsiębiorstw energetycznych, ponieważ taryfa stanowi ich źródło przychodu. Organ regulacyjny ma równoważyć interesy przedsiębiorstw i odbiorców energii. Po wielokroć przybiera to postać sporu między Prezesem URE a zainteresowaną firmą. Sporu, który trwa latami i nie jest do końca uregulowany prawnie.
Autor: Marcin Mykowski, radca prawny, specjalista prawa energetycznego, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Toruniu ("Energia Elektryczna" - nr 10/2011)
28.10.2011r. 05:44

W niedzielę, 30 października, wchodzą w życie zmiany w prawie energetycznym. Nowelizowane są przepisy dotyczące: obliga giełdowego, kwalifikacji zawodowych energetyków, biogazowni rolniczych, warunków przyłączenia czy definicji odbiorcy końcowego. W raporcie CIRE podsumowujemy najważniejsze zmiany.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE