ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
01.12.2010r. 14:59

Spodziewany dynamiczny rozwój instalacji fotowoltaicznych będzie wynikać z ciągłego postępu technicznego przemysłu wytwarzającego elementy instalacji PV. Chodzi tu zwłaszcza o panele, falowniki, kontrolery ładowania akumulatorów, akumulatory itp.
Autorzy: dr hab. inż. Zbigniew Zapałowicz, dr inż. Dariusz Szyszka ("Czysta Energia" - 10/2010)
17.11.2010r. 14:37

Biomasa większości z nas kojarzy się dziś z elementem odnawialnych źródeł energii obok słońca, wiatru i wody. One bowiem mają zastąpić nieodnawialne nośniki energii w postaci węgla, ropy oraz gazu ziemnego i przyczynić się do powstrzymania negatywnych zmian klimatu w następstwie wciąż jeszcze rosnącej emisji gazów cieplarnianych. Tymczasem przemysł chemiczny oraz inne gałęzie gospodarki światowej są w znacznym stopniu zależne od surowców z biomasy.
Autor: prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz Kotowski ("Energia Gigawat" - nr 10/2010)
16.11.2010r. 12:25

Publikacja prezentuje tytułowe zagadnienie w kontekście syntezy rolnictwa i energetyki oraz korzyści, które z takiej syntezy mogą wynikać dla Polski. Autor pisze w szczególności: "Rolnictwo musi zwiększyć areał gruntów i efektywność produkcji dedykowanych upraw energetycznych, tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał użytkowy biomasy".
Autor: Janusz Gołaszewski (Dział Profesorski Klastra 3x20)
04.11.2010r. 13:16

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Odległa wyspa na Karaibach – Bonaire – znajduje się w procesie budowania infrastruktury energetycznej, która stanie się największym w skali świata wytwórcą hybrydowym, łączącym źródła wiatrowe i agregaty z silnikami wysokoprężnymi napędzane biopaliwem. Docelowo za pięć lat mieszkańcy wyspy będą korzystać z energii elektrycznej do produkcji której wykorzystywać się będzie w 100% zasoby odnawialne ( energię wiatru i biopaliwa).
, dr inż. Henryk Wojciechowski - Instytut Energoelektryki Politechniki Wrocławskiej ("Instal" - 10/2010)
28.10.2010r. 11:48

Publikacja stanowi dopełnienie dotychczasowych publikacji Działu Profesorskiego Klastra 3x20 upoważniające do ogłoszenia społecznego programu pod nazwą "Rozwój energetyki OZE/URE w warunkach kryzysu inwestycyjnego w energetyce WEK".
Autor: Prof. Ludwik Tomiałojć (Dział Profesorski Klastra 3x20)
27.10.2010r. 15:01

Specjalistyczne czasopisma niemieckie szeroko rozpisują się o tym, że w miejscowości Wurmberg na terenie Baden-Württembergii właściciel domku jednorodzinnego przebudował przestarzały, olejowy system grzewczy na układ hybrydowy.
Autor: prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz Kotowski ("Energia Gigawat" - 9/2010)
11.10.2010r. 13:52

Nasza kultura i styl życia, cała nasza cywilizacja techniczna, obracają się wokół rozprowadzania i konsumowania energii. Jest nas około 6,75 mld (2009), liczebność ludzkiej populacji wzrasta obecnie o około 80 mln/r. Potrzeby energetyczne wzrastają o ok. 2% rocznie, bo energia jest niezbędna do zaspokojenie naszych podstawowych potrzeb materialnych i niematerialnych...
Autor: Marek Bartosik ("Energetyka" - nr 9/2010)
01.10.2010r. 15:02

Wśród odnawialnych źródeł energii dominującą obecnie rolę odgrywają energia wiatru oraz energia słońca. Niestety, tego typu elektrownie nie pracują równomiernie. Na przestrzeni każdej doby są określone godziny tak maksymalnej, jak i minimalnej produkcji energii elektrycznej, co wymusza wypracowanie technologii jej magazynowania.
Autor: prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz Kotowski ("Energia Gigawat" - nr 9/2010)
30.09.2010r. 14:11

Lato to okres burz i większego ryzyka porażenia przez piorun. To także okazja zobacze-nia tajemniczych obiektów zwanych piorunami kulistymi.
Autor: Andrzej Hołdys - publicysta „Wiedzy i Życia” ("Polska Energia" - nr 8/2010)
29.09.2010r. 13:44

Hybrydowe kolektory słoneczne wykorzystują efektywniej promieniowanie słoneczne, niż oddzielnie ogniwa fotowoltaiczne oraz baterie grzewcze. Ta technika nie mogła dłuższy czas doczekać się przemysłowej realizacji, gdyż nie potrafiono dostatecznie szybko pokonać różnorakich problemów związanych z przepływem ciepła od modułu fotowoltaicznego do absorbera.
Autor: prof. zw. dr hab. inż. Włodzimierz Kotowski ("Energia Gigawat" - nr 8/2010)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE