ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
29.04.2016r. 05:31

Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - marzec 2016)
Dziesięć lat temu, kiedy ropa naftowa była droga, rozpędu nabrała idea, że można ją zastąpić paliwem wytwarzanym z jednokomórkowych glonów. Skończyło się głównie na fantazjach…
22.04.2016r. 05:00

Daniel Borsucki - członek rady Izby Energetyki Przemysłowej i Odbiorców Energii ("Polska Energia" - marzec 2016)
Czy w ramach polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej możliwe jest efektywne funkcjonowanie polskiego górnictwa węgla kamiennego?
08.02.2016r. 13:44

Aleksander Korytowski, Radosław Szczerbowski - Politechnika Poznańska ("Energia Gigawat" - nr 1/2016)
Dekarbonizacja Wielkiej Brytanii jest prowadzona na wszystkich szczeblach administracji państwowej i dotyczy każdego przedsiębiorstwa i gospodarstwa domowego. Od budowy wielkich farm wiatrowych na Morzu Północnym, po ocieplenia ścian i dachów w kamienicach, Brytyjczycy walczą z emisją gazów cieplarnianych. Czterdzieści procent z nich uważa, że zmiany klimatyczne są konsekwencją działań ludzkości, kolejne 40% stawia na ludzkość wraz z naturą, 78% popiera rozwój źródeł odnawialnych. Od 1981 roku w Wielkiej Brytanii nie zbudowano elektrowni węglowej, a w obecnym roku zamknięte zostaną ostatnie kopalnie węgla kamiennego.
29.01.2016r. 14:24

Jan Wyganowski ("Energia Gigawat" - 11-12/2015)
Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (International Energy Agency - IEA) obniżyli pod koniec 2015 roku prognozę światowego zapotrzebowania na węgiel do 2020 roku i ogłosili zakończenie "złotego wieku węgla" w związku z przewidywanym słabnącym popytem.
28.01.2016r. 13:37

Andrzej P. Sikora, Mateusz P. Sikora, Instytut Studiów Energetycznych Sp. z o.o.
Według najnowszych danych Clipper Data, od czasu zniesienia zakazu eksportu ropy naftowej przez administrację Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej 18 grudnia 2015 roku, około 6,7 mln baryłek amerykańskiej ropy naftowej zostało już wysłanych drogą morska, a prawie jedna trzecia „czarnego złota” została dostarczona do europejskich portów.
26.01.2016r. 13:39

Autor: Tomasz Motowidlak - Uniwersytet Łódzki ("Energia Gigawat" - 11-12/2015)
Zapewnienie dostaw surowców energetycznych, w tym w szczególności ropy i gazu, jest jednym z podstawowych warunków wzrostu gospodarczego oraz funkcjonowania społeczeństw. Wobec odkryć nowych zasobów znacznie oddaliła się w czasie bariera ograniczoności zasobów tych surowców energetycznych. W jej miejsce pojawiły się bariery związane z eksploatacją tych zasobów. Jednak bariery te są możliwe do przełamania.
13.01.2016r. 13:05

Paweł Dąbrowski, Paweł Skowroński ("Rynek Energii" - grudzień 2015)
W artykule podjęto próbę oceny ekonomicznych warunków funkcjonowania elektrowni węglowych w systemie elektroenergetycznym Polski w kontekście zmian zachodzących na krajowym rynku energii elektrycznej. Pod uwagę wzięto w szczególności malejącą liczbę darmowych uprawnień do emisji CO2 przysługującą elektrowniom węglowym, rozwój energetyki odnawialnej i prognozowane zmiany cen energii elektrycznej.
12.01.2016r. 12:03

Mariusz Kozakiewicz, Marek Kwas - Szkoła Główna Handlowa, Karolina Mucha-Kuś, Maciej Sołtysik - Tauron Polska Energia SA ("Rynek energii. Rozwój Rynku a konkurencyjność gospodarki". Politechnika Lubelska)
W opracowaniu zaprezentowano skuteczny algorytm generowania rekomendacji transakcyjnych na rynku ropy Brent. Algorytm wykorzystuje stosunkowo proste modele ekonometryczne do krótkoterminowej predykcji cen oraz regresyjne drzewa decyzyjne do generowania rekomendacji. Analiza profili zysków/strat dla wybranych wersji algorytmu pokazuje na dużą zależność jego skuteczności od zastosowanych modeli predykcyjnych, w tym ich struktury.
11.01.2016r. 13:38

Justyna Masłowska ("Rynek Energii" - grudzień 2015)
W artykule omówiono zmiany jakie nastąpią w polskim sektorze energetycznym w wyniku wdrożenia od 2016 r. dyrektywy IED o emisjach przemysłowych. Przeanalizowano aktualnie obowiązujące oraz przyszłe (wynikające z IED) standardy emisji SO2, NOx i pyłu. W oparciu o stworzoną przez autora bazę danych obiektów energetycznych (obejmującą elektrownie i elektrociepłownie zawodowe oraz przemysłowe spalające paliwa stałe) ustalono czy rozpatrywane obiekty są przygotowane na wejście w życie unijnych, zaostrzonych przepisów emisyjnych.
21.12.2015r. 13:54

Marek Garbicz, Hanna Sokół ("Rynek Energii" - grudzień 2015)
Tani gaz łupkowy rozwiązywałby większość dylematów polskiej energetyki tj. pogodzenie ekologii, bezpieczeństwa energetycznego i konkurencyjności gospodarki. Fiasko projektu łupkowego oznacza, że dalsza dyskusja o optymalnej strukturze produkcji energii elektrycznej sprowadzi się do ustalenia proporcji między wykorzystaniem w elektroenergetyce krajowego węgla kamiennego i importowanego gazu ziemnego. Na rynkach światowych istnieje obecnie wyraźna nadpodaż gazu ziemnego. W tekście dowodzi się, że nie musi to przekładać się wprost na zbyt duże spadki cen paliwa gazowego.

REKLAMA


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE