ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

TAURON
Polska Spółka Gazownictwa
EuRoPol GAZ
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
11.01.2016r. 13:38

Justyna Masłowska ("Rynek Energii" - grudzień 2015)
W artykule omówiono zmiany jakie nastąpią w polskim sektorze energetycznym w wyniku wdrożenia od 2016 r. dyrektywy IED o emisjach przemysłowych. Przeanalizowano aktualnie obowiązujące oraz przyszłe (wynikające z IED) standardy emisji SO2, NOx i pyłu. W oparciu o stworzoną przez autora bazę danych obiektów energetycznych (obejmującą elektrownie i elektrociepłownie zawodowe oraz przemysłowe spalające paliwa stałe) ustalono czy rozpatrywane obiekty są przygotowane na wejście w życie unijnych, zaostrzonych przepisów emisyjnych.
21.12.2015r. 13:54

Marek Garbicz, Hanna Sokół ("Rynek Energii" - grudzień 2015)
Tani gaz łupkowy rozwiązywałby większość dylematów polskiej energetyki tj. pogodzenie ekologii, bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności gospodarki. Fiasko projektu łupkowego oznacza, że dalsza dyskusja o optymalnej strukturze produkcji energii elektrycznej sprowadzi się do ustalenia proporcji między wykorzystaniem w elektroenergetyce krajowego węgla kamiennego i importowanego gazu ziemnego. Na rynkach światowych istnieje obecnie wyraźna nadpodaż gazu ziemnego. W tekście dowodzi się, że nie musi to przekładać się wprost na zbyt duże spadki cen paliwa gazowego.
15.12.2015r. 14:44

Karol Sztekler, Maciej Komorowski, Kamil Wal - AGH Akademia Górniczo-Hutnicza ("Energetyka" - 11/2015)
Przeprowadzona analiza wskazuje na to, że możliwa jest z technicznego punktu widzenia separacja CO2 ze spalin, niemniej technologia ta wymaga dużych nakładów energetycznych. Pozwala to twierdzić, że w przyszłości wraz z rozwojem technologii CCS, negatywny wpływ tej instalacji na blok energetyczny zostanie ograniczony, co w efekcie pozwoli na stosowanie go na szerszą skalę i zmniejszenie emisję CO2 do atmosfery.
01.12.2015r. 11:37

dr Przemysław Zaleski , (defence24.pl)
Rosja ze swoją strategią opierania bogactwa kraju na surowcach energetycznych i broni najbardziej dotkliwie odczuwa problemy ze spadkiem cen ropy i gazu. Jej sytuację nie poprawiają sankcję gospodarcze, finansowe i technologiczne, poprzez które nie może w pełni korzystać ze swojego potencjału.
27.11.2015r. 13:38

Agnieszka Kijo-Kleczkowska, Magdalena Szumera, Katarzyna Środa ("Rynek Energii" - 10/2015)
The paper presents the thermal analyses TG-DTG-DTA of sewage sludge, coal and biomass and their mixtures in different proportions, tested in air. Due to problems regarding the use and application of sewage sludge, which are associated with increasingly restrictive legislation regarding the need for sewage sludge storage in Poland beginning January 1, 2016, and because the waste has a gross heat of combustion greater than 6 MJ/kg d.m., its thermal disposal (combustion and co-combustion with other fuels: coal or biomass) is extremely important.
19.11.2015r. 13:03

Jacek Balcewicz ("Energia Gigawat" - 10/2015)
Technologia zgazowania węgla nie jest czymś zupełnie nowym. W historii wielkiej chemii najpierw był węgiel, zanim pojawił się wygodny i łatwy w użyciu gaz. Dzisiaj – choć mało kto to wie – 27 proc. światowej produkcji amoniaku oparte jest na węglu.
03.11.2015r. 13:07

Autor: Daniel Zbroński ("Rynek Energii" - październik 2015)
W pracy ustalono zarówno krajowe i wojewódzkie ogólne zużycie, jak i okresowe oraz roczne tempo zmian zużycia wybranych paliw i nośników energii w poszczególnych województwach w latach 2006–2013. Na podstawie danych GUS analizie poddano: węgiel kamienny, gaz ziemny i ciekły, lekki i ciężki olej opałowy oraz ciepło i energię elektryczną, których zużycie zestawiono w układzie regionalnym Polski.
23.10.2015r. 06:45

Marcin Wołowicz, Lee Choong-Gon, Kim Yu-Jeong, Lee Sang-Woo, Kim Tae-Kyun ("Rynek Energii"- 8/2015)
The paper presents behavior of molten carbonate fuel cell fueled by ash free coal (AFC) in comparison to hydrogen. The gasification process and production of ash free coal is described and literature review is done. To check the composition of syngas after gasification, experiment with ash free coal in the laboratory scale was performed.
01.10.2015r. 13:35

Autorzy: Andrzej Ziębik, Paweł Gładysz - Politechnika Śląska, Instytut Techniki Cieplnej ("Energetyka" - wrzesień 2015)
Założenia polityki energetycznej, zarówno pojedyncze¬go państwa jak i Unii Europejskiej, są opracowywane zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju i zawierają, m.in., ocenę bezpieczeństwa energetycznego kraju, prognozę zapotrzebowania na paliwa i energię, politykę racjonalizacji użytkowania paliw i energii oraz działania w zakresie ochrony środowiska.
21.09.2015r. 14:14

Wydawany od 64 lat Raport BP Statistical Review of World Energy jest najbardziej wyczekiwanym przez wszystkich analityków rynku energii dokumentem. Ukazuje się zawsze pod koniec I półrocza każdego roku. Choć firmowany przez jeden z trzech największych koncernów naftowych świata założonych równo na początku XX wieku uchodzi za dokument w pełni obiektywny, cechujący się wysokiej jakości danymi.
("Energia Gigawat" - 9/2015)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
Ebicom
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE