ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
05.09.2014r. 13:47

Jeśli oceniać tak znaczące zmiany, jakie zaszły w energetyce polskiej, w tym w obszarze rynku energii w horyzoncie dwudziestu kilku lat, przez uczestnika kreowania tych zmian, trzeba zdobyć się na coś, co jest prawie niemożliwe. Konieczne jest bo¬wiem uzyskanie dystansu zarówno do swojej wiedzy, jak i zbioru danych i dokumentów. Bardzo to trudne…
Autor: Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka" - lipiec 2014)
06.08.2014r. 14:39

Artykuł nakreśla wyzwania związane z prognozowaniem generacji ze źródeł wiatrowych. Celem artykułu jest przestawienie metodyki i wyników prognozowania generacji energii ze źródeł wiatrowych, w której nowatorsko połączono trzy metody prognozowania.
Autorzy: Tymoteusz Hossa, Wioletta Sokołowska, Karol Fabisz, Agata Filipowska ("Rynek Energii" - kwiecień 2014)
24.06.2014r. 08:50

Zainteresowanych rozwojem połączeń transgranicznych, o ile skuszeni tytułem zerknęli w esej już na wstępie uprzedzam, że dalej nie będzie o interkonektorach. Będzie o innowacjach i innowacyjności. Temat jest jednak niezwykle aktualny dla wszystkich przekonanych co do trafności diagnozy ekonomistów, którzy argumentują, że proste rezerwy już się w Polsce skończyły i żeby wyjść z dryfu rozwojowego i drożej sprzedawać wytwarzane produkty oraz usługi musimy właśnie na innowacyjność postawić.
Autor: dr hab. Mariusz Swora, WPiA UJ w Krakowie
30.05.2014r. 14:08

Od pewnego czasu mnożą się wiadomości w mediach i wypowiedzi przedstawicieli rządu na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski i dywersyfikacji źródeł dostaw nośników energetycznych. Wiele z wypowiedzi nabiera charakteru szumu informacyjnego. Z jednej strony chce się, na przykład, rozszerzać listę dostawców gazu ziemnego, z drugiej zwiększa się import węgla z Rosji i Ukrainy. W styczniu tego roku NIK ogłosiła wyniki oceny działań administracji publicznej oraz przedsiębiorców podejmowanych w związku z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż gazu łupkowego w
Polsce. NIK zidentyfikowała w kontrolowanej dziedzinie wiele nieprawidłowości.
Autor: Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - maj 2014)
23.04.2014r. 13:31

W artykule przedstawiono proces konstrukcji długoterminowej prognozy zapotrzebowania na energię elektryczną i moc szczytową dla Polski w oparciu o rozkład kanoniczny wektora zmiennych losowych.
Autor: Tomasz Popławski ("Rynek Energii" - luty 2014)
14.04.2014r. 13:39

Eksploatacja węgla brunatnego oraz uzyskiwanie z niego energii elektrycznej i ciepła wiązać będzie się zawsze z różnymi rodzajami obciążeń środowiskowych. Kwestią społeczno-polityczną jest, jaki ich zakres zostanie zaakceptowany.
Autorzy: Anna Gielnik, Remigiusz Rosicki ("Energia Gigawat" - nr 3/2014)
08.04.2014r. 10:16

Poprawa efektywności energetycznej jest jednym z głównych celów obowiązującej polityki energetycznej Polski. W artykule przedstawiono wyniki badań potencjału efektywności energetycznej w sektorze mieszkalnictwa w Polsce. Na potrzeby niniejszej publikacji wykorzystano macierz reprezentatywnych grup budynków (4 grupy – budynki jednorodzinne, wielorodzinne oraz bloki do ośmiu pięter i powyżej ośmiu pięter). Analiza obejmuje lata 2012-2030 i opiera się na założeniach, że w tym okresie utrzymany będzie określony dla danej grupy budynków stały spadek wartości sezonowego zapotrzebowania na ciepło, a dla obiektów nowobudowanych będzie on na poziomie klasy obiektów energooszczędnych.
Autorzy: Tomasz Mirowski, Jacek Kamiński, Adam Szurlej ("Rynek Energii" - nr 6/2013)
20.03.2014r. 13:05

Czy ilość rezerw, jakie kryje w sobie Ziemia, jest rzeczywiście na tyle znacząca, by nie trzeba było się martwić o ich stan za następnych kilkanaście czy też kilkadziesiąt lat? Co z ich rozmieszczeniem na naszej planecie, tj. czy aby na pewno jest ono sprawiedliwe i równomierne, tak by w przyszłości nie dochodziło do konfliktów zbrojnych o ten surowiec?
Autor: Piotr Kwiatkiewicz ("Energia Gigawat" – nr 1-2/2014)
03.03.2014r. 14:07

Rozmowa z dr. Mirosławem Dudą, doradcą Zarządu ARE SA, ekspertem w dziedzinie energetyki
("Energia elektryczna" - luty 2014)
16.01.2014r. 14:11

Jakiś czas temu pytany przez dziennikarzy o bezpieczeństwo energetyczne Polski odpowiedziałem, że sytuacją komfortową dla danego kraju i społeczeństwa jest gwarancja uzyskiwana poprzez własne zasoby, które zapewniają samowystarczalność pod względem surowców do produkcji energii. To tak jak dzisiaj mają Stany Zjednoczone (kto by się spodziewał przed trzema-czterema laty…?) , Rosja, Kanada.
Autor: Andrzej Sikora ("Energia Cieplna i Zawodowa" - nr 9/2013)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE