ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
03.04.2009r. 10:41

Połączenie układu energetycznego z układem chemicznym, co ma miejsce w przypadku zgazowania węgla ukierunkowanego na produkcję gazu wykorzystywanego w kombinowanym obiegu gazowo-parowym z turbiną gazową oraz gazu syntezowego do przetwórstwa chemicznego, daje możliwość wykorzystania CO2 do produkcji metanolu, mocznika czy też paliw syntetycznych, a to przynosi poważne efekty ekonomiczne.
Rozmowa z dr . inż. Markiem Ściążko („Polska Energia” – marzec 2009)
13.06.2008r. 14:30

Największy w świecie zakład utylizacji odpadów komunalnych pracuje blisko 2 lat w Amsterdamie. Kompleks usytuowany w dzielnicy Westpoort obejmuje nową instalację oczyszczania ścieków i rozbudowaną spalarnię odpadów stałych. Wyróżniającą cechą tej inwestycji jest zintegrowanie obu obiektów w jedną całość, co zapewniło osiągnięcie szeregu znaczących korzyści.
Autor: Piotr Olszowiec ("Energia Gigawat" - maj 2008)
13.05.2008r. 15:31

Podstawowym paliwem w elektrociepłowniach jest w Polsce węgiel kamienny. Tradycyjną technologią spalania węgla w kotłach krajowych elektrociepłowni jest technologia pyłowa. Jednak w okresie ostatnich 15 lat, szczególnie na Śląsku, powstały bloki ciepłownicze wyposażone w kotły z cyrkulacyjną warstwą fluidalną.
Autorzy: Prof. dr hab. inż. Andrzej Ziębik, dr inż. Marcin Liszka, mgr inż., Krzysztof Hoinka ("Energetyka" - luty 2008)
11.02.2008r. 15:10

W artykule przedstawiono istotę hybrydowych systemów wytwórczych, ich rodzaje, przykłady rozwiązań elektrowni hybrydowych wykorzystujących odnawialne zasoby energii wiatru i Słońca tj. elektrowni słoneczno-wiatrowej, słonecznej z ogniwem paliwowym oraz elektrowni wiatrowej z zasobnikiem energii.
Autor: Józef Paska ("Rynek Energii" - nr 5/2007)
27.11.2007r. 14:09

Wszelkie znaki na niebie i na ziemi mazurskiej wskazują na to, że trzydziestoparotysięczny powiat olecki w województwie warmińsko-mazurskim będzie pierwszym w kraju w dużej mierze samowystarczalnym regionem z własną energią elektryczną, biopaliwami i gazem. W dodatku nic, co urośnie na tutejszym polu, lesie oraz znajdzie na śmietniku, nie zmarnuje się.
Autor: Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - listopad 2007)
23.10.2007r. 11:59

Zasadniczą przesłanką do stosowania skojarzonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła jest wyższa efektywność wykorzystania paliwa w porównaniu do rozdzielonego, a tym samym niższa emisja zanieczyszczeń do środowiska.
Autor: Henryk Wojciechowski ("Instal" 9/2007)
09.10.2007r. 14:27

Raport prezentuje mechanizmy jakie rządzą duńską energetyką, która bez wątpienia, może być wzorcem do naśladowania, nie tylko dla Polski ale i wielu innych krajów europejskich.
Autorzy: Katarzyna Prokop, Mariusz Podleś (Vattenfall Heat Poland S.A.)
06.09.2007r. 14:47

W artykule omówiono krajowe uregulowania dotyczące obowiązku zakupu energii elektrycznej wytwarzanej w skojarzeniu z wytwarzaniem ciepła. Opóźniona implementacja do ustawodawstwa krajowego Dyrektywy europejskiej o wspieraniu kogeneracji zmieniła uwarunkowania funkcjonowania źródeł skojarzonych na rynkach energii.
Autor: Paweł Bućko ("Rynek Energii" - nr 4/2007)
10.05.2007r. 15:02

Według danych Światowego Kongresu Geotermalnego, który miał miejsce w Turcji w 2005 roku, ponad 50 proc. energii geotermalnej na świecie wykorzystywane jest do ogrzewania pomieszczeń przy użyciu pompy ciepła, 17,7 proc, zużywane jest w kąpieliskach i do balneoterapii, 15 proc. do ogrzewania pomieszczeń ciepłem wód i par wydobywanych bezpośrednio rurami wiertniczymi.
(„Energia Gigawat” – maj 2007)
11.05.2006r. 14:49

Zaopatrzenie w ciepło jest istotnym elementem gospodarki energetycznej w państwach Europy Środkowej i Wschodniej (regionu). Ciepłownictwo tradycyjnie przeważa w krajach Europy Środkowej i Północnej, w których warunki klimatyczne (długie zimy) wpłynęły na rozwój ciepłownictwa w sektorze mieszkaniowym (ogrzewanie pomieszczeń i ciepła woda użytkowa).
Autor: Witold Cherubin (Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki, nr 2/2006)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLANDp
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE