ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
25.11.2015r. 12:47

Robert Starczyk, Dariusz Urbaniak, Rafał Wyczółkowski, Tomasz Wyleciał, Henryk Radomiak ("Rynek Energi" - październik 2015)
W pracy przedstawiono wyniki korelacji mocy kolektorów słonecznych z wartościami średniej temperatury powietrza oraz sumaryczną długością dnia w danym miesiącu roku. Przedstawiono ponadto dotychczasowe doświadczenia użytkowania kolektorów w ciepłowni akademickiej, które mogą być pomocne w przyszłych projektach, dotyczących ich wykorzystania.
18.09.2015r. 14:08

Prąd ze ścieków? Trzeba wykorzystać znajdujące się w nich bakterie. Potem wystarczy już tylko podłączyć kabelki. Taki pomysł na produkcję energii elektrycznej z nieczystości ma amerykański naukowiec Bruce Logan. Czyż nie brzmi to rewelacyjnie?
Autor: Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - sierpień 2015)
06.03.2015r. 11:10

Wydaje się, że sektory transportu morskiego oraz energetyki zależne są od siebie jedynie pod względem dostarczania odpowiednich surowców. Historia nieraz pokazała, że współpraca pomiędzy pozornie różnymi gałęziami gospodarki potrafi przynieść zaskakujące, wymierne efekty. Wynika to z faktu, ze bardzo często mamy do czynienia z systemem naczyń połączonych, z definicji zależnych od siebie. W dobie wyzwań stawianych energetyce współpraca z transportem morskim może nabrać całkiem nowego znaczenia.
Autor: Rene Kuczkowski - Enea Operator Sp. z o.o. ("Energia Elektryczna" - nr 2/2015)
04.12.2014r. 14:23

W pracy przedstawiono możliwość wykorzystania solarów do zaspokajania potrzeb cieplnych osiedla akademickiego. Zaprezentowano efektywność pracy solarów w poszczególnych okresach roku. Na podstawie zaprezentowanych wyników sformułowano wnioski, które mogą być pomocne w podejmowaniu ewentualnych decyzji zastosowania tego rodzaju źródła ciepła.
Autorzy: Dariusz Urbaniak, Tomasz Wyleciał, Rafał Wyczółkowski, Robert Starczyk ("Rynek Energii" - nr 5/2014)
28.11.2014r. 12:58

W jaki sposób namówić mikroskopijne organizmy do tego, aby zaczęły dostarczać energię elektryczną albo produkować paliwo? Jest kilka sposobów.
Autor: Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - listopad 2014)
31.10.2014r. 13:30

Jak przetworzyć na energię elektryczną ciepło oceanów rozgrzanych przez tropikalne słońce? Takie pytanie zadają sobie naukowcy rozwijający technologię OTEC.
Autor: Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - nr 10/2014)
28.04.2014r. 14:10

W University of Michigan (USA) wynaleziono taki proces produkcji biopaliw, który pozwala uzyskać dwadzieścia razy więcej energii niż przy jakiekolwiek innej istniejącej metodzie.
(„Energia Gigawat” – nr 1-2/2014)
22.04.2014r. 13:24

Naukowcom z Norweskiego Uniwersytetu Technologii udało się opracować technologię przyśpieszająca znacznie produkcję paliw w odpadów drzewnych. Zamiast, jak to ma miejsce obecnie, potrzebnych w tym celu kilku tygodni, wystarczy kilka godzin, aby można było uzyskać z odpadów drzewnych etanol.
Autor: Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" – nr 1-2/2014)
17.04.2014r. 14:16

Celem artykułu jest zaprezentowanie jednej z alternatywnych metod uzyskania energii elektrycznej i ciepła z odnawialnych źródeł, poprzez wykorzystanie odpadów z hodowli zwierząt i upraw roślinnych.
Autorzy: Tadeas Ochodek, Marcin Michalski ("Instal" - nr 3/2014)
28.03.2014r. 14:01

Regulacje prawne dotyczące gospodarki odpadami nakładają na podmioty uczestniczące w tym segmencie gospodarki, obowiązki prowadzące do zmniejszenia składowania na rzecz innych form ich zagospodarowania. Preferowanymi kierunkami są: odzysk materiałowy i energetyczny. Potencjał ilościowy paliw wytwarzanych ze zmieszanych odpadów komunalnych w zależności od źródła szacuje się na 4,5 do nawet 6 mln Mg rocznie. Obecnie jedynymi odbiorcami tego typu paliwa, w Polsce, są cementownie.
Autorzy: Piotr Krawczyk, Jacek Szczygieł ("Rynek Energii" - nr 6/2013)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Enotec
Gazterm
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Instytut PEcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE