X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.
Naukowcy szukający nowych źródeł energii próbują wcielać w życie pomysły, przy których turbiny wiatrowe i tradycyjne ogniwa fotowoltaiczne słoneczne to klasyka
Autor: Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - maj 2012)
Święta Barbara jest nie tylko patronką górników, ale także marynarzy i rybaków, uznawaną zarówno przez kościół katolicki, jak i przez cerkiew prawosławną. Tak więc zejście w poszukiwaniu mineralnych i energetycznych surowców poniżej powierzchni morza na większą niż do tej pory skalę nie wywoła żadnej rewolucji w tym zakresie. Widać Stwórca przewidział i założył taką kolej rzeczy.
Autor: Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - nr 1/2012)
Rok 2011 w produkcji brykietu/pelletu to rok brutalnie naturalnej weryfikacji realizmu, wiedzy i umiejętności zabezpieczenia surowca do produkcji przez Producentów i ich pracowników odpowiedzialnych za pozyskiwanie Biomasy Agro, jako surowca.
Skoro nieodnawialne źródła energii stają się nie tylko droższe, ale w coraz większym stopniu negatywnie oddziałują na środowisko, to każdy kraj czuje się zobowiązany do intensywnego stosowania odnawialnych źródeł energii, wśród których biogaz znajduje znaczącą pozycję. Jak ogromne w tym obszarze energetycznym są nasze możliwości obrazują szczegółowe dane o rozwoju biogazowni na terenie Niemiec.
Autor: prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz Kotowski ("Energia Gigawat" - nr 11/2011)
W niedzielę, 30 października, wchodzą w życie zmiany w prawie energetycznym. Nowelizowane są przepisy dotyczące: obliga giełdowego, kwalifikacji zawodowych energetyków, biogazowni rolniczych, warunków przyłączenia czy definicji odbiorcy końcowego. W raporcie CIRE podsumowujemy najważniejsze zmiany.
Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Osiągniecie unijnych celów w zakresie energetyki na lata 2020 I 2050 wymaga stworzenia systemowego podejścia, opartego na zasadzie trzech RE : ograniczenia (REducing) zużycia końcowego, recyklingu (REcycling) energii, która mogłaby być marnotrawiona i konwersji (REplacing) paliw kopalnych na rzecz odnawialnych i ciepła odpadowego. Temat 3RE jest bliżej omówiony w trzech studiach przypadku w oparciu o doświadczenia duńskie.
Energia pozyskiwana ze źródeł odnawialnych staje się istotnym składnikiem bilansów energetycznych wielu krajów europejskich. W Polsce przy obecnych regulacjach prawnych, cenach energii elektrycznej oraz stosowanym wsparciu finansowym największy potencjał do wykorzystania stanowi biomasa, która zgodnie z Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 14 sierpnia 2008 r. definiowana jest jako "stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulęgają biodegradacji, pochodzące z produkcji rolnej oraz leśnej, także przemysłu przetwarzającego ich produkty, a także części pozostałości odpadów, które ulegają biodegradacji." W przypadku krajowej energetyki biomasa jest głownie wykorzystywana jako paliwo dodatkowe przy realizacji procesu współspalania z węglem.
Autorzy: Krzysztof Kazalski, Piotr Hrycko - Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Zabrze, Arkadiusz Repczyński - Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich KOGENERACJA S.A., Wrocław
("Energetyka” 7/2011)
Pomimo ogromnych przeszkód finansowych i mentalnych w naszym społeczeństwie istnieje szansa, iż energetyka słoneczna znajdzie szerokie zastosowanie i pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa i efektywności energetycznej bez dewastacji środowiska naturalnego. Praca konkursowa zdobywcy I nagrody w kategorii szkoły ponadgimnazjalne ogólnopolskiego konkursu energetycznego pn. Odnawialne źródła energii - szansa na stabilizację klimatu i lepsze jutro!
Kluczem do rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej są dotacje rządowe na nowe instalacje i wyższe ceny zakupu produkowanej energii. Ankietowani na początku roku przedstawiciele firm działających na tym rynku w Polsce ocenili możliwości jego przyszłego rozwoju bardzo pozytywnie, przy czym większość z nich stwierdziła, że jedynym warunkiem jest … utrzymanie dotacji. I tutaj pojawia się problem.
Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Ostatnie dane statystyczne ujawniają fakt zaskakujący niektórych obserwatorów: Chiny objęły prowadzenie w wyścigu o tytuł najbardziej atrakcyjnego rynku dla energetyki odnawialnej. Informacje raportu Ernsta i Younga o nowym liderze rankingu, mierzonym wskaźnikiem atrakcyjności krajów w obszarze OZE (RECA) szczególnie poruszyły opinię USA - kraju dotychczas przewodzącego stawce.