ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
27.12.2016r. 05:20

Agnieszka Kijo-Kleczkowska, Magdalena Szumera, Katarzyna Środa ("Rynek Energii" - 10/2016)
The paper presents properties and a thermal analysis of sewage sludge regarding to coal and biomass. It should be emphasized that in the Polish power industry coal is the basic fuel. However, given the variety of new legal requirements associated even if with need to reduce emissions to the atmosphere, or disposal of waste fuels, reducing their storage, biomass combustion and thermal utilization of sewage sludge and coal mule becomes extremely important.
02.12.2016r. 05:21

Jacek M. Dubrawski ("Energetyka" - październik 2016)
Egipt jest największym producentem ropy naftowej w Afryce (poza krajami zrzeszonymi w OPEC), i drugim co do wielkości na tym kontynencie (po Algierii) producentem gazu ziemnego. Odgrywa on również bardzo znaczącą rolę na międzynarodowym rynku energii, będąc operatorem Kanału Sueskiego oraz rurociągu Suez-Morze Śródziemne (SUMED).
28.10.2016r. 06:55

Derek Lenartowicz - Prezes Wykonawczy, Balamara Resources Ltd. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Australijczycy chcą udowodnić, że górnictwo węgla kamiennego w Polsce nadal może być rentownym interesem. Szacują, że - nawet w obliczu unijnej polityki klimatycznej - wykorzystanie tego surowca w Europie w ciągu najbliższych dwóch dekad pozostanie na podobnym poziomie. Lokalizacje górnicze w naszym kraju dają natomiast inwestorom to, czego nie ma w Australii - dostęp do infrastruktury kolejowej oraz energetycznej, a także bliskość rynków zbytu. Czy swoją przyszłość w jasnych barwach byłyby w stanie rysować również i polskie kopalnie? Owszem, o ile tylko wyzbędą się naleciałości historycznych i postawią na twardy biznes.
21.09.2016r. 05:10

Piotr Olszowiec na podstawie artykułu S. Siemienowa "Perspektywy energetyki wodorowej", Elektrik ("Energia Gigawat" - 9/2016)
Wiele wskazuje na to, że trwający od około 200 lat aktywny proces wydzielania wodoru z wnętrza Ziemi wprowadzi ludzkość do ery wodorowej, w której nasza cywilizacja zmieni gruntownie swoje oblicze. Filarem nowej energetyki i transportu stanie się najczystsze z paliw czyli darmowy wodór, zaś węglowodory jako odnawialne (!) nośniki posłużą głównie do innych celów.
05.07.2016r. 05:25

Jacek Balcewicz ("Energetyka Gigawat")
Z trudem przychodzi nam przyjąć to do wiadomości, ale na naszych oczach węgiel zaczyna tracić na znaczeniu jako pierwszorzędne paliwo w gospodarce światowej. Jak wynika z opublikowanego już po raz 65. „BP Statistical Reviev of World Energy 2016” rok 2015 był drugim z rzędu rokiem, gdy globalne wydobycie tego nośnika energii spadło.
27.06.2016r. 05:29

Jacek Kamiński, Adrianna Malik ("Rynek Energii" - kwiecień 2016)
Artykuł opisuje możliwość zastosowania metod programowania matematycznego w celu obniżenia kosztów pozyskania paliw w elektrociepłowniach poprzez optymalizację kierunków oraz wolumenów dostaw.
24.06.2016r. 08:33

Leszek Wieciech - Prezes i Dyrektor Generalny, POPiHN, Krzysztof Romaniuk - Dyrektor ds. Analiz Rynku Paliw, POPiHN. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
Globalny rynek ropy naftowej jest areną zmagań geopolitycznych, na której ścierają się interesy największych światowych mocarstw. Zjawiska na nim zachodzące wychodzą daleko poza kwestie stricte gospodarcze. Jak zatem rozumieć to, że od prawie dwóch lat jesteśmy świadkami trwałego odwrócenia cen ropy naftowej? Czym jest to spowodowane? W czyim interesie leży ta sytuacja, a komu nie jest ona na rękę? Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? Co to wszystko oznacza dla Polski?
09.06.2016r. 05:27

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 5/2016)
- Udokumentowane zasoby ropy w Rosji wystarczą na 28 lat - stwierdził w marcu 2016 roku minister Zasobów Naturalnych Federacji Rosyjskiej Siergiej Donskoj w wywiadzie dla "Rossijskaja Gazeta”. - Mówimy o rezerwach, o których wiemy dokładnie, gdzie, ile i jak wydobywać. Takie złoża zawierają do 14 mld ton ropy. Starczą na 28 lat, jeżeli będziemy wydobywać tyle, co obecnie tj. po około 505 mln ton rocznie - wyjaśniał minister.
19.05.2016r. 05:33

Waldemar Dołęga - Politechnika Wrocławska ("Energia Gigawat" - 5/2016)
Celem strategicznym krajowej polityki gospodarczej jest uzyskanie trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju. Oznacza to powiązanie rozwoju gospodarczego oraz wzrostu jakości życia ludności z poprawą stanu środowiska przyrodniczego a także dążeniem do zachowania go w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń, a więc z zapewnieniem bezpieczeństwa ekologicznego.
06.05.2016r. 06:40

Mirosław Taras - Doradca Zarządu, PD Co. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
W Polsce na złoże nie patrzy się przez pryzmat ekonomii, lecz przez pryzmat naszej miłości do węgla – kopie się go dla samego kopania, a nie dla zrobienia biznesu. Tymczasem rodzime zasoby są ogromne. Dzięki ich eksploatacji moglibyśmy zaspokoić nie tylko własne zapotrzebowanie, lecz nawet stać się eksporterem tego surowca na europejski rynek. Co zrobić, by uwolnić ten potencjał?

REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE