ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
09.06.2016r. 05:27

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 5/2016)
- Udokumentowane zasoby ropy w Rosji wystarczą na 28 lat - stwierdził w marcu 2016 roku minister Zasobów Naturalnych Federacji Rosyjskiej Siergiej Donskoj w wywiadzie dla "Rossijskaja Gazeta”. - Mówimy o rezerwach, o których wiemy dokładnie, gdzie, ile i jak wydobywać. Takie złoża zawierają do 14 mld ton ropy. Starczą na 28 lat, jeżeli będziemy wydobywać tyle, co obecnie tj. po około 505 mln ton rocznie - wyjaśniał minister.
19.05.2016r. 05:33

Waldemar Dołęga - Politechnika Wrocławska ("Energia Gigawat" - 5/2016)
Celem strategicznym krajowej polityki gospodarczej jest uzyskanie trwałego i zrównoważonego rozwoju kraju. Oznacza to powiązanie rozwoju gospodarczego oraz wzrostu jakości życia ludności z poprawą stanu środowiska przyrodniczego a także dążeniem do zachowania go w dobrym stanie dla przyszłych pokoleń, a więc z zapewnieniem bezpieczeństwa ekologicznego.
06.05.2016r. 06:40

Mirosław Taras - Doradca Zarządu, PD Co. Artykuł pochodzi z newslettera Centrum Strategii Energetycznych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.
W Polsce na złoże nie patrzy się przez pryzmat ekonomii, lecz przez pryzmat naszej miłości do węgla – kopie się go dla samego kopania, a nie dla zrobienia biznesu. Tymczasem rodzime zasoby są ogromne. Dzięki ich eksploatacji moglibyśmy zaspokoić nie tylko własne zapotrzebowanie, lecz nawet stać się eksporterem tego surowca na europejski rynek. Co zrobić, by uwolnić ten potencjał?
29.04.2016r. 05:31

Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - marzec 2016)
Dziesięć lat temu, kiedy ropa naftowa była droga, rozpędu nabrała idea, że można ją zastąpić paliwem wytwarzanym z jednokomórkowych glonów. Skończyło się głównie na fantazjach…
22.04.2016r. 05:00

Daniel Borsucki - członek rady Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii ("Polska Energia" - marzec 2016)
Czy w ramach polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej możliwe jest efektywne funkcjonowanie polskiego górnictwa węgla kamiennego?
08.02.2016r. 13:44

Aleksander Korytowski, Radosław Szczerbowski - Politechnika Poznańska ("Energia Gigawat" - nr 1/2016)
Dekarbonizacja Wielkiej Brytanii jest prowadzona na wszystkich szczeblach administracji państwowej i dotyczy każdego przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowego. Od budowy wielkich farm wiatrowych na Morzu Północnym, po ocieplenia ścian i dachów w kamienicach, Brytyjczycy walczą z emisją gazów cieplarnianych. Czterdzieści procent z nich uważa, że zmiany klimatyczne są konsekwencją działań ludzkości, kolejne 40% stawia na ludzkość wraz z naturą, 78% popiera rozwój źródeł odnawialnych. Od 1981 roku w Wielkiej Brytanii nie zbudowano elektrowni węglowej, a w obecnym roku zamknięte zostaną ostatnie kopalnie węgla kamiennego.
29.01.2016r. 14:24

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 11-12/2015)
Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (International Energy Agency - IEA) obniżyli pod koniec 2015 roku prognozę światowego zapotrzebowania na węgiel do 2020 roku i ogłosili zakończenie "złotego wieku węgla" w związku z przewidywanym słabnącym popytem.
28.01.2016r. 13:37

Andrzej P. Sikora, Mateusz P. Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Według najnowszych danych Clipper Data, od czasu zniesienia zakazu eksportu ropy naftowej przez administrację Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej 18 grudnia 2015 roku, około 6,7 mln baryłek amerykańskiej ropy naftowej zostało już wysłanych drogą morska, a prawie jedna trzecia „czarnego złota” została dostarczona do europejskich portów.
26.01.2016r. 13:39

Autor: Tomasz Motowidlak - Uniwersytet Łódzki ("Energia Gigawat" - 11-12/2015)
Zapewnienie dostaw surowców energetycznych, w tym w szczególności ropy i gazu, jest jednym z podstawowych warunków wzrostu gospodarczego oraz funkcjonowania społeczeństw. Wobec odkryć nowych zasobów znacznie oddaliła się w czasie bariera ograniczoności zasobów tych surowców energetycznych. W jej miejsce pojawiły się bariery związane z eksploatacją tych zasobów. Jednak bariery te są możliwe do przełamania.
13.01.2016r. 13:05

Paweł Dąbrowski, Paweł Skowroński ("Rynek Energii" - grudzień 2015)
W artykule podjęto próbę oceny ekonomicznych warunków funkcjonowania elektrowni węglowych w systemie elektroenergetycznym Polski w kontekście zmian zachodzących na krajowym rynku energii elektrycznej. Pod uwagę wzięto w szczególności malejącą liczbę darmowych uprawnień do emisji CO2 przysługującą elektrowniom węglowym, rozwój energetyki odnawialnej i prognozowane zmiany cen energii elektrycznej.

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE