ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE
30.08.2011r. 08:32

Raport przedstawia obecny stan elektroenergetyki oraz propozycje kierunków jej rozwoju sektora w Polsce. Pokazuje m.in. w jaki sposób możemy tworzyć zrównoważony “energy-mix” zapewniający nam stabilność dostaw. Przedstawia szanse i zagrożenia związane z pozyskiwaniem energii przy użyciu różnych źródeł: energetyki konwencjonalnej, jądrowej, OZE czy kogeneracji. Zawiera informacje na temat funkcjonowania sieci, sytuacji odbiorców energii, a także finansowania inwestycji branżowych.
Autorzy: Marek Woszczyk, Hanna Trojanowska, Jan Rączka, Zdzisław Muras, Mariusz Swora, Henryk Kaliś, Mariusz Przybylik, Magdalena Śliwka ( www.instytutobywatelski.pl )

19.08.2011r. 11:59

Gdy URE przygotowywało wzorcowe opracowanie dokumentacji przetargowej na zakup energii elektrycznej dla administracji, zwróciło się z zapytaniem do prezydenta miasta Częstochowy o zgodę na wykorzystanie dokumentów Biura Inżyniera Miejskiego. Prezydent z dumą wyraził zgodę. Czemu miałby się nie zgodzić? Przecież to realizacja jednego z założeń polityki miejskiej – edukacji.
Autor: Aneta Magda (Magazyn "Wulkan", wyd. Sygnity SA, nr 2/2011)
22.07.2011r. 14:40

Praca konkursowa laureatki III edycji ogólnopolskiego konkursu energetycznego pn. Odnawialne źródła energii - szansa na stabilizację klimatu i lepsze jutro!
Autor: Milena Bodych
21.07.2011r. 14:17

Od 1 lipca Polska obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. Ostatnie wydarzenia pokazują, że będzie to dla naszego kraju także okres wielu wyzwań, jakie pociągają za sobą nowe uwarunkowania na unijnym rynku energetycznym.
Autorzy: Stanisław Tokarski - prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego, Jerzy Janikowski - szef Biura Współpracy Międzynarodowej Taurona ("Polska Energia" - nr 7/2011)
07.06.2011r. 15:26

Budowa elektrowni jądrowej (EJ) to poważne przedsięwzięcie nawet w skali całego kraju, wymagające zaangażowania wielu środowisk. Jest to szczególnie istotne przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej, jak to wkrótce będzie miało miejsce w Polsce. Przedsięwzięcie takie wymaga długofalowego planowania i koordynacji w wielu dziedzinach związanych z inwestycją, włączając w to czynniki rządowe, urzędy, przemysł, uczelnie wyższe oraz opinię publiczną.
Autor: Henryk Anglart ("Energetyka" - maj 2011)
18.05.2011r. 09:38

Firma doradcza Ernst & Young opracowała raport "Partnerstwo Europy Centralne w Sektorze Energii. Propozycja dla krajów UE-10", w który proponuje powołanie, przez dziesięć krajów unii: Bułgarię, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Republikę Czeską, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry, inicjatywy której celem byłoby podejmowanie wspólnych i skoordynowanych działań w zakresie polityki w sektorze energii. Taka koalicja w ocenie autorów raportu miałaby realny wpływ na decyzje Komisji Europejskiej.
Ernst & Young
29.03.2011r. 13:32

dr inż. Bolesław Jankowski, Badania Systemowe "EnergSys"
Ostatnie wydarzenia światowe skłaniają do ponownego przyjrzenia się unijnej i polskiej polityce energetycznej. Pojawiają się bowiem działania i sytuacje, które wymagają odpowiedzi ze strony rządu polskiego. Zaliczyć do nich można z jednej strony działania podejmowane przez Komisję Europejską na rzecz dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2050, a z drugiej - wydarzenia związane z awariami reaktorów jądrowych w Japonii.
(Badania Systemowe „EnergSys” Sp. z o.o.)
03.03.2011r. 14:22

prof. dr hab. inż Jan Popczyk
W końcu 2010 roku w energetyce (w elektroenergetyce) pojawiło się bardzo ważne i kłopotliwe dla rządu pytanie. Co kraj osiągnął, jaka polska specjalność w zakresie energetyki odnawialnej została wytworzona za 10 mld zł, które odbiorcy dopłacili do energii elektrycznej od 2006 roku z tytułu podwyżek wynikających z obowiązku zakupu energii odnawialnej.
("Nowa Energia" - nr 6/2010)
04.02.2011r. 18:35

Z zobowiązań międzynarodowych Polski wynikają ograniczenia w zakresie emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Obecne standardy emisji SO2, NOx i pyłu są rezultatem wymagań sformułowanych w rozporządzeniu Ministra Środowiska uwzględniającym Dyrektywę LCP oraz zapisy Traktatu o Przystąpieniu Polski do UE.
Autorzy: Krzysztof Badyda, Janusz Lewandowski ("Energetyka" - grudzień 2010)
27.12.2010r. 13:59

Dotychczasowy sposób taryfowania tych źródeł był oparty o formułę kosztową, która zawierała niewielkie możliwości zastosowania bodźców poprawy efektywności prowadzenia działalności gospodarczej. Stwarzał także problem co do uznawania lub nie uznawania przychodu związanego ze świadectwami pochodzenia, wspierającymi odnawialne źródła energii oraz kogenerację, od czasu ich (świadectw) wprowadzenia.
Autor: Paweł Bogusławski (Biuletyn Urzędu Regulacji Energetyki – nr 6/2010)

PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE