ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
26.04.2012r. 15:17

Już w pierwszych tygodniach 2012 roku uzyskaliśmy potwierdzenie wielu sygnalizowanych wcześniej problemów, jakie dotykają elektroenergetykę w Polsce! Po pierwsze, z obciążeń KSE w dniach „ostrych mrozów” wynikła przestroga o niewydolności generacji. Pracujemy na granicy (a piszę ten artykuł 3 lutego br.) dostępności produkcji energii elektrycznej w szczytowych obciążeniach. Nie trzeba być prorokiem, aby przewidzieć pogłębienie tych zagrożeń już w najbliższych latach.
Autor: Herbert Leopold Gabryś ("Energetyka" - marzec/kwiecień 2012)
07.03.2012r. 13:51

Czy polityka energetyczna UE sprzyja branży węgla brunatnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba by przeprowadzić analizę wpływu na gospodarkę krajów Europy i Polski przyjęcia polityki klimatycznej UE, a w tym dyrektywy unijnej "3x20" oraz planów dalszych ograniczeń emisji CO2 do 80% w horyzoncie do roku 2050.
Rozmowa z dr. hab. inż. Zbigniewem Kasztelewiczem, prof. nadzw. Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ("Nowa Energia" - 1/2012)
01.03.2012r. 14:12

W artykule omówiono problemy kosztów energetyki związane z budową elektrowni jądrowych, niekonwencjonalnych źródeł energii, redukcji CO2 , NOx i SO2 . Przyjęto za punkt wyjścia rachunek kosztów rocznych, na które składają się koszty nakładowe, eksploatacji (w tym paliwa) oraz koszty strat społecznych ponoszonych przez środowisko naturalne w skali regionu czy kraju.
Autor: dr inż. Jerzy A. Knitter ("Automatyka - Elektryka - Zakłócenia")
08.02.2012r. 13:54

Śp. prof. dr hab. inż Jacek Malko, Politechnika Wrocławska
Gdy Niemcy, Włochy, Szwajcaria i ostatnio Belgia odwracają się od energetyki jądrowej, a decyzje te są pokłosiem incydentu w elektrowni Dai-ichi (Fukushima), tak długo oczekiwany renesans technologii nuklearnych nagle znalazł się w impasie. Jednak perspektywy energetyki jądrowej są w istocie znacznie lepsze, niż mogłoby to wynikać z dzisiejszego klimatu, wygenerowanego przez okoliczności, wymuszone przez siły natury i błędy człowieka.
("Energetyka" 1/2012)
19.12.2011r. 15:00

W artykule dokonano charakterystyki przyczyn przewidywanych deficytów mocy w wyniku m.in. sezonowych zmian mocy dyspozycyjnych elektrowni, sezonowych zmian zapotrzebowania na moc (szczególnie w okresie letnim), oraz awaryjnych ubytków mocy wytwórczych oraz zdolności przesyłowych i dystrybucyjnych sieci elektroenergetycznych. Przedstawiono możliwości jednostek samorządu terytorialnego w zakresie łagodzenia skutków deficytów mocy oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych.
Autor: Joachim Bargiel, Józef Paska, Paweł Sowa ("Rynek Energii" - październik 2011)
14.12.2011r. 09:48

Najwyższa Izba Kontroli z własnej inicjatywy przeprowadziła kontrolę tworzenia i utrzymywania zapasów paliw przez elektrownie i elektrociepłownie. Kontrola została ujęta w planie pracy NIK pod nr P/10/049. Jej temat związany jest bezpośrednio z kwestią zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa, będącego przedmiotem stałego zainteresowania zarówno opinii publicznej, jak i Sejmu RP.
Najwyższa Izba Kontroli
07.12.2011r. 11:17

Zintegrowany rynek energii jest dla Europy najlepszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa dostaw energii, o czym jestem głęboko przekonany. Z dokumentu, jakim jest „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku“, wynikają najważniejsze wyzwania przed jakimi stoją polskie sieci energetyczne. To przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa dostaw w długim i średnim terminie i udostępnienie w jak największym stopniu zdolności transgranicznych.
Autor: Henryk Majchrzak - prezes PSE Operator ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - 11/2011)
16.11.2011r. 14:18

Złoże "Złoczew" może w znaczący sposób wydłużyć eksploatację kompleksu energetycznego w Bełchatowie. Trwają prace rozpoznania złoża zgodnie z uzyskaną w 2010 r. koncesją. W 2014 r. po zakończeniu rozpoznania planowane jest uzyskanie koncesji na wydobycie, co skutecznie umożliwi wypracowanie ostatecznej decyzji w zakresie terminów rozpoczęcia przygotowania złoża i wydłużenia żywotności aktualnie eksploatowanych bloków lub budowy nowych mocy spełniających wymagania obowiązujących przepisów unijnych.
Autor: Krzysztof Matyśkiewicz ("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 10/2011)
13.09.2011r. 14:55

Jerzy Łaskawiec
My obserwatorzy (często zwykli kibice) sceny energetycznej byliśmy jeszcze całkiem niedawno pewni, że na naszych oczach następuje długo oczekiwany start „wielkiego programu - budowy i modernizacji energetyki polskiej”. Ogłoszone zamiary wielkich grup energetycznych okazały się jednak chwytem reklamowym stosowanym przed spodziewaną ich dalszą prywatyzacją...
("Energetyka Cieplna i Zawodowa" - nr 7-8/2011)
12.09.2011r. 13:55

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Referat przygotowany na spotkanie w Senacie w dniu 12 września, połączonych komisji gospodarczych parlamentów państw członkowskich Unii Europejskiej - "Potrzeby i możliwości finansowania polityki energetycznej UE do 2020 r."

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE